Autobusová linka 39A, která spojuje Heiligenstadtu a Sievering bude do roku 2024 zcela vodíková. Dopravní podnik to dnes oznámil na twittru. K tomuto rozhodnutí přispělo testování vodíkových autobusů Solaris a Hyundai, které jezdili na přelomu roku 2021 a 2022 po Vídni. Nejenom že byla cestující veřejnost s kladným hodnocením vozů, ale také řidiči a samotný dopravce. I s ohledem na výsledek testu, kdy dopravce ušetřil o až 15% proti běžným dieslovým autobusům na trase linky 39A, která bude zároveň první linkou, která se takto celá změní.
Čerpací stanice na vodík
Wiener Netze instaluje systém od léta ve vozovně Leopoldau. Provozuje ji městský poskytovatel energetických služeb Wien Energie. Se dvěma úrovněmi tlaku – 350 a 700 bar – by měl být vhodný pro tankování do užitkových vozidel, konkrétně do nákladních vozů H2 a autobusů. První nádrž paliva proudí do zmíněného testovacího autobusu Hyundai. Wien Energie popisuje čerpací stanici jako rozhodující krok na cestě ke klimatické neutralitě: „Naší vodíkovou čerpací stanicí pro autobusy a kamiony řešíme známý problém slepic a vajec: Vytváříme potřebnou infrastrukturu, aby doprava a logistické společnosti mohou snadno přejít na ekologicky šetrné palivo, mohou přejít,“ říká Michael Strebl, předseda představenstva.
Gerhard Fida, výkonný ředitel Wiener Netze, dodává, že vodíková čerpací stanice je významným majákovým projektem pro testování využití vodíku v každodenních podmínkách. A: „Už nyní zkoumáme, zda a jak můžeme skladovat a přepravovat vodík pro jiné aplikace.“
Zpočátku se Wien Energie, Wiener Netze a Wiener Linien zaměřují na testování výše zmíněné čerpací stanice na vodík. Vozidlo Hyundai s názvem Elec City Fuel Cell Bus bylo zpočátku používáno interně a v pravidelném provozu od 10. ledna. Korejci v současné době testují několik exemplářů v Evropě včetně Mnichova, aby získali zpětnou vazbu a vozidlo dále vyvíjeli s ohledem na požadavky evropských zákazníků.
Celá infrastruktura na vodík bude ve Vídni
Protože zatímco u nás se Elec City na vodíkový pohon ještě neprodává, v Jižní Koreji se používá od roku 2019. Výňatky z technického listu znějí následovně: Model má na palubě systém palivových článků o výkonu 180 kW (podobný na vodík nákladní automobil Hyundai XCIENT), který se skládá ze dvou 90 kW palivových článků s vodíkovou difúzní vrstvou a jsou vybaveny elektrolytovou membránou. Maximální výkon 180 kW podle Hyundai zajišťuje dostatečný hnací výkon i na strmější nebo kopcovité vozovce. Výrobce neuvádí žádné další technické údaje, například o elektromotoru, baterii nebo době doplňování paliva – kromě přepravního objemu vodíku: Podle toho pojme pět vodíkových nádrží na střeše autobusu celkem 34 kilogramů vodík. To by mělo stačit na dojezd 500 kilometrů.
Ve Vídni bude model používán v celé autobusové síti: „Částečně s cestujícími a částečně bez – místo toho se závažím na jejich místě,“ stojí v doprovodné zprávě. Günter Steinbauer, generální ředitel Wiener Linien, vidí velký potenciál ve využití vodíku jako obnovitelného typu pohonu: „Zatímco e-busy jsou velmi úspěšné v používání cestujících na kratších trasách již osm let, autobusy na vodík se používají hlavně u náročných linek. A těch je ve Vídni mnoho. “
Čerpací stanice na vodík i testovací autobus jsou součástí vodíkové strategie Wiener Stadtwerke. Dodavatel chce do roku 2030 udělat z Vídně „centrální vodíkový uzel ve východním Rakousku“ a zmapovat celý hodnotový řetězec od výroby přes distribuci a skladování až po využití vodíku. Druhá čerpací stanice na vodík se již plánuje – v blízkosti 2,5 megawattové elektrolýzy v Simmeringu, která se má stavět od druhé poloviny roku 2022.
wienerlinien.at