Pilotní projekt tělových kamer pro vlakvedoucí se ukázal jako mimořádně užitečný. Potvrdilo se to i při nedávném přímém útoku na vlakový personál Železniční společnosti. Při kontrole cestovních dokladů ve vlaku směřujícím do Bratislavy byl vlakvedoucí národního dopravce fyzicky napaden agresivním cestujícím, který následně utekl. Celý incident naštěstí zachytila tělová kamera připnutá na uniformě vlakvedoucího. Záznam z ní už má v rukou železniční policie, která celý incident důkladně prošetří. Záznam z kamery pomůže nejen při objasnění tohoto případu, ale může sloužit také jako prevence před podobnými incidenty v budoucnosti.
„Už více než měsíc u nás, v Železniční společnosti Slovensko, běží projekt tělových kamer pro vlakvedoucí na západoslovenských tratích, kde jsme nasadili 52 kamer. Od června jsme zahájili druhou fázi projektu, během které nasazujeme dalších 180 kamer převážně na východní a střední Slovensko. Zbývající kamery budou ve třetí etapě zavedeny v rámci ostatních lokalit. Cílem projektu je ochránit cestující i vlakový personál před případnými konfliktními situacemi a celkově zvýšit kvalitu cestování vlaky Železniční společnosti Slovensko. Na bezpečnosti a pohodlí našich zaměstnanců a cestujících nám opravdu záleží,“ uvedl Peter Helexa, generální ředitel Železniční společnosti Slovensko.
Úroveň bezpečnosti se začátkem června zvýšila i ve vlacích v Košickém, Prešovském a Žilinském kraji av okolí Levic, Nitranském kraji. Vlakvedoucí v těchto lokalitách budou v rámci druhé etapy postupně vybaveni osobními kamerami zaznamenávajícími zvuk a video z jejich pohledu během cesty vlakem.
ZSSK zakoupilo 420 tělových kamer , jsou malé a lehké s hmotností pouhých 85 g a celkovou hmotností 117 g i včetně magnetu na uchycení na oblečení. Jsou vybaveny technologií bufferovaného nahrávání, která umožňuje automatické uchovávání obrazového materiálu z posledních 30 vteřin před aktivací nahrávání. Tato funkce poskytuje možnost „vrátit čas“ a analyzovat situaci před začátkem trvalé registrace obrazu. Záznamy se automaticky mažou, dokud nejsou označeny pro uchování vlakvedoucím pro další vyšetřování. Nahrávání lze aktivovat manuálně, což zajistí zachování důležitého důkazního materiálu. Nahraná data se odesílají na servery ZSSK až po vrácení kamery do nabíjecí stanice, kde zůstávají uložena po dobu pěti dnů.
Přístup k nahraným údajům je přísně regulován. Mají jej jen zvlášť pověřené osoby i to až po žádosti oprávněných orgánů, popřípadě jako důkaz při řešení stížností cestujících na obranu zaměstnance.
ZSSK již dlouhodobě využívá zvukového nahrávání v osobních pokladnách, čímž zefektivňuje řešení stížností cestujících. Nahrávky slouží jako cenný nástroj při objasňování sporů a poskytují objektivní obraz o průběhu interakce mezi zaměstnancem a klientem. S vyhodnocováním stížností na základě nahrávání má ZSSK pozitivní zkušenost.
Tělové kamery se stávají běžnou součástí různých profesí po celém světě včetně zdravotnictví, policie, dopravy a hoteliérství. Díky jejich efektivitě v oblasti ochrany zaměstnanců a klientů se očekává, že se stanou standardem i na Slovensku.