
© NDS
V dálničním tunelu Prešov, který je součástí D1 Prešov, západ – Prešov, jih, hoří kamion a stala se dopravní nehoda osobních vozidel. Na místě je množství zraněných osob. K tunelu Prešov vyrážejí zásahové týmy hasičů a záchranářů z Prešova.

Tento příběh, naštěstí, nenapsal sám život. Šlo o simulovanou událost zaměřenou na odstranění zdravotních následků hromadného neštěstí, konkrétně požáru nákladního motorového vozidla a dopravní nehody osobních vozidel. Abychom omezili dopravu na Šariši v co nejnižší míře, k procvičení součinnosti základních složek Integrovaného záchranného systému (IZS) a Národní dálniční společnosti jsme využili uzávěru tunelu Prešov během jeho pravidelné jarní údržby.
Prevence a povinnost zároveň
Cvičení prověřilo připravenost, schopnosti a součinnost všech zúčastněných stran. Operátor tunelu identifikoval vzniklou událost přes kamerový systém, aktivoval všechny bezpečnostní systémy tunelu a oznámil vzniklou událost na Koordinační středisko IZS. Na místo události byli následně vysláni příslušníci Hasičského a záchranného sboru. Zároveň pomáhali provádět záchranu osob, kterým přítomné posádky Záchranné zdravotní služby poskytovaly první pomoc. O zajištění plynulosti silničního provozu se přímo na místě postaraly hlídky Policejního sboru.
Zorganizovat taktické cvičení jednou za čtyři roky je povinností vyplývající z nařízení vlády a evropské směrnice. Pomůže nám prověřit technické a technologické části tunelu, funkčnost rádiového a telefonického spojení či vodní zdroje na místě cvičení. Tunel Prešov je v provozu od října 2021.
Technologické vybavení tunelu Prešov
Tunel Prešov je tvořen dvěma tunelovými troubami, jižní (pravou) a severní (levou), které jsou propojeny 8 příčnými propojeními – dvěma pro vozidla integrovaného záchranného systému a 6 přechodných příčných propojení. Tunel délky 2 244 m umožňuje překonat terénní překážku – Malkovskou horku. Je situován v podélném klesání -2,8% do údolí řeky Toryse. Tunel má dva nouzové zálivy, výklenky s SOS hláskami a výklenky pro požární hydranty. Součástí tunelu jsou i jeho jednotlivé technologické části a zařízení související s provozem tunelu a řízením dopravy v tunelu a jeho okolí. Součástí technologické části tunelu je řídící operátorské pracoviště, které je situováno v provozní budově SSUD Prešov.
Větrání tunelu je vzhledem k jeho jednostrannému podélnému sklonu v klesání do údolí řeky Torysy navrhováno jako podélně s větráním přes portálové objekty směrem k západnímu portálu. V případě potřeby je hasičským jednotkám k dispozici 17 hydrantů v požárních výklencích.
Podobné zprávy
Jadran FlixBusem už před sezonou, linky spuštěny již v dubnu
Kia Soundscapes využívá technologie ADAS a AI k proměně krajiny v hudbu pro zrakově postižené cestující
Český trh s elektromobily (1-3/2025): Každý devatenáctý nový automobil už je na baterky, v čele Škoda Enyaq a Elroq