Železniční plány pro budoucí cestu k novému Brennerskému tunelu jsou kolem Rosenheimu silně sporné. Kritika ale nevede k novému plánu. Společnost věří, že projekt zůstane nenapaden i u soudu.
Deutsche Bahn (DB) se drží své kontroverzní varianty pro takzvaný severní přístup do Brennerského průsmyku u Rosenheimu. Prezentace plánů společnosti způsobila v létě v oblasti Horního Bavorska značné potíže. Kritika však nevede k přeložení termínu. „Zátěžový test“ potvrdil výhody předchozí cesty výběru, oznámila nyní DB. „Z pohledu odborníků i odhadců byly všechny výtky vyvráceny.“ Dráha zdůraznila, že plánovaná nová trať zbaví lidi hlučné nákladní dopravy. Na stávající železniční trati v budoucnu zůstane pouze 28 z dosud používaných 146 nákladních vlaků. Upřednostňovaná trasa má „nejlepší poměr efektivnosti nákladů“.
Dráha vyloučila čtyři další zkoumané varianty. Jde o nové tratě mezi Ostermünchenem v okrese Rosenheim a Grafingem v okrese Ebersberg. Místní obyvatelé a politici v regionu protestovali proti rozhodnutí DB. „Jsme zděšeni arogancí a ignorancí, s jakou dráhy ignorují společné návrhy okresního zastupitelstva, obcí, angažovaných občanů a zemědělství na expanzi, která se blíží té stávající,“ uvedl správce okresu Ebersberg Robert Niedergesäß (CSU).
Po této kritice dráhy přislíbily další „přezkoumání s otevřeným koncem“. Železnice zdůraznila, že proces výběru trasy pro úsek Grafing-Ostermünchen je nyní dokončen. „Výsledek z pohledu DB obstojí jak v následném schvalovacím procesu, tak v právní kontrole.“ Občanská iniciativa Brenner Nordzulauf okres Ebersberg kritizovala, že železnice se drží svých plánů. Takzvaný zátěžový test byl pouze „testem plamenem“ a výsledek nebyl překvapivý, uvedla v pátek iniciativa. Vyzvala k nezávislému přezkoumání, protože „četné nesrovnalosti jsou patrné na první pohled“ u DB.
Tento týden daly vládní frakce v zemském parlamentu v Mnichově opět jasně najevo, že preferují jinou trasu než DB. CSU požadovala, aby DB přehodnotila plánovanou trasu pro severní přístup k Brenneru. Frakce Svobodných voličů zdůraznila, že je důležité, aby takový projekt místní lidé přijali. Obě strany se vyslovily pro variantu, která silně vychází z předchozí železniční trati. Trasa dlouhá více než 15 kilometrů bude později sloužit jako přivaděč do Brennerského tunelu. Tunel se bude stavět v Rakousku a Itálii a hotový by měl být zhruba za deset let. Německá cesta k tunelu však má být uvedena do provozu až mnohem později, zhruba za dvě desetiletí.
DPA, AP. Vizualizace DB