Technologická skupina Wärtsilä vyvinula pro Polsko pragmatickou a nákladově efektivní strategii přechodu od systémů dálkového vytápění a s převahou uhlí na energetický systém, který je založen hlavně na obnovitelných zdrojích. V nové zprávě modelování ukazuje, že kooptimalizace polského energetického sektoru a sektorů CZT v průběhu příštího desetiletí by mohla ušetřit kumulativních 3,8 miliardy EUR a snížit roční emise CO2 v sektoru energetiky a CZT do roku 2032 o 57 %, a to navzdory očekávanému růst poptávky po elektřině.
Zpráva nazvaná „Powering Poland’s Future: Optimalizace energetického systému a dálkového vytápění pro příští desetiletí“ se zabývá specifickými výzvami Polska souvisejícími s dekarbonizací jeho zastaralých a neefektivních systémů CZT na uhlí.
„Dekarbonizace dálkového vytápění je technologicky obtížnější než elektrizační soustavy. Studie Wärtsilä ukazuje cestu k dekarbonizaci tím, že zdůrazňuje význam zavedení flexibilních výrobních aktiv v systémech CZT. Nasazení tepelných čerpadel a plynových motorů s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny (CHP) hraje klíčovou roli při vyvažování přerušované výroby z obnovitelných zdrojů,“ říká Louis Strydom, ředitel pro růst a rozvoj společnosti Wärtsilä Energy.
V polském energetickém sektoru se investice dosud soustředily hlavně na velké elektrárny s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem, přičemž se přehlíželo potenciál propojení energetického a CZT. Výsledky modelování Wärtsilä ukazují, že kooptimalizací těchto sektorů může Polsko v příštím desetiletí dosáhnout několika hospodářských a energetických milníků. Patří mezi ně zvýšení podílu obnovitelné energie z 29 % v roce 2023 na 68 % v roce 2032 a snížení podílu uhlí na výrobě elektřiny z 61 % na 26 % a na výrobě tepla z 80 % na 8 % do roku 2032.
„Navzdory inherentním výzvám je budoucnost polských energetických systémů a systémů CZT jasná. Naše studie ukazuje, že existují znalosti a technologie pro optimalizaci těchto sektorů, které nabízejí nespočet socioekonomických příležitostí. Kooptimalizace zaručuje nejen udržitelnější a účinnější energetický mix, ale také nákladově nejefektivnější cestu přechodu. Wärtsilä má schopnosti a zkušenosti, aby podpořilo Polsko v jeho energetické transformaci,“ komentuje Louis Strydom.
Společnost Wärtsilä namodelovala a analyzovala téměř 200 energetických systémů, aby identifikovala optimální systémový návrh na podporu integrace obnovitelných zdrojů a snížení provozních nákladů a emisí.
Celou verzi studie si můžete přečíst zde: Napájení budoucnosti Polska: Optimalizace energetického systému a dálkového vytápění pro příští desetiletí