Renovace 4 766 metrů dlouhého železničního tunelu Bosruck mezi Štýrskem a Horním Rakouskem byla dokončena. Tunel je nyní „vhodný k provozu na příštích 20 let“ s vodicími kolejnicemi pro trolejové vedení.
Sanace úzkého hrdla v severojižním spojení byla dokončena ve dvou fázích v průběhu šesti let. V roce 2016 byla obnovena podlaha tunelu a koleje, od března do konce července 2022 byla částečně obnovena vnitřní plášť tunelu. Byla instalována přípojná kolej pro trolejové vedení. Rekonstrukce historické tunelové konstrukce z roku 1906 umožní bezpečný železniční provoz na další dvě desetiletí.
„Drážky, montážní frézování“
Podle manažera projektu infrastruktury ÖBB Thomase Fruhmanna byla druhá stavební fáze dokončena v rekordním čase – věrni mottu: „Štěrbina, fréza, montáž.“ Více než 100 let starý tunel měl v některých částech masivní poškození vnitřní stěny. Plochy dosluhující vnitřní skořepina musela být otevřena na ploše cca 10 200 metrů čtverečních – to odpovídá ploše cca 17 tenisových kurtů.
V průběhu prací bylo odstraněno a odvezeno 3 390 tun starého betonu. Poté bylo na přestavbu vnitřního pláště spotřebováno 135 tun betonářské oceli a 2 200 tun betonu. Teprve poté byly znovu instalovány koleje a nakonec instalováno nové trolejové vedení v podobě trolejového vedení. Náklady se pohybují kolem 23,9 milionu eur.
Hlavní severojižní koridor
Trasa Pyhrn mezi vlakovými stanicemi Linz Hauptbahnhof a uzlem Selzthal v Horním Štýrsku je důležitým severojižním koridorem pro mezinárodní železniční dopravu. Jako součást osy Pyhrn-Schober umožňuje spojení Německa a České republiky se Štýrským Hradcem a oblast Slovinska. Trasa má ale velký význam i celostátně – zejména pro dojíždějící v jižní části Lince.
Od 80. let ÖBB postupně rozšiřují trasu Pyhrn z jedné na dvě koleje po úsecích – tyto rozšiřovací kroky se také označují jako selektivní dvoukolejné rozšíření.
Foto Walter Isack CC BY-SA 3.0