Společnost Norse Atlantic Airways, známá jako The Explorer’s Airline, hrdě představuje přelomový milník v historii letectví prvním přistáním svého Boeingu 787 Dreamliner, registrace LN-FNC, pojmenovaného „Everglades“, na letišti Troll Airfield (QAT) v Antarktidě. K významnému úspěchu došlo ve středu 15. listopadu 2023 ve 02:01 místního času.
Tato historická mise vedená společností Norse Atlantic Airways a nasmlouvaná Norským polárním institutem a Aircontact, největší a přední skandinávskou leteckou makléřskou firmou, přepravila základní výzkumné vybavení a vědce do vzdálené výzkumné stanice Trollů v zemi Queen Maud v Antarktidě.
Na palubě letu N0787 bylo 45 cestujících, včetně vědců z Norského polárního institutu a dalších zemí, určených na různé stanice v Antarktidě. Let také přepravil 12 tun základního výzkumného vybavení klíčového pro průzkum Antarktidy.
Dreamliner startoval 13. listopadu z Osla a zastavil se v Kapském Městě v Jižní Africe, než se vydal na náročný antarktický úsek. Letadlo odlétalo z Kapského Města ve středu ve 23:03 a před svým historickým přistáním na letišti Trollů strávilo v Jižní Africe více než 40 hodin.
Bjørn Tore Larsen, generální ředitel společnosti Norse Atlantic Airways, vyjádřil nesmírnou hrdost a čest při dosažení tohoto historického milníku: „Jménem celého týmu Norse je velkou ctí a nadšením, že jsme společně dosáhli významného okamžiku přistání prvního 787 Dreamliner. V duchu průzkumu jsme hrdí, že se můžeme podílet na této důležité a jedinečné misi. Je to skutečný důkaz našich vysoce vyškolených a kvalifikovaných pilotů a posádky a našich nejmodernějších letadel Boeing.“
Antarktida postrádá konvenční zpevněné přistávací dráhy; proto Norse Atlantic Airways přistály na „modré ledové dráze“, 3000 metrů dlouhé a 60 metrů široké, na Troll Airfield. Norský polární institut provozuje výzkumnou stanici v Jutulsessenu v Zemi královny Maud, přibližně 235 kilometrů od pobřeží.
Přátelský k životnímu prostředí
Camilla Brekke, ředitelka Norského polárního institutu, uvádí v tiskové zprávě: „Nejzásadnějším aspektem je přínos pro životní prostředí, kterého můžeme dosáhnout použitím velkých a moderních letadel tohoto typu pro Trolly. To může pomoci snížit celkové emise a ekologickou stopu v Antarktidě,“ říká Brekke a dodává: „Přistání tak velkého letadla otevírá zcela nové možnosti pro logistiku v Trollu, což také přispěje k posílení norského výzkumu v Antarktidě.“
Značná kapacita nákladu
Daniel Carey, letecký makléř a mluvčí společnosti Aircontact, nejstaršího leteckého makléře na světě, který se specializuje na poskytování leteckých služeb a slouží jako důležité spojení pro letecké mise, zdůraznil význam zapojení úřadů civilního letectví pro provozní kvalitu a bezpečnost a zajištění jejich schválení předem. mise.
„Byli jsme zapojeni do misí do Antarktidy léta. Obrovský nákladový prostor Dreamlineru je pro tyto lety ideální,“ dodal Carey.
Paul Erlandsson, zástupce společnosti Boeing pro terénní služby, komentoval schopnosti Dreamlineru: „Letadlo 787 Dreamliner vyniká svou výjimečnou palivovou účinností, která umožňuje zpáteční let z Kapského Města do Antarktidy bez nutnosti doplňování paliva. To nejen zajišťuje rychlé obrátky, ale také významně prospívá životnímu prostředí tím, že odstraňuje logistické složitosti přepravy, skladování a manipulaci s palivem v Antarktidě. Ve spojení s působivou kapacitou 150 metrů krychlových nákladu rozdělenou do tří nákladových prostorů a systémem nakládání nákladu navrženým pro snadnou manipulaci s paletami a kontejnery, Dreamliner vyniká při plnění požadavků této mise.“
Společnost Norse Atlantic Airways zdokumentovala svou cestu tímto historickým letem a exkluzivní pohled na první epizodu si můžete prohlédnout na jejich kanálu YouTube @flynorse: Norse Atlantic Airways – YouTube
Pro video z přistání a vzletu v Trollu v Antarktidě, s laskavým svolením Norského polárního institutu, klikněte sem: https://we.tl/t-iX47GOTS8V.
Foto Norse Atlantic Airways, Norský polární institut
[…] Continue reading Společnost Norse Atlantic Airways dosáhla historického milníku: První přistá… […]