Stále více řidičů různých dopravních společností si stěžuji na chování úředníků na kraji Vysočina, kteří staví účelové překážky. Chtěli jsme si proto ověřit řadu informací nejenom z jízdních řádů, ale i zkušeností dopravce United Buses, který s tímto krajem bojuje, aby mohl vůbec nějak provozovat komerční spoje z a do Brna, skrze kraj. Realita je více, než smutná. Spoj účelově postavený 10-15 minut před komernční spoj, který jede zcela prázdný, nebo veze maximálně 3 cestující. I to je poznatek z Velkého Meziříčí těsně před komerčním spojem.
Kraj hodlá za každou cenu vytlačit komerční dopravu
Kraj přitom plánuje nepokrytě vytlačit komerční dopravu z kraje, celou řadu naschválů. A ani se nestydí to dát písemně. Proto přikládáme jeden z mnoha důkazů arogantního chování úředníků na kraji.
I proto musela dle úředníků na kraji skončit linka United Buses z Dačic do Brna. Rozhodnutí kraje však zrušilo Ministerstvo dopravy ČR. Nastavení podmínek bylo bránící podnikání a provozování komerčních spojů, byla jedna z výtek ministerstva vůči kraji. kraj nastavil podmínku hodinu před a po spoji krajem objednaném nesmí vyjet konkurenční spoj. Ve výsledku pak bylo nemožné postavení jakéhokoliv spoje v komerční dopravě.
V trase Humpolec – Pelhřimov – Jindřichův Hradec je dle kraje vyčerpaná kapacita. I přesto kraj plánuje na této trase provozovat své spoje v intervalu 1-2 hodin do 3 let. Kraj přitom relevantními daty o vytíženosti jednotlivých kraj nedisponuje. Ty nejnovější má z března 2022.
Kraj svoji pozici zneužívá
V současné době je kraj terčem kritiky, protože jeho spoje jezdí plně vytížené a nestačí dopravní kapacitě, která se musela přesunout z komerční dopravy do té krajské. Děti do škol, dospělí do práce a odpoledne zpátky, starší občané k lékaři či na nákup, to představuje v současné době problém pro řadu obyvatel v kraji. I díky tomu řada obyvatel kraje znovu vytáhnula auto a musela jet tím, když se jim radikálně zhoršila kvalita dopravní obslužnosti v kraji. Obce i města, která sousedí či jsou poblíž hranic s Jihomoravským krajem se stále lépe dostanou do Brna či na Jižní Moravu, jak do svého krajského města. I to je důsledek politiky kraje Vysočina.
Dopad na pracující i studenty je extrémní
Chtěli jsme proto opakovaně vyjádření hejtmana a odpovědných pracovníků odboru dopravy na kraji. Místo toho jsme se dočkali jenom slibů k odpovědi na dotazy a velkého mlčení. I po měsíci nikdo na nic nereagoval, včetně mluvčí kraje. Zato starostové obcí a měst, kde musela omezit provoz komerční doprava, nebo skončila nemlčí. Ti těžce kritizují kraj za své jednání, nekomunikaci s nimi a občany. Podle Dačic i Hrotovic byli se vším seznámení, když už bylo rozhodnuto od zeleného stolu, bez ohledu na to, jak si co opravdu přejí obyvatelé kraje. Z Dačic se dalo dostat za prací do Brna spoji United Buses, nebo s přestupy v okolních městech, teď je to podstatně horší si stěžuje starší paní Hana, která jezdila denně za prací do Brna. Díky rozhodnutí kraje musí jezdit autem, jinak by se nedostala včas do práce.
Zaměstnavatel pro toto nemá pochopení. Už si musí hledat jinde práci, tak aby mohla jezdit i o víkendu do práce, jak potřebuje a nebyl to velký zásah do finančního rozpočtu rodiny. O auto se musí dělit 4 osoby a každá jezdí jinam. Syn jezdí s paní Hanou do Brna, kde studuje. Manžel jezdí za prací do Českých Budějovic, dcera jezdí do školy v Telči. Měsíčně je vyjde jednání kraje na pouhých 8 tisíc korun. S paní Hanou jezdí do Brna ještě dvojice spolužáků syna, které bere po trase každý pracovní den. Sami připouští, že nebýt paní, nemají se jak dostat do školy. Podobně naříká celá řada obyvatel obcí i měst postižených rozhodnutím úředníků na kraji. Doufá z nich řada v návrat autobusů, jak jezdily.
Jsou úředníci na svém místě?
Někteří dopravci si nepřejí být jmenování, ani jeho zaměstnanci, ale všichni se shodují v tom zásadním. Na kraji rozhodují úředníci od zeleného stolu, kteří oblasti nerozumí. Jednání s úředníky na kraji připomíná grotesku. Něco si nachystají a určí co jak bude bez ohledu na dopravní proudy a co je potřebou obyvatel kraje. místo na přímo to vezmete oklikou a zajížďkou v řádu 1-2 hodin. Příklad je Dačice – Brno. Místo cesty do 2 hodin, jedete krajským autobusem do Třebíče a následně vlakem do Brna. Cesta se vám prodlouží o až 2 hodiny. Pokud dojíždíte za prací či studiem je to znemožnění čehokoliv pro vás. Podobně může tragicky působit cesta k lékaři z Hrotovic do Dukovan. Místo cesty do hodiny, vám nově cesta může trvat až 3 hodiny. Podle úředníků na kraji si na to musí zvyknout obyvatelé kraje a přizpůsobit se tomu či změnit vše co je potřeba, aby to měli blíž.