Soutěž na budoucí podobu mostu byla vyhlášena 3. května loňského roku. Správa železnic zvolila i na základě konzultace s Českou komorou architektů formu soutěžního dialogu, protože klasická anonymní architektonická soutěž byla vyhodnocena jako riziková z hlediska možného zpochybnění výsledků. Ještě před rozhodnutím vypsat soutěž se totiž stala veřejně známá tři možná řešení, proto by při účasti jejich autorů nebyly dodrženy podmínky anonymity soutěžících. Zároveň jim Správa železnic chtěla umožnit, aby prokázali v soutěži výhody svých návrhů. Proto byli k účasti v soutěžním dialogu vyzváni přímo a zároveň se jej mohl zúčastnit kdokoli další, pokud splnil stanovená kritéria pro účast.
Cílem soutěžního dialogu bylo najít řešení tříkolejného přemostění přes Vltavu v místě stávajících železničních mostů. „Požadavek na rozšíření na tři koleje v tomto traťovém úseku vyplývá z aktualizované studie proveditelnosti řešící zaústění 3. tranzitního koridoru do železničního uzlu Praha, kterou schválilo Ministerstvo dopravy. Ta počítá s výhledovým rozsahem dopravy, pro který není současné dvoukolejné přemostění postačující. Podmínkou bylo respektování požadavků památkové ochrany v největším možném rozsahu,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
„Jen málo železničních mostů na světě má tak unikátní polohu a hodnotu jako ten na Výtoni. Oceňuji výběr řešení pomocí architektonické soutěže a díky tomu i získání kvalitního výsledku, který spojí břehy nejen pro kapacitní železniční dopravu, ale zlepší komfort také pro pěší a cyklisty. Další výhodou nového řešení je vznik nové zastávky Praha-Výtoň, která umožní snadný přestup na tramvajové linky. Velmi mě také potěšilo, že vítězný návrh otevírá cestu k využití stávající mostní konstrukce v jiném umístění a doufám, že i tento přesun začne Správa železnic připravovat,“ konstatuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.
Hodnotící komisi tvořilo 11 členů. Vedle zástupců Správy železnic a Magistrátu hl. města Prahy v ní také zasedli nezávislí odborníci na mosty, kteří působí i jako pedagogové na ČVUT, členové Klubu Za starou Prahu a architekti. Hodnotící komise navíc spolupracovala s dalšími odborníky, například z Národního památkového ústavu a Městských částí Praha 2 a Praha 5.
Navržené řešení mělo respektovat současné technické požadavky s některými výjimkami, které byly stanoveny tak, aby soutěžní návrhy mohly zahrnovat i zachování stávající ocelové konstrukce. Toto řešení nebylo v rámci zadání vyloučeno a také část posuzovaných soutěžních návrhů s jejím využitím počítala.
Z hlediska celoměstského významu byla v zadání akcentována funkce mostu pro pěší a cyklistické propojení obou břehů Vltavy, kterou přemostění ostatně plní také v současné době. Důraz byl ale kladen i na navázání pěších cyklistických tras na jejich pokračování.
Současně měly být respektovány požadavky na vznik nové železniční zastávky na Výtoni, která bude sloužit jako přestupní uzel mezi různými druhy hromadné dopravy, zejména mezi vlakem a tramvají.
Po předložení konceptů a jejich vyhodnocení hodnotící komisí bylo na začátku letošního roku v souladu se soutěžními podmínkami rozhodnuto o snížení počtu řešení a do další fáze soutěže postoupilo šest účastníků. Ti poté představili hodnotící komisi své upravené koncepty, v nichž zohlednili její doporučení k původně předloženým návrhům. Následně na začátku září předložili svá finální řešení formou nabídky. S vítězem soutěžního dialogu bude uzavřena smlouva na zpracování podrobnější studie, která bude sloužit jako podklad pro zpracování dokumentace pro společné povolení stavby.