Těžištěm studie je analýza dopravního potenciálu celé trasy pro osobní i nákladní dopravu v evropském, mezistátním a regionálním kontextu. Ta může být základem pro aktualizovanou analýzu nákladů a přínosů (tzv. CBA) k možné výstavbě přeshraniční trati. Na základě studie budou nastaveny strategické předpoklady pro další kroky. První výsledky se očekávají koncem příštího roku.
„Podepsáním dohody činíme další důležitý krok k analýze potenciálu přeshraniční osy Linec – České Budějovice – Praha společně s našimi českými kolegy,“ uvedla Judith Engel, členka představenstva ÖBB-Infrastruktur.
„Další rozvoj na trase Praha – České Budějovice – Linec navazuje na stávající modernizační program pro úsek Praha – České Budějovice a rakouskou koncepci cílové sítě pro rok 2040. Díky naší vzájemné spolupráci se může trať České Budějovice – Linec stát plnohodnotným napojením české železnice nejen do Rakouska, ale také dále do jižní a západní Evropy, a doplnit přetížený hraniční přechod Děčín – Bad Schandau,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Období po roce 2040
S modernizací trati České Budějovice – Linec (tzv. Summerauerbahn – Summerauská dráha) se v nové rakouské koncepci cílové sítě (tzv. Zielnetz) počítá až v horizontu po roce 2040, protože předchozí analýzy zaměřené pouze na opatření na rakouské straně neprokázaly dostatečně vysoký potenciál. Tato nová studie stanovuje společný závazek analyzovat celou osu Praha – České Budějovice – Linec z pohledu osobní i nákladní dopravy.
TZ SŽ