
ilustrační foto © Panattoni
Bratislava má stále nevyčerpaný potenciál pro rozvoj moderní logistiky a výroby. Jen v těsné blízkosti hlavního města mohou ve stávajících průmyslových parcích společnosti Panattoni do 9 měsíců vyrůst průmyslové haly o ploše přes 67 tisíc metrů čtverečních. Nové prostory jsou díky energetické úspornosti během zimních i letních měsíců, kdy potřebují chlazení v mnohem menší míře, vhodným řešením pro přesun výroby a logistiky ze starších prostor nebo pro expanzi společností hledajících udržitelná řešení.
Přes 67 tisíc m2 nových prostor může vyrůst do devíti měsíců

Společnost Panattoni , jedna z největších soukromých developerských společností na světě se 60 pobočkami v Severní Americe, Evropě a Asii, postavila v posledních dvou letech v blízkosti Bratislavy dva průmyslové parky: Panattoni Park Bratislava North I a II. První z nich v katastru obce Plavecký Čtvrtek při cestě I. třídy do Malacek, ve kterém již sídlí společnosti IKEA Components a Lear Corporation , má všechna povolení pro výstavbu další haly o ploše 44 903 m2. Průmyslový Panattoni Park Bratislava North II u obce Zohor byl otevřen jen před pár týdny a prostory v první hale si převzala do pronájmu společnost Volkswagen Slovakia, jeden z největších evropských výrobních závodů v rámci značky Volkswagen. V tomto parku má developer všechna povolení pro výstavbu dalších dvou hal o ploše téměř 23 tisíc m2.
„V obou parcích je možné zahájit výstavbu okamžitě, protože v nich máme vydána platná povolení na výstavbu průmyslových hal. Tím pádem umí výrobní firma či logistická společnost získat nové prostory expresně rychle. Už za devět měsíců po podpisu budoucí nájemní smlouvy víme zpřístupnit prostory pro nájemce . Development Director společnosti Panattoni pro Slovensko.
Více než 9 tisíc m2 k dispozici v nových halách
V obou parcích je navíc okamžitě k dispozici plocha přes 9 tisíc metrů čtverečních v již postavených průmyslových halách. Oba areály Panattoni Park Bratislava North I i II jsou umístěny v lokalitě s výbornou dostupností směrem do Bratislavy i dále na Záhoří ve směru do České republiky. Nacházejí se v těsné blízkosti dálnice D2, na které se nákladní vozidla z průmyslového parku dostanou do několika minut. Zároveň nákladní vozidla mezi dálnicí a areálem parku nepřejíždějí přes zastavěné území, čili přeprava probíhá rychle a nijak nezatěžuje místní obyvatele. To znamená, že tyto prostory jsou vhodné pro subdodavatele velkých průmyslových závodů v Bratislavě a okolí, jakož i pro výrobní a logistické společnosti, které potřebují být v dosahu hlavního silničního tahu mezi Brnem a Bratislavou a díky tomu rychle dodávat své výrobky odběratelům.
Energeticky efektivní haly v parku se spoustou udržitelných řešení
Developerská společnost Panattoni staví průmyslové parky podle moderních standardů s důrazem na environmentální odpovědnost, což dokazuje moderní architektura zohledňující mikroklima a energetickou účinnost budov. Haly v průmyslových parcích jsou natřeny světlou barvou, které přispívá ke zlepšení mikroklimatu a snižuje v letních měsících teplotu uvnitř budovy až o 7 °C. To vede k výrazným energetickým úsporám a nižší potřebě chlazení během horkých dnů. Kromě toho světlé fasády snižují pocitovou teplotu až o 20 % ve srovnání s původním nezastavěným pozemkem a akumulace tepla ve srovnání s běžnými, tmavšími fasádami se celkově redukuje až o dvě třetiny. To vše zlepšuje pracovní prostředí pro zaměstnance v průmyslovém parku.
Panattoni pracuje promyšleně ve svých projektech s vodou, když v průmyslovém parku v Plaveckém Čtvrtku zachycuje kompletně veškerou dešťovou vodu, která se následně vsakuje do půdy v místě spadu, což přispívá k udržení přirozeného cyklu vody v zemi. V parku u obce Zohor jsou vybudovány dešťové zahrady, které zase v létě ochlazují bezprostřední okolí. V areálu parku se nachází i retenční nádrž s kapacitou pro stoletou vodu, ptačí budky, hmyzí hotel, ještěriště , oddechové zóny a workoutové hřiště pro zaměstnance. Park je také přizpůsoben pro elektrická vozidla s více nabíjecími body. I díky těmto prvkům projekty Panattoni Park Bratislava North I i II usilují o získání ekologického certifikátu BREEAM New Construction minimálně na vysoké úrovni hodnocení Excellent .
Společnost Panattoni jako developer spolupracuje při svých projektech s více partnery. V případě Panattoni Park Bratislava North I je investorem společnost BHS a generálním dodavatelem staveb firma Goldbeck . U Panattoni Park Bratislava North II je investorem společnost Accolade a generálním dodavatelem staveb firma HSF.
Flexibilní model dává možnost firmám jednoduše modernizovat své prostory
Novým přístupem pro modernizaci výrobních či logistických prostor na Slovensku je takzvaný flexibilní model. Ten umožňuje firmám nebo i obcím, které vlastní pozemky či starší výrobní haly, získat nové a zmodernizovat původní prostory iv případě, že k tomu nemají dostatečné zdroje. Do celého procesu vstupuje investor, který refinancuje vložený firemní nebo obecní majetek, a tím umožní postavit nové prostory. Tento model využila například korejská firma Hanon Systems, výrobce dílů pro automobilky na Slovensku a v Česku, která v průmyslové zóně Kladno vlastnila starou halu a díky investorovi dokázala získat nové, větší prostory a následně nechat zrekonstruovat ty původní. Tím pádem společnost Hanon dokázala efektivně rozšířit a modernizovat své prostory, aniž by musela odejít z původní lokality a přijít o dosavadní pracovníky. „Pro firmy či obce je klíčové od začátku diskutovat o spolupráci souběžně s investorem i developerem, kteří dokážou nový projekt nebo modernizaci nejen zafinancovat, ale zejména koncepčně připravit podle budoucích požadavků přicházejících firem a včas zrealizovat. Tím pádem mají firmy či obce možnost rychle využít příležitost, získat investici a vytvořit nová pracovní místa. „
Podobné zprávy
Wolt představil budoucnost městské logistiky a udržitelného doručování
První logistická hala v Panattoni Park Bratislava North II je hotová
DACHSER jezdí z Irska na evropský kontinent