Vestas bude během roku 2024 pilotovat Sustainable Aviation Fuel (SAF) na větrné farmě Baltic Eagle v Baltském moři. Pilotní projekt zahrnuje techniky Vestas a posádku zvedacích plavidel pomocí vrtulníků částečně poháněných SAF k přepravě do az větru Baltic Eagle. farmy během fáze výstavby 50 pobřežních větrných turbín.
SAF je palivo vyrobené z biologických odpadních materiálů, jako je použitý kuchyňský olej nebo lůj. Protože SAF může pomoci snížit emise skleníkových plynů během životního cyklu spojené s leteckou dopravou, je obecně považován za udržitelnější alternativu ke konvenčnímu tryskovému palivu.
Pilotní projekt je naplánován do září 2024. Poskytovatel helikoptérových služeb HeliService bude používat vrtulníky z Leonardo Spa létající na přibližně 40 procentech SAF od DCC & Shell Aviation Denmark A/S. Míra přimíchávání 40 procent SAF se blíží nejvyšší možné rychlosti přimíchávání, která je dnes povolena, a je to poprvé, kdy jsou vrtulníky s palivem SAF s tak vysokou rychlostí přimíchávání použity pro celou část během fáze výstavby provozu větrné farmy na moři.
Očekává se úspora CO2 přibližně 32 procent na let ve srovnání s použitím standardního vrtulníku poháněného konvenčním tryskovým palivem. Vestas posoudí dopad SAF po skončení pilotního projektu.
Tato iniciativa je v souladu se strategií udržitelnosti společnosti Vestas, která zahrnuje, že se do roku 2030 staneme uhlíkově neutrální v našich vlastních provozech a snížíme emise v našem dodavatelském řetězci o 45 procent na vyrobenou MWh. Relativně řečeno, projekty větrné energie na moři vykazují vyšší emise CO2 ze stavebních a servisních operací než projekty větrné energie na souši kvůli potřebě plavidel a vrtulníků a musíme vyvinout nová řešení pro větrnou energii na moři, aby se staly uhlíkově neutrální.
Kieran Walsh, senior viceprezident a vedoucí výstavby ve Vestas Northern & Central Europe, říká:
„ Je to další iniciativa, jejímž prostřednictvím Vestas pokračuje v implementaci své strategie udržitelnosti. Během fáze výstavby a provozu těchto větrných elektráren existuje značná potřeba udržitelnějších řešení. Potenciál pro použití SAF v offshore operacích je vysoký a jsme rádi, že můžeme tento potenciál dále využívat.“Sune Petersen, vedoucí strategie a udržitelnosti ve společnosti DCC & Shell Aviation Denmark říká:
„Dodávka SAF na letiště Roskilde, které bude sloužit jako vrtulníková základna během pilotního projektu společnosti Vestas, představuje další milník v našem úsilí podpořit rostoucí poptávku po alternativy ke konvenčnímu leteckému palivu. Znamená to také první krok k zavedení SAF do palivové směsi pro vrtulníkové služby – nejen v Dánsku, ale také v evropském měřítku“.Oliver Freiland, generální ředitel HeliService, říká:
„Rozhodnutí společnosti Vestas používat SAF pro lety s výměnou posádky demonstruje náš společný závazek provozovat udržitelněji, pokud jde o snížení emisí CO2. HeliService Leonardo vrtulníky poháněné motory od výrobce leteckého průmyslu Pratt & Whitney jsou navrženy pro provoz s SAF již dnes.”