Město budoucnosti. Místo, kde se snoubí čistota a akurátnost japonského Tokia, rozmanitost New Yorku, které nikdy nespí a má stockholmskou insfrastrukturu. S plánem postavit domov pro přibližně 5 milionů lidí přišel miliardář Marc Lore, který pověřil známou společnost Bjarke Ingles Group, aby nové město s názvem Telosa navrhla. Informoval o tom server CNN.
Bývalý manažer řetězce Walmart přišel s naprosto unikátním konceptem pro bydlení, který by se měl s realitou setkat ve městě Telosa, které podnikatel plánuje vybudovat z ničeho v americké poušti. Mezi zrny písku by tak měla vyrůst udržitelná a plně ekologická metropole, která slibuje zelenou architekturu, udržitelnou výrobu energie a údajně i účinný systém produkce vody, který odolá i jakémukoliv suchu.
Skvělou zprávou pro lidi, kteří se do města nastěhují je, že se Telosa chlubí konceptem patnáctiminutového města, který slibuje, že z jakéhokoliv bodu A se člověk dostane do jakéhokoliv bodu B do čtvrt hodiny.
Marcovi v současnosti zbývá najít místo, na kterém sad čistých mrakodrapů od základu postaví. Ve hře jsou podle něj Utah, Idaho, Arizona, Texas a oblast Appalachian. Další problém pak představují finance. Miliardář odhaduje cenu projektu na 400 miliard dolarů. I přesto ale tým okolo výstavby plánuje první obyvatele metropole přivítat již v roce 2030.
Těm slibuje život bez fosilních paliv, který mají ještě více usnadnit autonomní vozidla, u nichž se předpokládá, že se tou dobou stanou již natolik pokročilými, že budou moci bez obav společně s pěšími a elektrickými vozy křižovat silnice města.
V jejich jádru má nad životem dohlížet mrakodrap s pracovním názvem Equitism Tower – městský maják – který bude strážit aeroponické farmy, produkovat energii prostřednictvím fotovoltaické střechy a skladovat vodu.
Společnost Bjarke Ingels Group v minulosti navrhla také revoluční sídlo společnosti Google v Londýně a v Kalifornii, v lednu 2020 se také podílí na návrhu města v podhůří Mount Fuji, který má podobný koncept jako Telosa. Žít v něm bude moci však jen okolo 2000 lidí.
Credit: Bjarke Ingels Group and Bucharest studio, Radim Šlechta