Výrazný nárůst jízdních dob u vlakových spojů mezi Curychem a Stuttgartem, který se začíná projevovat, vyvolává ve Švýcarsku stále větší neklid.
„Samozřejmě nejsme spokojeni se situací, protože naším cílem je rozšířit mezinárodní spojení a dostat tak více lidí ve Švýcarsku na koleje,“ řekl Peter Füglistaler, šéf švýcarského federálního úřadu pro dopravu (FOT) . Současná diskuse o Gäubahn vytváří „obrovskou nejistotu“. Švýcarská dopravní politika to také odmítá.
Podle plánů Deutsche Bahn již od roku 2025 nebude možné spojení mezi Singenem a Stuttgartem. Místo toho by cestující ve Stuttgartu-Vaihingen měli přestupovat na S-Bahn ve směru na hlavní nádraží, což s sebou nese značné prodloužení jízdní doby. Na vině je zpoždění na letištním nádraží, které je součástí projektu Stuttgart 21.
Pokud jde o železnici z údolí Rýna mezi Basilejí a Karlsruhe, cítí, že se věci hýbou kupředu, řekl Füglistaler deníku. „Na německé straně se posouvá plánování a v oblasti Basileje se hodně staví. To mi dodává sebevědomí,“ uvedl vedoucí úřadu. U Gäubahn je to jiné. „Jsou projekty, které se od začátku prostě zasekly a v určitém okamžiku už to nefunguje vůbec.“ Gäubahn je toho příkladem. Současný stav může jenom přinést odliv cestujících do aut a to se nám nelíbí, uvedl.
DPA