Stadler odhalil prototyp nového RS ZERO, inovativního nástupce úspěšného RS1 Regio-Shuttle. Regio-Shuttle je již 28 let jedním z nejoblíbenějších vozidel v německé regionální železniční dopravě, v současné době je v Německu a České republice v provozu kolem 500 vozidel RS1. Stadler staví na této osvědčené technologii a integruje nejmodernější, ekologické pohonné systémy. RS ZERO je volitelně k dispozici s vodíkovým a/nebo bateriovým pohonem a nastavuje tak nejen nové standardy pro ekologickou železniční dopravu, ale představuje také světovou novinku.
Symbol pokroku
RS ZERO znamená kontinuitu a inovaci. Stadler pokračuje v úspěšném příběhu RS1 a zároveň plní výzvy současnosti s novými, udržitelnými pohonnými jednotkami. RS ZERO si zachovává charakteristické lichoběžníkové okenní lišty RS1 a zapadá do futuristického designu s moderním LED křídlem úspěšný model Regio-Shuttle RS1. Na výběr je ze dvou moderních a ekologických šetrné technologie pohonu: vodík a baterie. Obojí umožní bez emisí CO2 S RS ZERO, které představil výrobce kolejových vozidel v Berlínu, 29. srpna 2024.
„Regio-Shuttle RS1 je důležitou součástí historie Stadler. Poslední vozidlo jsme dodali zákazníkovi před 11 lety. Nyní jsem potěšen, že začínáme novou kapitolu tohoto úspěšného příběhu s modelem RS ZERO, který nám umožňuje dále expandovat naše technologické prvenství v oblasti technologií alternativních pohonů,“ říká Peter Spuhler, předseda představenstva Stadler Group.
Technologická budoucnost a udržitelnost
V Německu není elektrifikováno 38 procent železničních tratí, v Evropě je to až 43 procent. Přechod dopravy má také za cíl přesunout výrazně více dopravy na železnici – k dosažení tohoto cíle je třeba v Německu a Evropě znovu aktivovat staré a neelektrifikované tratě. Díky bateriovému a vodíkovému pohonu nabízí RS ZERO řešení pro lokálně bezemisní provoz na těchto trasách. Nezáleží na tom, zda jsou elektrifikované nebo vyžadují vodíkové čerpací stanice nebo nabíjecí ostrovy. Každé vozidlo lze přizpůsobit příslušným podmínkám železniční sítě.
Díky své lehké konstrukci a zatížení nápravy menším než 18 tun se ideálně hodí k vytvoření ekonomicky atraktivní dopravní služby i na vedlejších trasách s nízkou hustotou provozu.
„S prototypem RS ZERO jsme velmi hrdí na to, že můžeme v berlínském závodě postavit další vozidlo s alternativní technologií pohonu po bateriově elektrickém FLIRT Akku,“ vysvětluje Jure Mikolčić, generální ředitel společnosti Stadler Germany. „Díky naší technologické otevřenosti můžeme našim zákazníkům vždy nabídnout to správné vozidlo a významně přispět k přechodu na dopravu.“
Česko může být příkladem
Značně hustá železniční síť v Česku má veliké množství lokálních tratí, kde jezdí legendární řada 810, příkladem je okolí Kutné Hory, Kolína, Opavy či Boskovic a Svitav, kde zajišťuji provoz na málo vytížených tratích. Tuto legendární řadu plánují České Dráhy vyřadit do 10 let. Vhodnou alternativu však zatím nenabízel a vozy RS1 zatím kupoval po jiném zákazníkovi Stadleru, kdy současně rapidně zvýšil kulturu cestování na dané trati. RS ZERO je k dispozici jako jednoduchá a dvojitá jednotka a nabízí místa pro 70 až 150 cestujících. Svoji kapacitou jsou totožné s řadou 810 a jejich mutacemi, navíc jsou bezbariérové a mají velkou budoucnost pro řadu tratí, kde hrozí jinak zastavení provozu, díky malému vytížení a neochotě krajů dotovat jinak ztrátový provoz.
Prototyp RS ZERO bude poprvé představen na InnoTrans 2024 od 24. do 27. září v Berlíně na trati T09/40. Prezentace vozidel se uskuteční 24. září 2024 od 14 hodin.