Česko důkladně potrápila ledovka nejenom na silnicích, ale i železnici. Přesto se dá říci, že se zvládnula lépe, jak v uplynulých letech, kdy dokázala paralyzovat veškerou dopravu v zemi. Městská doprava napříč Českem jezdila s menšími zpožděními, regionální doprava z většiny jela na čas. Pouze na 4 hodiny se zastavil provoz na Pražském letišti, než se podařilo námrazu odstranit.
Provoz na železnici se nesl v relativně klidném duchu. S výjimkou jednoho spoje, konkrétně vlaku RJ 1047 (Regiojet) na trase Praha–Bratislava, který musel být v úseku Brno–Bratislava nahrazen autobusovou dopravou, všechny ostatní vlaky dorazily do svých cílových stanic podle plánu nebo s přijatelným zpožděním vzhledem ke klimatickým podmínkám.
RegioJet se na případnou kalamitní situaci důkladně připravil – v záloze jsme měli pět dieselových lokomotiv rozmístěných strategicky na různých místech železničního koridoru. Čtyři z těchto lokomotiv během noci zasáhly do provozu a zajistily, že provoz byl zachován, ačkoliv například u nočních spojů do a z Košic se vlivem nasazení dieselových lokomotiv k zajištění průjezdu kritickými úseky navýšilo zpoždění na zhruba dvě hodiny.
Pro případ potřeby společnost posílila kapacitu svého dispečinku a připravila také variantu náhradní autobusové dopravy, kterou byla schopna rychle nasadit, pokud by situace vyžadovala. I díky těmto opatřením probíhal provoz RegioJetu bez větších omezení.
Dieselové lokomotivy jsme nabídli Správě železnic (SŽ) k využití i pro další dopravce. Na konci minulého roku svolal ministr dopravy Martin Kupka všechny dopravce a vedení SŽ, aby společně hledali řešení pro zvládání mimořádných situací na železničních koridorech, jako jsou námraza na trakčním vedení, spadlé troleje či poruchy zabezpečovacího zařízení. Ministr apeloval na to, aby náhradní dieselové lokomotivy zajišťovala SŽ pro všechny dopravce a aby řízení kyvadlové dopravy probíhalo v režimu „první přijede, první odjede“. Soukromí dopravci přislíbili, že zvýšené náklady spojené s nasazením dieselových lokomotiv uhradí. Přestože se zatím v této věci žádné konkrétní kroky neuskutečnily, RegioJet jednostranně nabídl svou pomoc ostatním dopravcům. Nakonec trakční vedení nezamrzlo, problémy se vyskytly pouze na několika lokomotivách, kde došlo k zamrznutí sběračů při přechodu mezi trakčními systémy.
Závěrem patří ocenit iniciativu ministra dopravy Martina Kupky, jehož snaha sjednotit přístup všech dopravců a Správy železnic ke zvládání mimořádných událostí na koridorech je správným krokem k lepšímu zvládání podobných situací v budoucnu.
Podobné zprávy
Modernizace tratě z Plzně do Nýřan zrychlí vlaky
Správa železnic chystá na rok 2026 modernizaci tratě do Zlína.
Umělá inteligence zefektivňuje kontroly nákladních vozů ve společnosti DB Cargo