Kvůli obrovskému provozu na brennerské dálnici požaduje Tyrolsko vyšší mýtné pro kamiony v Bavorsku a rychlejší tempo při plánování trasy železničního přivaděče do brennerského základního tunelu v údolí Inn.
„Pokud pracujeme na největším infrastrukturním projektu v Evropě, Německo musí také přispět svým slíbeným příspěvkem a pokračovat v expanzi železnice,“ řekl státní radní pro dopravu René Zumtobel. „Tyrolsko v každém případě získalo cenné zkušenosti při výstavbě trasy Dolní Inntal, o které se rádi podělíme.“
Tyrolské obyvatelstvo již léta trpí tranzitní dopravou. V roce 2023 projelo mýtnicí Schönberg na Brennerské dálnici 14,4 milionu osobních, nákladních aut a motocyklů. To zahrnovalo 2,4 milionu nákladních vozidel, dvakrát více než na konci 90. let. Brennerský základní tunel o délce 55 kilometrů má být uveden do provozu v roce 2032 a přinese úlevu. Aby bylo možné využít plnou kapacitu, musí se rozšířit i přístupové trasy. Itálie a Rakousko mají plánování dávno za sebou, v Tyrolsku je již v provozu úsek a v Itálii začaly stavební práce.
V Německu však o trase ještě nebylo rozhodnuto; očekává se, že Bundestag rozhodne v roce 2025. Tehdejší spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU) slíbil protestujícím občanům v údolí bavorského Innu v roce 2017 nový test potřeb a v roce 2018 v Mnichově koalice CSU/Svobodní voliči zpochybnila nezbytnost trasy – což je postoj, který obě strany slibují změnit.
„Na 40 kilometrů dlouhém dokončeném úseku již pociťujeme výhody tohoto rozšíření: rychlejší spojení, zvýšení kapacity pro osobní i nákladní dopravu a výrazně menší hlukovou zátěž pro obyvatelstvo,“ řekl Zumtobel. „Doufám, že si těchto výhod všimne i sousední Bavorsko a že na základě doporučení trasy konečně dojde k politickému závazku k přístupovým cestám v německém Bundestagu.“
Mezitím Zumtobel vyzval k vyššímu mýtnému na bavorské dálnici Inn Valley, aby se zmírnila záplava dopravy na Brenneru. „Mnoho kamionů, které využívají Brenner, projíždí dalšími trasami nebo objížďkami.“
„Například mýtné pro kamiony na Brennerském koridoru je téměř třikrát levnější než ve Švýcarsku. Zatímco průměr na zhruba 110 kilometrů dlouhém rakouském úseku je alespoň přibližně na švýcarské úrovni, mýtné na německém a italském úseku, které je třikrát delší, je hluboko pod švýcarským tarifem,“ kritizoval rakouský sociální demokrat. „Mýtné za koridor může fungovat pouze tehdy, pokud všechny tři postižené státy spojí své síly. Zvýšení mýtného by muselo být nastaveno na srovnatelnou sazbu jako ve Švýcarsku, aby se objížďky přes Brenner již nevyplatily, železnice se stala konkurenceschopnou jako dopravní alternativa a přemístění se stalo atraktivní pro spedice.“