Nová analýza Wärtsilä ukazuje, že EU ETS a FuelEU Maritime zacelí cenovou mezeru a vytvoří politický plán pro urychlení globálního přechodu na udržitelná paliva
Udržitelná lodní paliva by mohla dosáhnout nákladové parity s fosilními palivy již v roce 2035 s pomocí rozhodné emisní politiky, jako jsou uhlíkové daně a emisní limity, podle nové zprávy, kterou v pátek 22.3.2024 zveřejnila technologická skupina Wärtsilä.
Zpráva nazvaná „Udržitelná paliva pro lodní dopravu do roku 2050 – 3 klíčové prvky úspěchu“ odhaluje , že v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) a námořní iniciativy FuelEU (FEUM) budou náklady na používání fosilních paliv vyšší než do roku 2030 se zdvojnásobí. Do roku 2035 úplně poprvé odstraní cenový rozdíl mezi fosilními palivy a udržitelnými palivy.
Lodní doprava, která přepravuje 80 % světového obchodu, je strojovnou globální ekonomiky. Navzdory tomu, že jde o nejúčinnější a nejekologičtější způsob přepravy zboží, vypouští 2 % celosvětových emisí, což odpovídá ročním emisím Japonska. Bez opatření by se to mohlo do roku 2050 zvýšit o více než 45 %.
V roce 2023 si Mezinárodní námořní organizace (IMO) stanovila cíl dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050. Stávající řešení dekarbonizace, jako jsou opatření na úsporu paliva, by mohla snížit emise až o 27 %. Wärtsiläova zpráva tvrdí, že udržitelná paliva budou kritickým krokem k odstranění zbývajících 73 %, ale k jejich rozšíření je zapotřebí radikálních opatření. Odvětví trpí výzvou „kuře a vejce“ – majitelé lodí se dnes nezavázali k palivu, které je drahé, vyrábí se pouze v malých množstvích a může být uzurpováno jiným palivem, které se škáluje rychleji a dostupněji. Mezitím je pro dodavatele obtížné škálovat výrobu bez jasných signálů poptávky.
Wärtsilä vytvořil nové modelování, které ukazuje časovou osu, která paliva se pravděpodobně stanou široce dostupnými v celosvětovém měřítku, kdy a za jakou cenu. Pro urychlení této časové osy zpráva tvrdí, že rozhodná implementace politiky, průmyslová spolupráce a opatření jednotlivých operátorů se musí spojit, aby se výroba těchto paliv škálovala.
Roger Holm, prezident společnosti Wärtsilä Marine a výkonný viceprezident společnosti Wärtsilä Corporation říká: „Dosažení čisté nuly v lodní dopravě do roku 2050 bude vyžadovat všechny nástroje v sadě nástrojů, včetně udržitelných paliv. Jako průmysl se musíme zaměřit na koordinaci opatření napříč tvůrci politik, průmysl a jednotliví provozovatelé, aby provedli rozsáhlou systémovou změnu potřebnou k rychlé a cenově dostupné výrobě směsi udržitelných paliv. Politika v Evropě ukazuje, jak působivé mohou být akce na mezinárodní úrovni, zmenšující rozdíly v nákladech mezi fosilními a nízkouhlíkovými paliva poprvé.“
Rozhodující politika: Modelování Wärtsilä ukazuje, že udržitelná paliva budou v roce 2030 3-5krát dražší než dnešní fosilní paliva. Jak ukazují ETS a FEUM, politika je klíčem k uzavření cenové mezery. Zpráva tvrdí, že politici by měli:
- Maximalizovat jistotu: Stanovte mezinárodně dohodnutý vědecky podložený postup pro postupné vyřazování fosilních paliv z námořního sektoru v souladu s cíli IMO.
- Zvyšte konkurenceschopnost nákladů: Přijměte globální průmyslový standard pro stanovování cen uhlíku v lodních palivech.
- Spolupráce: Zvyšte globální spolupráci mezi vládami na inovacích a infrastruktuře nezbytných k dodávání udržitelných paliv v celosvětovém měřítku.
Spolupráce v odvětví: Sektor musí spolupracovat se zúčastněnými stranami z oblasti námořní i vnější dopravy. Zpráva vyzývá průmysl, aby:
- Shromáždit kupní sílu: Iniciujte celoodvětvové smlouvy o nákupu za účelem sloučení poptávky od více provozovatelů lodní dopravy.
- Spolupracujte s ostatními sektory: Sejděte se s lídry v letectví, těžké dopravě a průmyslu, abyste vytvořili celosvětově uznávaný rámec pro výrobu a přidělování udržitelných paliv.
- Sdílejte dovednosti: Vytvořte centrum znalostí pro celé odvětví za účelem sdílení odborných znalostí, dovedností a postřehů.
Individuální opatření: Každé euro, které provozovatel ušetří na nákladech na palivo při dnešních cenách, by do roku 2030 mohlo mít 3–5krát vyšší hodnotu. To znamená, že společnosti jako Carnival Corporation, které dosáhly 5–10% zvýšení efektivity díky programu Service Power Upgrade, by mohla v roce 2030 snížit náklady na palivo v celé flotile až o 750 milionů USD ročně. Všichni provozovatelé mohou těžit ze zlepšení účinnosti svých plavidel – tato technologie je dnes snadno dostupná.
Holm dodává: „Pokud z naší zprávy něco vyplývá, pak je to, že menší operátoři se nemusí cítit bezmocní. Hrají hlavní roli v urychlení plavby s nulovými čistými emisemi. Kroky ke zlepšení palivové účinnosti a investice do flexibility paliva mohou přinést okamžitou návratnost, snížit emise i provozní náklady. Ale akce musí být rychlá – máme životní cyklus jediného plavidla, abychom to udělali správně.“
Investice do flexibility paliva je finančně nejschůdnějším způsobem, jak se vyhnout riziku uvízlých aktiv. Wärtsilä vyvíjí několik možností paliva. Společnost Wärtsilä nedávno uvedla na trh první komerčně dostupný čtyřtaktní motor na čpavkové palivo , který dokáže okamžitě snížit emise o více než 70 % ve srovnání s naftou.
Zpráva poskytuje plán pro budoucnost udržitelných paliv a identifikuje, jak může průmysl rychleji a levněji škálovat tato paliva a dosáhnout úplné dekarbonizace do poloviny století – během životnosti jediného plavidla. Ke zprávě se můžete dostat a stáhnout ji zde .