Vybudováním druhého tubusu tunelu Karawanken, která spojuje Korutany se Slovinskem, bylo nyní dosaženo slovinské státní hranice. Provozní otevření se očekává na konci roku 2025 – ale poté bude starý tubus renovována do roku 2028.
Téměř tři roky po zahájení stavby druhého, 7,9 kilometru dlouhého tubusu jsou řidičské práce na rakouské straně ukončeny. Rýpadla se nacházejí 4,4 kilometru v tunelu přímo na hranici se Slovinskem. Na velkém projektu ASFINAG je zaměstnáno 100 horníků a stavebních dělníků. Od října 2018 pracovali ve třech směnách – tj. 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Práce je poměrně obtížná
Ve srovnání s konstrukcí prvního tubusu před více než 30 lety však byla práce méně náročná, říká Andreas Karlhofer, projektový manažer společnosti ASFINAG, „protože jsme znali všechny geologické podmínky a měli jste také výhodu prvního směru druhého tubusu – tj. 60 metrů, to je vzdálenost mezi dvěma tubusy – mají být zapuštěny průzkumné vrty, materiál, který má být prozkoumán, a podle toho určit třídy tunelování. Práce na tunelování dokončíme příští týden, nyní začínáme s prací vnitřního pláště. Povrch vozovky bude postaven v roce 2023 a v neposlední řadě elektrické zařízení. “
Hrdlo je odstraněno o mnoho let později
Bude však trvat do začátku roku 2028, než budou dva tunely plně otevřené provozu. Zejména v létě se tunel Karawanken stává úzkým hrdlem na cestě do Slovinska a Chorvatska a zase zpět. Bude to nějakou dobu trvat, než to skončí. Poté, co se před třemi lety začalo v Rakousku stavět, způsobily námitky proti zadání zakázky turecké stavební společnosti ve Slovinsku zpoždění o jeden a půl roku. V důsledku toho bylo otevření druhého tubusu pro dopravu odloženo z února 2024 na konec roku 2025. Podle společnosti ASFINAG poté začnou renovační práce na stávajícím tubusu, které budou na slovinské straně hlouběji. Celkové uvolnění provozu se proto neočekává dříve než na konci roku 2027.
Souběžně s tunelováním bylo postaveno jedenáct příčných tunelů, které vedou do druhého tubusu jako únikové cesty. K dnešnímu dni bylo z hory vytěženo 1,5 milionu tun horniny. Společnost ASFINAG investuje do projektu 211 milionů eur včetně všech přípravných prací. Pro společnost ASFINAG a slovinského provozovatele dálnic DARS znamená výstavba nového tunelu celkovou investici 320 milionů eur.
Tunel je „dnes něco, co spojuje“
Guvernér Peter Kaiser (SPÖ) řekl, že druhý tubus dělá tuto dopravní křižovatku bezpečnější a odlehčí dopravě. „Kromě toho je tunel dalším krokem k sobě.“ V minulosti nás hranice dělily, dnes jsou něčím, co nás spojuje. “
Radní pro výstavbu silnic Martin Gruber (ÖVP) zdůraznil význam investic do infrastruktury obecně. Stát Korutany také během pandemie investoval do své silniční sítě a vytvořil přidanou hodnotu a zaměstnanost. Plné rozšíření tunelu Karawanken také učiní tuto oblast bezpečnější a v létě sníží dopravní zácpy.
Slovinsko chce dohnat zrychlenou práci
Ředitel představenstva ASFINAG Hartwig Hufnagl uvedl, že touto oblastí denně projde 10 000 účastníků silničního provozu, v létě je to až 30 000 denně. K mimořádnému úspěchu pogratuloval člen představenstva DARS Peter Gašperšič. Zdržení chtějí dohnat zrychlenou prací. Ve Slovinsku bylo od léta dokončeno také 40 procent vytěženo a vybudováno, to je 1 500 metrů.