Prezentace nového Liliairu v Klagenfurtu. Dvě letadla v akci. Cílem je propojit Korutany a alpsko-jadranskou oblast se světem. Investováno je téměř 30 milionů eur.
Prezentace nové rakouské letecké společnosti začala v úterý 20.12.2022 s 15 minutovým zpožděním. Od této chvíle bude Liliair startovat z letiště Klagenfurt. V budoucnu mají být obsluhovány tři destinace: Frankfurt, Hamburk a Mnichov. „Spustit leteckou společnost v těžkých ekonomických časech není snadné,“ řekl Dieter Kandlhofer, nový generální ředitel společnosti Liliair a donedávna generální tajemník na ministerstvu obrany. „Chceme to ale risknout, navzdory obtížným politickým podmínkám.“
Liliair je „pečlivě plánován“ tři roky, vysvětluje Kandlhofer, a šance na úspěch byly zváženy. Máte solidní ekonomické základy silné skupiny v pozadí. „Pak byl vyvinut inovativní, regionální koncept.“ Nabídka je atraktivní a obchodovatelná, ujišťuje. „Našli jsme dokonalou síť cest, jak přivést Korutany na svět a další k nám.“
První let do Frankfurtu je plánován na duben
V brzkých ranních a večerních hodinách létají denně lety do centrálního uzlu ve Frankfurtu. „Letové časy byly předem rezervovány a získáme je po ukončení procesu přidělování,“ říká Peter Malaník, Senior Aviation Advisor. Mnichov se podává několikrát týdně v poledne. Hamburk není centrálním letištěm, ale důležitým zdrojovým trhem a je také na pořadu dne. „Po Miláně existuje potenciál pro expanzi,“ vysvětluje Malanik. Definitivní sloty by měly být k dispozici koncem ledna nebo začátkem února a první letadlo z Klagenfurtu do Frankfurtu vzlétne v dubnu. Kdy přesně by měl frankfurtský let odstartovat z dráhy v Klagenfurtu, nebylo odhaleno, bylo to přibližně v době letu AUA do Vídně (6 hodin ráno), uvedl Malaník. Když už mluvíme o:
Malanik zdůrazňuje: „Jedna věc je jasná, musíme nabízet levnější než naši konkurenti a nabídneme levnější než lety z Lublaně do Frankfurtu.“ Plány však ještě nejsou hotové. Zbývá zpracovat 85 bodů.
Odstartují dva letouny Bombardier CR900, každý s místem pro 90 cestujících. Jedno letadlo má sloužit, druhé slouží jako záložní. Obě letadla budou umístěna na odbavovací ploše, nikoli v hangáru. „Tato letadla jsou ideálním prostředkem pro obsluhu krátkých a středně dlouhých tras,“ vysvětluje Kay Kratky, poradní rada Lilihill Industries. Již v úterý bylo v hangáru Glock k nahlédnutí letadlo.
Během několika příštích let bude do letecké společnosti investováno 27 milionů eur, vysvětlil Kandlhofer. „Nebudou žádné peníze z daní,“ bylo také uvedeno na dotaz. Na dotaz Kleine Zeitung, zda je třeba zmíněné tři roky chápat také jako provozní záruku, Kandlhofer vysvětlil, že tomu tak je. Nevydat se touto bezpečnostní cestou, pak jsme možná létali už rok, ale také neměli bezpečnostní záruky.
„Chcete propojit alpsko-jadranský region se světem“
Podle Kandlhofera má „v první tranši“ vzniknout až 45 pracovních míst. Prostřednictvím partnerské společnosti by bylo sestaveno čtyři až šest posádek. Tyto dva tryskáče jsou pronajaty a provozovány partnerem pro letové operace. Systémovým partnerem je americká Mesa Airlines neboli „FLITE“, která zajišťuje veškerý letecký provoz. Na evropském nebi ji zastupuje maltská společnost Flite, která je evropskou pobočkou Mesa Airlines.
Liliair se chce stát úspěšným domácím základním dopravcem pro 1,6 milionu lidí, „soukromou leteckou společností pro oblast Alp a Jadranu“. Režie by měla být štíhlá. „Máme domovské letiště, se kterým můžeme dělat spoustu věcí ve spolupráci,“ říká Kandlhofer.
Zdůraznil, že Liliair, 100procentní dceřiná společnost Lilihill, „otevírá nové dveře zákazníkům, lidem v Klagenfurtu, průmyslu a cestovnímu ruchu“. „Klagenfurt neměl žádné rozumné napojení na dopravní toky evropské mobility. Chceme propojit alpsko-jadranský region se světem a otevřít bránu do světa,“ řekl bývalý člen představenstva Austrian Airlines. Velkou výhodou je, že cestující by kvůli krátkým vzdálenostem potřebovali „do 20 minut od parkování k letadlu“. „To by měl být světový rekord.“
Na dotaz redakce Transport Minutes, která působí jako jedna z mála více prorakousky připustilo vedení společnosti, že nemusí jít o jediné destinace, kam se bude létat. Do budoucna se uvažuje třeba o Paříži, Praze, ale i Varšavě, nebo Madridu. Česko pak patří mezi nejvíce zajímavé destinace i díky množství turistů v letní sezóně, kdy do Štýrska přijede na dovolenou okolo 720 tisíc turistů jenom z Česka.
Z Klagenfurtu do Evropy
V současné době se tak dá dostat letecky z Klagenfurtu do Vídně (Austrian Airlines), Kolína nad Rýnem (Eurowings), na letiště Charleroi u Bruselu, na londýnské letiště Stansted, do Manchesteru a Dublinu (s Ryanair). Od ledna bude Transavia létat do Rotterdamu. V letní sezóně se nabídka spojení rozroste ještě o španělské destinace Palma de Mallorca či Alicante.
foto Liliair