Tři největší evropští výrobci nákladních vozidel Daimler Truck, Traton a Volvo chtějí společně vybudovat vysoce výkonnou nabíjecí síť pro bateriová elektrická těžká nákladní vozidla a autobusy.
Společnosti v pondělí oznámily, že v nadcházejícím roce založí společný podnik. Popsali to jako příspěvek tohoto odvětví ke klimaticky neutrální dopravě v Evropské unii do roku 2050, čehož chce dosáhnout „zelená dohoda“ EU. Vytvoření nabíjecí infrastruktury je zásadní, vysvětlil šéf Daimleru Martin Daum. Podle šéfa Volva Martina Lundstedta vytváří cíl EU v oblasti ochrany klimatu, pokud jde o CO2 neutrální ekonomiku do roku 2050, politické prostředí pro pokrok směrem k udržitelné dopravě.
Investice ve výši 500 milionů eur
Zpočátku chtějí společnosti Daimler, Traton a Volvo společně investovat 500 milionů eur na zřízení nejméně 1700 vysoce výkonných dobíjecích míst v blízkosti dálnic a logistických center do pěti let. Budou k dispozici všem elektrickým nákladním automobilům a autobusům bez ohledu na značku. Podle odhadu evropské automobilové asociace ACEA je poptávka mnohonásobná: nejpozději do roku 2025 bude u užitkových vozidel na baterii zapotřebí až 15 000 vysoce výkonných nabíjecích bodů a do roku 2030 až 50 000.
„Nyní podnikáme první krok k urychlení přechodu k udržitelné dopravě bez fosilních paliv,“ vysvětlil šéf společnosti Traton Matthias Gründler. Značky Scania a MAN patří do evropské dceřiné společnosti Volkswagen. Druhým krokem musí být silný závazek EU k úplnému rozšíření nabíjecí sítě po celé Evropě, uvedl Gründler. Kromě veřejného financování by další expanzi mohly podpořit další partneři ve společném podniku.
Všichni tři výrobci užitkových vozidel přecházejí na nákladní automobily a autobusy s bateriovým pohonem. Pouze Traton však spoléhá na technologii těžkých nákladních vozidel, zatímco Daimler a Volvo mají dva hroty. Ve společném podniku vyvíjíte sériové využití palivových článků pro těžká nákladní vozidla, přičemž elektrická energie se vyrábí z vodíku. Traton si myslí, že je to příliš drahé a neefektivní. Společný podnik pro sítě rychlonabíjení pro elektromobily velkých německých výrobců automobilů a Hyundai – Ionity – existuje již dlouhou dobu. Podle zasvěcených osob mají Renault a Shell zájem o zapojení.