Vlakem do Francie, Rakouska nebo Itálie: Poptávka po dálkových cestách do zahraničí stále roste. Zůstává těžkopádný pro ty, kteří chtějí překročit několik hranic.
Stále více lidí využívá vlak k cestování do zahraničí. Mezinárodní dálková železniční doprava loni vzrostla o 30 procent ve srovnání s předchozím rekordním rokem 2019, jak v úterý oznámily státní Deutsche Bahn. Přes hranice cestovalo vlakem více než 21 milionů lidí. Podíl zahraničních cest na celkové dálkové přepravě skupiny se mezi lety 2019 a 2022 zvýšil o 3 procentní body na 16 procent. V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenaly Deutsche Bahn 4,4 milionu mezinárodních cestujících.
„Mezinárodní dálková doprava není pro Deutsche Bahn jen středobodem, ale velká popularita také znamená, že Evropa roste společně na kolejích,“ řekl šéf Deutsche Bahn Richard Lutz. Z Německa lze nyní přímo dosáhnout přibližně 200 destinací v dalších evropských zemích.
Nejvíce zájezdů směřuje do sousedních zemí, především do Francie a Rakouska. „Absolutně nejsilnější jsou trasy Frankfurt/Stuttgart-Paříž, Frankfurt-Brusel a Frankfurt-Amsterdam,“ uvádí Deutsche Bahn.
Cestování na východ je méně žádané
Pokud jde o železniční služby přes několik evropských státních hranic, je stále co dohánět. Pokud chcete cestovat z Německa přes Francii do Španělska a Portugalska nebo do východní Evropy, vlakem to máte stále těžké. Jízdní řády nejsou sladěny, jízdenky je nutné rezervovat u příslušných vlakových dopravců v zemích. Cestovat přes Polsko či Česko dále na východ znamená ve většině případů čekání v řádu hodin na navazující spojení a řadu problémů s koupí jízdenky. Cestujících Německo – Polsko a Německo – Česko meziročně zůstalo stejně. Cestujících naopak v relaci Mnichov – Praha meziročně přibylo. Ubylo naopak mezi Prahou a Drážďany.
Směrem do Itálie to vypadá o něco lépe. Rakouské spolkové dráhy tam nabízejí i noční vlaky z Německa. Z Berlína přes Hamburk do Stockholmu jezdí také noční přímé spoje, které nabízejí švédské železniční společnosti.
Při cestách do zahraničí Deutsche Bahn obvykle spolupracují se zahraničními železničními společnostmi. Například vlaky ICE i TGV se používají v německo-francouzském vysokorychlostním provozu.
Foto© TVB St. Anton aA/Bätz
[…] Continue reading Stále více lidí využívá vlak pro dálkové cesty do zahraničí at Transport … […]