Technologická skupina Wärtsilä dodá motory, systém přívodu paliva a trysky pro dva nové trajekty Ropax, které se staví pro francouzského provozovatele La Méridionale, dceřinou společnost CMA CGM. Plavidla, která byla speciálně navržena tak, aby minimalizovala emise, mají být postavena v loděnici China Merchants Jinling Shipyard (Weihai) Co., Ltd. a budou provozována mezi Marseille a Korsikou. Objednávka získala Wärtsilä v dubnu 2024.
Trajekty jsou v první linii energetického přechodu a patří mezi první sektory, které se zaměřují na čistý provoz s nulovými emisemi uhlíku. Provozovatelé trajektů však čelí rostoucímu tlaku ze strany zákazníků, kteří nadále očekávají rychlou a nákladově efektivní službu, která běží podle jízdního řádu a je stále udržitelnější. Provozovatelé trajektů, jako je La Méridionale, se snaží využít technologie, které nabízejí minimální narušení služeb a maximalizují návratnost investic, a to vše při současném snížení uhlíkové stopy.
„Design těchto dvou plavidel Ropax odráží náš závazek snížit uhlíkovou stopu v rámci naší vlastní flotily. Tyto lodě budou patřit mezi energeticky nejúčinnější lodě s nízkými emisemi v provozu na celém světě a my si vážíme podpory od společnosti Wärtsilä, jejíž technologie a řešení pomáhají tuto ambici uskutečnit,“ říká Xavier Leclercq, viceprezident CMA Ships, CMA CGM.
Společnost bude pokračovat ve svém úsilí o snížení dopadu na životní prostředí tím, že zavede LNG jako primární palivo pro nové lodě a zároveň je připraví na provoz na alternativní paliva, jako je bioplyn a syntetický metan, jakmile budou dostupné ve velkém.
Pro každou loď Wärtsilä dodá dva 12válcové, jeden 10válcový a jeden 8válcový Wärtsilä 31DF . Tyto dva trajekty budou těžit z přelomové technologie NextDF společnosti Wärtsilä, která bude implementována do motorů Wärtsilä 31DF. Při provozu na LNG verze NextDF Wärtsilä 31DF dále výrazně snižuje emise metanu a oxidů dusíku (NOx) (ve srovnání s již tak emisně účinným standardem Wärtsilä 31DF). Rozsah dodávky Wärtsilä pro tuto zakázku také zahrnuje Wärtsilä LNGPac , systém dodávky palivového plynu pro lodě na LNG, a také trysky Wärtsilä.
„Směřování k čistým nulovým emisím je jednou z nejdůležitějších výzev, kterým dnešní průmysl čelí,“ komentuje Stefan Nysjö, viceprezident Power Supply, Wärtsilä Marine. „Proto jsme rádi, že můžeme podpořit naše dlouholeté partnery, CMA CGM a China Merchants Jinling Shipyard (Weihai) Co., Ltd., našimi integrovanými řešeními – zajišťujeme, že tyto trajekty mohou těžit z vynikající palivové účinnosti, provozní spolehlivosti a výrazné snížení emisí skleníkových plynů.“
Lodě dlouhé 180 metrů budou schopny pojmout 1000 cestujících a také nákladní dopravu. Zařízení Wärtsilä pro tyto trajekty má být dodáno v polovině roku 2025 a očekává se, že trajekty vstoupí do provozu v první polovině roku 2027 a budou operovat mezi Marseille a Korsikou.