Vídeň – V budoucnu to bude na nástupištích na vídeňském Westbahnhofu i nad nimi modernější, pohodlnější a ekologičtější. Nástupiště, které potřebují renovaci, budou obnoveny, pokryty světlou střechou velké haly a výsledná plocha střechy o rozloze cca 25 500 m² bude účelně využita k výrobě zelené elektřiny. Zahájení výstavby je naplánováno na rok 2028, střechy by měly být dokončeny v roce 2030 a následně bude instalován fotovoltaický systém.
Fotovoltaický systém pro 100% zelenou elektřinu
Fotovoltaický systém na střeše pnástupišť má ročně vyrobit kolem 3 400 MWh zelené elektřiny – to odpovídá průměrné roční potřebě elektřiny asi 850 domácností. Elektřina bude použita přímo k zásobování Westbahnhof a všech obchodů a kanceláří, které se tam nacházejí.
Dešťová voda je navíc zadržována retenčními vrstvami ve štěrkové střeše, aby se zpomalilo její odpařování. To přispívá k adaptaci městských oblastí na změnu klimatu a ke snížení negativních efektů tepelných ostrovů ve městě.
Ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová má z projektu zelené elektřiny radost: „Výhody solární energie jsou zřejmé. S každou solární elektrárnou získáváme nezávislost, čistou elektřinu, nižší náklady na energii a domácí přidanou hodnotu. Navíc vidíme vitrínový projekt, ve kterém se kromě vyrobené elektřiny dělá něco pro mikroklima a tím i pro kvalitu pobytu. O to více mě těší, že ÖBB přispívá k velkému projektu na vídeňském Westbahnhof, věrno mottu „Z fosilních zdrojů do obnovitelných zdrojů,“ zdůrazňuje finanční ředitelka ÖBB Manuela Waldner význam této inovace ve Vídni: „Jsme jeden z největších společností na ochranu klimatu v Rakousku a již před 100 lety provádějí průkopnickou práci v oblasti elektromobility. Ochrana klimatu je proto součástí naší DNA. Od roku 2019 zásobujeme naše budovy, provozní zařízení a kontejnerové terminály výhradně 100% zelenou elektřinou. Prostřednictvím tohoto energetického projektu v centru města také realizujeme naši energetickou strategii ve Vídni a znovu demonstrujeme naši průkopnickou roli v ochraně klimatu.“
Vídeňský poslanec a člen místní rady Josef Taucher, zastupující starostu Michaela Ludwiga, dodal: „Vídeň by měla být do roku 2040 klimaticky neutrální. Přechod na obnovitelné zdroje energie je jednou z hlavních pák, které využíváme k dosažení tohoto cíle. Vídeň je již hlavním městem slunce. Od začátku vídeňské solární ofenzívy v roce 2021 se fotovoltaický výkon ve Vídni zčtyřnásobil. Dnes 10 000 fotovoltaických systémů poskytuje dostatek solární energie pro zásobování více než 57 500 vídeňských domácností elektřinou šetrnou ke klimatu. Vedení města Vídně vítá nový projekt ÖBB na Westbahnhof, který je dalším důležitým krokem k energetické transformaci. Takhle funguje budoucnost!“
Energetická strategie ÖBB
Rozšířením a modernizací vlastních vodních, solárních a větrných elektráren chce ÖBB společně s partnery zvýšit míru soběstačnosti pro trakční výkon z 60 % na 80 % a pro operační systémy z 11 % na 67 % nárůst. Kromě toho se má o 25 % zvýšit vnitřní energetická účinnost, například modernizací trakční energetické sítě nebo optimalizací budovy. ÖBB se tak stávají nezávislejšími na externích dodavatelích energie a také odlehčují veřejné rozvodné síti. ÖBB do toho do roku 2030 investuje 1,6 miliardy eur.