Po poklesu o deset procent v prvním roce pandemie, v roce 2020, množství odpadu na rakouských dálnicích loni opět stouplo na téměř 8000 tun navzdory dalšímu omezení dopravy. A trend jasně směřuje nahoru.
Počáteční průběžná bilance před letní cestovní sezónou ukazuje letos nárůst kolem pěti procent, uvedl ASFINAG ve vysílání. Na 55 odpočívadlech ASFINAG a 87 odpočívadlech a také podél dálnic a rychlostních silnic se ročně nahromadí tisíce tun odpadu. V roce 2021 to bylo kolem 7900 tun, mírný nárůst o 100 tun. Množství většího množství odpadu je menší problém. „Znepokojuje nás stále se zvyšující objem nedbale vyhozeného odpadu,“ uvedl odborník na životní prostředí ASFINAG Heimo Berghold.
„Zbytečné, nebezpečné pracovní úkoly“
Mohou za to zejména PET lahve od nápojů a obaly od svačin, které jsou často na odpočívadlech a parkovištích jednoduše pohozeny na zem – někdy přímo u k tomu určených kontejnerů na odpadky – nebo dokonce vyhozeny z jedoucího auta. To druhé představuje další významné riziko pro bezpečnost silničního provozu, protože vymrštěné předměty by se mohly snadno stát „projektily“. Znovu a znovu se navíc objevují nelegální ukládání domovního odpadu nebo stavební suti. V některých případech končí vedle cest celý nábytek nebo pneumatiky aut, například kvůli úspoře na poplatku za odvoz odpadu.
Nelegální nakládání s odpady znamená pro zaměstnance ASFINAG únavnou práci. Vždyť zhruba čtvrtina z celkového množství odpadu se musí sbírat ručně. „To způsobuje zbytečné, nebezpečné pracovní úkoly vedle cesty a samozřejmě také náklady,“ říká ASFINAG.
ASFINAG se již několik let snaží vytvářet iniciativy na téma odhazování odpadků. Nejnověji na to upozorňovaly všechny reklamy nad hlavou se sloganem „Jsem dálnice, ne popelnice“. Aby se omezil problém s jednorázovými lahvemi, byla všechna odpočívadla vybavena speciálně označenými fontánkami na pitnou vodu, kde si můžete naplnit vlastní skleněnou láhev na pití nebo se doporučuje alespoň znovu použít stávající plastovou láhev.
ASFINAG