Sceye, letecká společnost se zaměřením na materiálové vědy a výrobce výškových platformových systémů (High-Altitude Platform Systems, HAPS), dnes oznámila úspěšné provedení denního letu ve stratosféře se stabilizací nad oblastí provozu. Jedná se o zásadní milník na cestě k dlouhodobým letům v délce měsíců či roků, a to díky využití sluneční energie přes den a baterií s kapacitou umožňující noční let se solárním dobíjením následujícího rána. HAPS odstartoval 15. srpna v 7:36 MST z areálu společnosti v Novém Mexiku a přistál následujícího dne ve 12:21 MST po splnění všech bodů letových zkoušek.
„Pro tým společnosti Sceye jde o významný krok směrem ke zpřístupnění rozsáhlých možností ve stratosféře a vybudování zcela nové vrstvy infrastruktury mezi drony a satelity,“ uvedl generální ředitel a zakladatel společnosti Sceye Mikkel Vestergaard Frandsen. Schopnost dlouhodobého setrvání ve stratosféře nad oblastí provozu propůjčuje těmto zařízením jedinečný rozhled pro detekci klimatických katastrof (jako jsou lesní požáry a úniky metanu) v reálném čase a současně přináší konektivitu miliardám nepřipojených osob, které konvenční infrastruktura nedokáže obsloužit.
Dnešní start přispěl k dosažení všech klíčových cílů stratosférického testovacího programu Sceye 2024, včetně demonstrace denního letu, řízeného přemisťování a schopnosti setrvat nad oblastí provozu. Splnění těchto cílů umožní společnosti Sceye zahájit komerční projekty.
„Tento let byl důležitou demonstrací výkonnosti a odolnosti naší platformy. Těším se na budoucí rozvoj a rozšiřování našich možností s každým dalším letem,“ uvedla vedoucí letových operací ve společnosti Sceye Stephanie Luongová.
Společnost Sceye již uskutečnila dvacet zkušebních letů, přičemž další dva zkušební lety jsou v rámci dalšího zdokonalování platformy před zahájením komerčního provozu naplánovány do konce roku 2024.
Aktuální let nesl pokročilou sestavu užitečného zatížení tvořenou přístroji pro řešení nejvýznamnějších problémů lidstva, jako jsou stereooptické kamery pro vytváření přesných výškových modelů umožňujících studovat katastrofy (jako jsou záplavy a zemětřesení) a způsoby jejich zmírňování či infračervené kamery pro predikci a detekci lesních požárů a detekci úniků metanu (tedy dvou významných zdrojů globálního oteplování) v reálném čase. Součástí užitečného zatížení byl také radar se syntetickou aperturou, který platformě umožňuje vidět skrz mraky a pozorovat nejdůležitější systémy planety za jakéhokoli počasí a v jakoukoli denní dobu.
O společnosti Sceye
Letecká a kosmická společnost Sceye byla založena v roce 2014 s cílem nastartovat využívání možností ve stratosféře prostřednictvím povznesení a propojení celého lidstva a ochrany naší planety. Společnost je lídrem v oboru výškových platformových systémů (High-Altitude Platform Systems, HAPS), které mají zajistit univerzální a spravedlivé připojení, zlepšit monitorování změny klimatu, správu přírodních zdrojů či detekci požárů a umožnit efektivnější odhalování a zvládání katastrof dříve, než se vymknou kontrole.