Od poloviny roku 2025 budou elektrobusy ve Vídni nahrazeny novými vodíkovými autobusy na baterie. Po celoevropském tendru investuje Wiener Linien do deseti nových minibusů od italského výrobce Rampini. Ty jsou poháněny vodíkem i elektřinou a jedná se o první minibusy s touto technologií. Nahrazují čistě elektrické autobusy na linkách 2A a 3A, které dosáhly limitu mechanického zatížení.
Wiener Linien bude v budoucnu ještě flexibilnější v centru města. Současný autobus a jeho nástupce jsou si rozměrově i vnějším vzhledem podobné, technicky je však bateriovo-vodíkový autobus novinkou v segmentu minibusů. Rampini Hydron je poháněn elektromotorem o výkonu 230 kW, který čerpá energii ze 170 kWh baterie. Vodíkový palivový článek generuje během jízdy novou elektrickou energii, takže díky technologii prodlužování dojezdu lze autobus používat celý den bez dobíjení. To znamená, že v centru města již není nutná dobíjecí infrastruktura a vozový park pro linky 2A a 3A lze zredukovat z 12 na 10 autobusů.
Radní pro veřejnou dopravu Peter Hanke vysvětluje: „S novými autobusy pro centrum města nastavujeme další inovativní vykřičník. Společně s ministerstvem ochrany klimatu a EU investujeme do nákupu a údržby nových autobusů Rampini zhruba 12 milionů eur. Tyto autobusy jsou důkazem našeho důsledného přechodu na technologie pohonu šetrné ke klimatu a dělají z Vídně evropského průkopníka v dekarbonizaci místní veřejné dopravy.“
Nové, plně klimatizované autobusy budou v budoucnu čerpat a dobíjet na čerpací a dobíjecí stanici H2 provozované společnostmi Wien Energie a Wiener Netzen. Používá se zelený vodík, který se vyrábí lokálně ve Vídni. S novým Rampini Hydron zůstává Wiener Linien také flexibilní a může snadno reagovat na jakékoli změny jízdního řádu.
Inovativní technologie
Generální ředitelka Wiener Linien Gudrun Senk: „Nový autobus jsme předem intenzivně testovali a využíváme synergie ve skupině Wiener Stadtwerke s novým systémem pohonu. Inovativní vodíková technologie baterie umožňuje celodenní provoz bez přerušení nabíjení. Potřebný zelený vodík se vyrábí přímo na místě ve Vídni, takže jsme nezávislí a klimaticky neutrální. To znamená, že můžeme dále snížit emise a zároveň nabídnout našim cestujícím vysokou úroveň komfortu Wiener Linien.“
Caterina Rampini, viceprezidentka a generální ředitelka Rampini v Passignano sul Trasimeno, říká: „Jsme velmi potěšeni, že Wiener Linien, jako jeden z našich prvních a nejlepších zákazníků mimo Itálii, u nás opět objednal autobusy. Jsme obzvláště hrdí, že se jedná o autobusy našeho nového a inovativního typu HYDRON, který je prvním vodíkovým midibusem vyrobeným v Evropě.“
S bateriově-vodíkovým autobusem Wiener Linien pokračuje v neustálém posunu směrem k novým technologiím pohonu šetrným k životnímu prostředí. Nové kompetenční centrum pro elektromobilitu bylo otevřeno teprve v únoru letošního roku, šest autobusových linek je nyní přestavěno na čistě elektrický pohon a jezdí tam 30 dvanáctimetrových Mercedesů eCitaros.
V roce 2025 budou kromě nových minibusů pro prodloužení dosahu od Rampini používány také autobusy na čistý vodík. Na trase 39A bude deset autobusů portugalského výrobce CaetanoBus. Dvanáct metrů dlouhé bezbariérové autobusy budou v budoucnu tankovat na vodíkové čerpací stanici Wien Energie a Wiener Netzen v areálu autobusové garáže Leopoldau (21. obvod). Wiener Linien využívá vodíkovou infrastrukturu Wiener Stadtwerke Group, která byla postavena prozíravě, pro dva nové modely autobusů.
Technické údaje pro autobus E-H2 od Rampini
- Název typu: Rampini Hydron
- Výrobce: Rampini Carlo SpA
- Místo výroby: Itálie
- Vozidlo je 8 metrů dlouhé, 2,2 metru široké a 3,25 metru vysoké
- Celková kapacita: 42 cestujících (13 sedících a 28 stojících, 1 kombinované sedadlo)
- Palivový článek o výkonu 30 kW
- Trakční baterie 175 kWh
- Typ pohonu: elektrický středový motor o výkonu 230 kW
- 3 vodíkové nádrže na střeše s kapacitou 5 kg (celková kapacita: 15 kg)
- Dojezd: minimálně 250 km
Nákup bateriovo-vodíkových autobusů je financován z prostředků EU prostřednictvím programu EBIN Ministerstva ochrany klimatu.