Výsledky první světové studie dopadu používání 100% udržitelného leteckého paliva (SAF) v obou motorech komerčního letadla za letu ukazují snížení částic sazí a tvorbu ledových krystalků kondenzačních stop ve srovnání s použitím konvenčního paliva Jet A-1 .
Studie ECLIF3 , na které spolupracovaly Airbus, Rolls-Royce, Německé letecké středisko (DLR) a výrobce SAF Neste, byla první, která změřila dopad použití 100% SAF na emise z obou motorů Airbusu A350 poháněného Rolls-Royce. Motory Royce Trent XWB a následuje stíhací letoun DLR.
Ve srovnání s referenčním palivem Jet A-1 se počet ledových krystalků na hmotnost spotřebovaného nepřimíchaného SAF snížil o 56 %, což by mohlo výrazně snížit účinek kondenzačních stop na oteplování klimatu – známých také jako kondenzační stopy.
Simulace globálního klimatického modelu provedené DLR byly použity k odhadu změny energetické bilance v zemské atmosféře – známé také jako radiační působení – kondenzačními pruhy. Odhaduje se, že vliv kondenzačních čar se sníží nejméně o 26 % při 100% použití SAF ve srovnání s referenčním palivem Jet A-1 používaným v ECLIF3. Tyto výsledky ukazují, že použití SAF by mohlo v krátkodobém horizontu významně snížit dopad letectví na klima tím, že by se kromě snížení emisí skleníkových plynů, jako jsou emise CO 2 během životního cyklu SAF, snížily i jiné účinky než CO 2 , jako jsou kondenzační pruhy. na používání fosilního leteckého paliva.
„SAF je široce uznáván jako klíčové řešení pro zmírnění klimatických dopadů leteckého sektoru, a to jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska. Výsledky studie ECLIF3 potvrzují výrazně nižší dopad na klima při použití 100% SAF kvůli nedostatku aromátů v použitém SAF společnosti Neste a poskytují další vědecké údaje na podporu použití SAF ve vyšších koncentracích, než je aktuálně schválených 50 %,“ uvedl. Alexander Kueper, viceprezident Renewable Aviation Business ve společnosti Neste.
„Výsledky letových experimentů ECLIF3 ukazují, jak nám použití 100% SAF může pomoci výrazně snížit vliv kondenzačních čar na oteplování klimatu, kromě snížení uhlíkové stopy létání – jasný znak účinnosti SAF vůči klimatu. „kompatibilní letectví“, řekl Markus Fischer, člen divizního představenstva DLR pro letectví.
„Už jsme věděli, že udržitelná letecká paliva mohou snížit uhlíkovou stopu letectví. Díky studiím ECLIF nyní víme, že SAF může také snížit emise sazí a tvorbu ledových částic, které vidíme jako kondenzační stopy. To je velmi povzbudivý výsledek, založený na vědě, který ukazuje, jak klíčová jsou udržitelná letecká paliva pro dekarbonizaci letecké dopravy,“ řekl Mark Bentall, vedoucí výzkumného a technologického programu společnosti Airbus.
„Použití SAF při vysokých poměrech směsi bude tvořit klíčovou část cesty letectví k čisté nule CO2. Nejenže tyto testy ukázaly, že náš motor Trent XWB-84 může běžet na 100% SAF, ale výsledky také ukazují, jak přidanou hodnotu lze odblokovat ze SAF snížením klimatických vlivů jiných než CO2 ,“ řekl Alan Newby, Rolls-Royce, ředitel výzkumu a technologie.
Výzkumný tým informoval o svých zjištěních v časopise Copernicus Atmospheric Chemistry & Physics (ACP) jako součást recenzovaného vědeckého procesu a poskytuje první in-situ důkaz o potenciálu zmírnění dopadu klimatu při použití čistého 100% SAF na komerční letadlo. Program ECLIF3, jehož součástí jsou také výzkumníci z National Research Council of Canada a University of Manchester, provedl v roce 2021 testy emisí za letu a související pozemní testy. Klikněte sem a přečtěte si celou zprávu.