Mnohaletá snaha o modernizaci tratě z Brna do Jihlavy ať elektrizací, tak zdvoukolejněním se blíží ke své realizaci. Odvolání proti stavbě ze strany majitelů hospody Valtrovka bylo marné. Bohužel pro ně neuspěli a jak vypadá, tak se se všemi námitkami ke stavbě nevypořádali úřednici na Ministerstvu Dopravy. Okolo bezpečnosti čekajících cestujících na vlaky nemůže být řeč, pokud jde o peron od Brna, který se přesune před železniční přejezd a protisměrný k Brnu zůstane na svém místě, jenom se modernizuje. Bude však méně široký a při průjezdu rychlíků může dojít ke strhnutí čekajících cestujících do kolejiště a újmě na zdraví, jak upozorňují majitelé nemovitosti.
Na tyto upozornění však nebyli brány na zřetel a tak došlo k zamítnutí proti odvolání. To tak může skončit až žalobou na stát a Správu Železnic, jako investora stavby. Právě toto nevylučují majitelé hospody, kteří poukazují na nesmyslné a tvrdošině prosazované umístění zastávky, které se už v minulosti u jiných staveb ukázalo, jako správný argument, na který odpovědní nebrali zřetel do tragédie, kdy muselo dojít k předělávání staveb. Ve výsledku tak si vytvoří Správa Železnic svým zaujatým pohledem a neústupností s hazardem se zdravím lidí stále více nepřátel, které si nepřeje tuto stavbu a chce ji blokovat.
Může k tomu i pomoct to, že bez stavebního povolení a oznámení na stavebním úřadu začali se stavbou a to postavením patek pro sloupy trakčního vedení. Došlo tak přímo okatě k porušení zákona a daní zbrojiva proti Správě Železnic, která porušila zákony ČR. Nemá ani zveřejněnou smlouvu na příslušnou realizaci.
Zakázku s odhadovanou cenou 1,78 miliardy korun získalo sdružení Skanska a EŽ Praha, smlouva zatím není v registru.
„Rekonstrukční práce budou zahájeny v řádu týdnů, přičemž nyní probíhají přípravné práce nepodléhající stavebnímu povolení. Vyjmutí dvou přejezdů ze stavebního povolení nemá na stavbu vliv,“ řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.
Trať bude elektrizována střídavou soustavou 25 kV 50 Hz. Součástí modernizace je i vybudování zastávky Starý Lískovec a Ostopovice, což má zkvalitnit obslužnost lokalit v rámci integrovaného dopravního systému a usnadnit přestupy vlak/autobus. Navržená maximální traťová rychlost je 120 km/h, do doby zavedení zabezpečovacího systému ETCS se ale bude jezdit maximálně 100 km/h.
V případě zastávky ve Starém Lískovci přestup na trolejbusy (DPmB) linky 25, které zde mají končit. Kdy však zase začne město Brno prodlužovat trať linky 25 k nové zastávce je nejasné, ani přípravné práce nezačalo chystat. Dle tiskového odboru začne se stavbou město okolo roku 2030, na kdy čeká realizaci zastávky na trati.
Na trati se dnes přepraví vlaky v pracovní dny přibližně 2 tisíce lidí, po dokončení elektrifikace přibližně 6500 osob jednosměrně.
Foto: Michal Chrást, Železniční stanice Střelice