Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Stánky s klobásami do UNESCO? Vídeň usiluje o zápis

Prezident hospodářské komory Walter Ruck, starosta Michael Ludwig a provozovatelé stánků Bitzinger a Kachli Autor © Stadt Wien/Christian Jobst

Vídeňská kavárenská kultura, vídeňský vinný šenk a vídeňský valčík patří už řadu let na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Rakouská metropole nyní začala usilovat i o zápis tradičních vídeňských stánků s klobásami. Iniciativu podpořil i starosta – jak jinak než přímo u jednoho z nejznámějších stánků vedle opery.

Würstelstand neboli stánek s klobásami je pro řadu obyvatel a návštěvníků stejně neodmyslitelnou součástí života ve Vídni podobně jako třeba vídeňský řízek. U stánků se setkávají hosté věhlasného Plesu v Opeře, Vídeňané putující z jedné schůzky na druhou, turisté z celého světa, ale také místní jen na kus řeči. Provozovatelé vídeňských stánků se nyní spojili ve společné iniciativě s cílem dostat stánky s klobásami na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO a myšlenku nyní podpořil i přímo starosta Vídně Michael Ludwig.

Prezident hospodářské komory Walter Ruck, starosta Michael Ludwig a provozovatelé stánků Bitzinger a Kachli Autor © Stadt Wien/Christian Jobst

„Vídeňské stánky s klobásami jsou nedělitelně spjaty se srdcem našeho města a jsou více než jen prodejními místy chutného občerstvení,“ uvedl starosta – kde jinde než u jednoho z nejvyhlášenějších stánků vedle Vídeňské státní opery. Podle Ludwiga jsou stánky součástí identity a historie města. Zároveň posilují místní sounáležitost, když se u jednoho stánku mohou potkat právě návštěvníci opery či řemeslníci v montérkách.

Iniciativu podporuje i městská hospodářská komora. „Přestože se v posledních letech výrazně rozšířila nabídka občerstvení ve stáncích, mají stánky s klobásami mezi Vídeňany i našimi hosty své pevné místo,“ doplnil prezident komory Walter Ruck.

Podle radnice se tradice stánků s klobásami datuje do doby pojízdných kuchařských stánků z dob monarchie. Tyto stánky měly sloužit k zajištění živobytí pro válečné invalidy, uvedla radnice. Nynější podoba nemobilních stánků je oproti tomu relativní novinkou, první pevný stánek totiž město povolilo až v roce 1969. Nejstarší doposud fungující stánek je v provozu od roku 1928.

Vídeňští stánkaři ve spolupráci s městem se nyní pokusí o to, co se již podařilo vídeňské kavárenské kultuře, vinným šenkům (Heuriger) a valčíku. Oficiální žádost o zápis stánků s klobásami na seznam UNESCO chce Vídeň podat v nejbližší době.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.