Nelze to přehlédnout: ve Vídni se v současnosti hodně staví. V příštích měsících bude dokončeno více bytů než za desítky let. Pravděpodobně největší stavební boom od počátků řady firem by také mohl způsobit pokles nájmů.
Panoráma města v tuto chvíli zahrnuje nejen katedrálu svatého Štěpána, ale také velké množství stavebních jeřábů. Vídeňská hospodářská komora odhaduje, že letos bude dokončeno 17 400 nových bytů, příští rok 19 700. Někteří z branže jsou přesvědčeni, že by to mělo také snížit nájemné, alespoň v soukromých novostavbách.
„Ve Vídni se staví více než kdy předtím. V posledních letech jsme zaznamenali rekordní dokončení. A populace téměř nerostla. Je tedy více nabídky než poptávky. V důsledku toho nájmy klesají,“ řekl Hans Jörg Ulreich, mluvčí developerů Vídeňské obchodní komory v rozhovoru „Vídeň dnes“. Podle Ulreicha se tolik stavělo naposledy v raných dobách, tedy v letech 1870–1912. Stavební boom byl také ve Vídni v 90. letech, ale bylo dokončeno méně bytů a domů než nyní.
Nájemné kleslo ve dvanácti okresech
„My jako správci nemovitostí a developeři vidíme nájemní smlouvy, které uzavíráme, a dlouhodobě dochází ke stagnaci,“ říká Ulreich. Nájmy letos podle immowelt platformy klesly už ve dvanácti čtvrtích – zejména v těch dražších v centru. V dalších čtyřech okresech je nárůst pouze o jedno procento. Zdražilo například v Simmeringu: Přibylo zde mnoho dražších nových bytů. To ale neznamená, že by se bydlení ve Vídni stalo dostupnější pro lidi s nízkými příjmy, zdůraznil Ulreich – protože pokles se týká pouze nových soukromých budov.
Realitní makléř EHL naopak nepočítá s poklesem nájmů, ale spíše s mírným růstem – v kontextu inflace. Protože poptávka prudce vzrostla, mnozí se chtějí pohnout: „To je jistě také kvůli pandemii. V této souvislosti samozřejmě nájemníci trávili podstatně více času doma ve svých čtyřech stěnách – s domácím vzděláváním nebo domácí kanceláří. Pak si jednoduše předefinovali současnou životní situaci pro sebe,“ řekla Karina Schunker, výkonná ředitelka EHL Wohnen.
Kondominium výrazně dražší
Žádané jsou zejména zelené plochy a balkony. Ceny kondominií se v současnosti vyvíjejí zcela jinak. EHL letos očekává silný nárůst až o 7,5 procenta. „Většinu bytů kupují investoři. Může to být jakýkoli velký fond, ale i pan Huber nebo paní Meier, kteří koupí byt pro vnouče nebo pro dítě. To znamená: Téměř 80 procent všech bytů ve Vídni bude ihned znovu pronajato,“ říká Ulreich.
Stavební boom ve Vídni by však měl skončit do roku 2023 a počet stavebních povolení klesl. Podle Ulreicha pak už nebude potřeba pro velké stavební akce na okrajích města a vnitroměstské zahušťování bude zřejmě i nadále žádané. „Pokud nabídka opět klesne, pak se nájemné opět odpovídajícím způsobem zvedne,“ řekl Schunker. Stejný problém se tak může dost brzo opakovat a možná i zvýšit, než byl doposud, díky nedostatečné výstavbě nového bydlení zvláště pro mladé.
V zahraničí je to podobné říkají jednohlasně zástupci realitních kanceláří a developerů. V Česku je to extrém pro zahájení výstavby domu, nebo bytu. Než se začne stavět, tak se načekáte až 3 roky, než dostanete povolení i tak to stále ještě nemáte jisté. Extrémní množství staveb se nepodaří dokončit díky přístupu ekologů, kteří stavbu zablokují, nebo úřady, které vyhoví některé ze stížností, některého z možných zvláště starších obyvatel, kterému se nelíbí stavba. V případ Brna to je dokonce vydírání odtržením od města celé městské části a to konkrétně Přízřenic. Všechny tyto extrémy enormně zvyšují ceny bydlení a vytvářejí tlak na ceny za bydlení, které neúměrně rostou.