Od prosince do března 2022 obsluhovala linku Brno-Velká Bíteš-Velké Meziříčí-Jihlava flotila vozidel s průměrným stářím autobusu přes deset let. Linku obsluhoval dopravce třemi vozy, které kontroloval objednatel. Podle kraje Vysočina představuje stáří vozů největší problém bezpečnosti pro cestující i řidiče s kulturou cestování. I s ohledem na to, za každý den kdy se tak stane byla ve smlouvě pokuta ve výši 10 tisíc korun. Podle kraje tak za celou dobu dopravce nevyjel s vozem dle smlouvy a proto i přes opakované upozornění dostal pokutu za více než milion korun. To je více, než třetiny dohodnuté odměny pro dopravce za provoz linky.
Smluvní podmínky mezi krajem a dopravcem přitom uvádějí maximální průměrné stáří 9 let, což tak dopravce neučinil. Kraj i s ohledem na to, že dopravce prokazatelně věděl o podmínce provozu udělil pokutu. Ten tak nyní žádá kraj o odpuštění pokuty, protože si myslel dopravce společnost Tourbus žádá Kraj Vysočina o úplné odpuštění pokuty s tím, že jde o nedorozumění. Tourbus se domníval, že postačuje dodržovat nařízení vlády o průměrném stáří autobusů patnáct let.
Zaplacení smluvní pokuty je přitom možné i s ohledem na další aktivitu majitele společnosti, který vlastní v Brně autobusové nádraží z kterého má značný příjem. Samotným majitelem autobusového nádraží na Zvonařce je realitní společnost EP Real Estate z holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. Ta nádraží odkoupila od původního vlastníka ČSAD Brno holding,a.s..
Současný stav nádraží stále více vypovídá o nesprávném provedení modernizace za evropské peníze, k tomuto připravujeme vlastní článek.
Foto © Pavel Haluza