Podle studie německého úřadu pro bezpečnost silničního provozu (KFV) více než třetina účastníků silničního provozu při výjezdu z kruhového objezdu nepoužije směrovku. To vede ke konfliktním situacím, zdržuje provoz a může vést k nehodám.
Podle KFV se počet nehod na kruhových objezdech od roku 2013 téměř zdvojnásobil – přestože kruhové objezdy jsou mnohem bezpečnější než jiné typy křižovatek. Abychom se dostali k podstatě příčin, KFV zpozorovala v kruhových objezdech kolem 3300 vozidel. Výsledek: více než třetina řidičů při výjezdu z kruhového objezdu nepoužívá směrovku.
Podle toho asi 39 procent řidičů nedá signál o změně směru jízdy při výjezdu z kruhového objezdu a další 4 procenta signalizují příliš pozdě. Podle pozorování jsou ženy poněkud „línější“ než muži: kolem 46 procent žen a 42 procent mužů směrovku nepoužívá nebo jej zapíná příliš pozdě.
Blikání příliš pozdě zpomaluje provoz
Chybějící nebo příliš pozdní blinkry ovlivňují provoz dvěma způsoby: protože vjíždějící účastníci silničního provozu si teprve velmi pozdě uvědomí, zda konkrétní vozidlo opouští kruhový objezd, či nikoli, mezery mezi vozidly nelze optimálně využít. Pozdní nebo nesměrovky tak zajišťují nižší výkon okružní křižovatky. Především to ale také zvyšuje potenciál konfliktu: Během pozorování KFV byly konfliktní situace registrovány téměř ve třech procentech pozorování.
Zvláště ohrožené jsou mladí a mopedy
Podíl mladých lidí na nehodách je na kruhových objezdech výrazně vyšší než na jiných typech křižovatek. V průměru čtvrtina všech účastníků dopravních nehod není starší 19 let, více než 70 procent z nich byly v době nehody mopedy.
Obzvláště často se však na kruhových objezdech podílejí na nehodách i ostatní účastníci silničního provozu s jedním jízdním pruhem. „Jedním z důvodů je to, že řidiči mopedů a motocyklů mohou projíždět menší kruhové objezdy téměř rovně a také musí méně snižovat rychlost než řidiči víceproudých vozidel,“ říká Klaus Robatsch, vedoucí bezpečnosti provozu KFV.
foto město Dobříš