V nizozemském Amsterdamu zpřístupnili první 3D tištěný ocelový most. Byl vytvořen za pomoci robotických ramen ovládajících hořáky, které svařili konstrukci. Je vyroben ze 4500 kilogramů nerezavějící oceli.
Most byl postaven pomocí robotických ramen ovládajících hořáky, které svařili konstrukci. Později byl převezen ke kanálu Oudezijds Achterburgwal v centru Amsterdamu, kde byl zkonstruován a otevřený pro cyklisty a chodce. 12 metrů dlouhý most MX3D Bridge stavěly čtyři průmyslové roboty a jeho tisk trvala šest měsíců. Slavnostní otevření mostu završila nizozemská královna maxima, která pomocí nůžkového robota přestřihla pásku.
Na projektu začala pracovat nizozemská společnost MX3D již před sedmi lety pod záštitou výzkumu Imperial College London. „Kovová konstrukce vytištěna 3D tiskem, dostatečně velká a silná na to, aby zvládla chodce, ještě nikdy nebyla zkonstruována,“ uvedl podle IET spoluautor studie Imperial Leroy Gardner. „Konstrukci a její komponenty jsme testovali a simulovaly během celého procesu tisku a také po jeho dokončení. Je fantastické vidět, že je konečně otevřena pro veřejnost. „
Konstrukce byla postavena nejen na představení nové technologie, ale bude sloužit i pro vědce z Imperial College v Londýně. Počítačový model mostu bude monitorovat informace o provozu, regulovat analýzy a sledovat stav mostu. Po celou dobu bude sledována i výkonnost mostu, aby se zjistilo, jak ocel vytištěna 3D technologií reaguje. Výzkumný program povede Institut Alan Turing.
„3D tisk je připravena stát se hlavní technologií ve strojírenství. Abychom využili celý svůj potenciál, musíme vyvinout vhodné přístupy k testování a monitorování, „ uvedl podle IET profesor Turingova institutu Mark Girolami. „Když spojíme 3D tisk s digitální technologií twin, můžeme urychlit proces návrhu infrastruktury a zajistit, abychom navrhovali optimálně a efektivně struktury s ohledem na dopad na životní prostředí, architektonickou svobodu a výrobní náklady.“