Volvo Trucks vyvíjí nákladní vozidla se spalovacími motory, které jsou poháněny vodíkem. Silniční testy nákladních vozidel využívajících vodík ve spalovacích motorech začnou v roce 2026 a komerční uvedení je plánováno na konec tohoto desetiletí. Nákladní vozy, které jezdí na zelený vodík, představují pro Volvo významný krok k dosažení čistého nulového cíle a podporují zákazníky při dosahování jejich cílů v oblasti dekarbonizace.
Kamiony, které jezdí na zelený vodík místo fosilních paliv, představují jeden způsob, jak dekarbonizovat dopravu. Vodíkové vozíky budou vhodné zejména na delší vzdálenosti a v regionech, kde je omezená nabíjecí infrastruktura nebo čas na dobíjení baterií. Volvo zahájí zákaznické testy s nákladními vozy využívajícími vodík ve spalovacích motorech v roce 2026 a tyto vozy budou komerčně dostupné koncem tohoto desetiletí. Již nyní probíhá testování v laboratořích a ve vozidlech. Nákladní vozidla se spalovacím motorem na vodíkový pohon doplní nabídku Volvo o další alternativy, jako jsou akumulátorové elektrické nákladní vozy, elektrické nákladní vozy s palivovými články a nákladní vozy na obnovitelná paliva, jako je bioplyn a HVO (Hydrotreated Vegetable Oil).
„Nákladní vozy, kde tradiční spalovací motor zůstává, ale běží na vodík, budou mít stejný výkon a spolehlivost jako naše dieselové nákladní vozy, ale s přidanou výhodou potenciálně nulových emisí CO2 od všech kol. Budou cenným doplňkem našich bateriových elektrických vozíků, které jsou na trhu již několik let,“ říká Jan Hjelmgren, vedoucí produktového managementu a kvality společnosti Volvo Trucks.
Nákladní vozy Volvo se spalovacími motory poháněnými zeleným vodíkem mají potenciál dodávat čisté nulové emise CO2 od zdroje ke kolům při použití obnovitelného HVO jako paliva pro zapalování a jsou kategorizovány jako „Vozidla s nulovými emisemi“ (ZEV) podle dohodnutých nových norem EU pro emise CO2.
„Je jasné, že k dekarbonizaci těžké dopravy je potřeba několik druhů technologií. Jako globální výrobce nákladních vozidel musíme podporovat naše zákazníky nabídkou různých dekarbonizačních řešení a zákazníci si mohou vybrat svou alternativu na základě dopravního zadání, dostupné infrastruktury a cen zelené energie,“ říká Jan Hjelmgren.
Nákladní automobily Volvo se spalovacími motory na vodíkový pohon budou vybaveny vysokotlakým přímým vstřikováním (HPDI), což je technologie, při které je pod vysokým tlakem vstřikováno malé množství zážehového paliva, aby se umožnilo kompresní vznícení před přidáním vodíku. Mezi výhody této technologie patří vyšší energetická účinnost při nižší spotřebě paliva a zvýšeného výkonu motoru. Volvo Group podepsalo dohodu se společností Westport Fuel Systems o vytvoření společného podniku využívajícího technologii HPDI. Očekává se, že společný podnik začne fungovat ve druhém čtvrtletí roku 2024 po formálním uzavření.