Leo Express Global a.s. je český železniční a autobusový dopravce, který od roku 2012 provozuje osobní železniční dopravu vlaky kategorie InterCity na tratích v Česku. Autobusy Leo Express do Krakova, Lvova, Salzburku nebo Mukačeva navazují na jízdní řády vlaků v Praze, Bohumíně a Košicích. Aktivně rozvíjí spolupráci s návaznými dopravními službami ve městech po své trase s cílem nabídnout cestujícím co nejsnazší návaznou dopravu z nádraží až do cílové destinace.
Historie společnosti
Firma byla zapsána do obchodního rejstříku 8. ledna 2010 pod názvem ARETUSA, a.s. jako firma zabývající se pronájmem nemovitostí, v březnu 2010 rozšířila svůj předmět činnosti o provozování drážní dopravy a 17. září 2010 byla přejmenována na RAPID Express a.s. a změnila sídlo v Praze-Žižkově, z Koněvovy 141 do Seifertovy 9. K 15. srpnu 2011 byla přejmenována na Leo Express a.s. Akcie byly listinné na majitele. Původně byla jediným akcionářem PLATINUM RIVER, s.r.o., od 5. března 2010 do 4. května 2011 byla jediným akcionářem investiční společnost AAKON Capital s.r.o., stoprocentně vlastněná Leošem Novotným ml. K 10. březnu 2011 bylo zapsáno rozhodnutí jediného akcionáře zvýšit základní kapitál společnost ze 2 milionů Kč na 122,227 milionů Kč, přičemž veškeré nové akcie byly nabídnuty k upsání předem určenému zájemci, nizozemské společnosti RAPID Express B.V. Společnost je nyní součástí skupiny LEO TRANSPORT N.V. Do skupiny LEO TRANSPORT patřila ještě společnost LEO Pool, která měla zajišťovat leasing kolejových vozidel a kompletní servis s tím související, dále pak poradenská společnost LEO Consulting. Obě tyto společnosti byly k 1. 6. 2017 zrušeny s likvidací. Na svém webu společnost tvrdila, že majitelem celé skupiny je Leoš Novotný mladší.
Na konci prosince 2012 společnost oznámila, že do ní vstoupil jako minoritní akcionář internetový podnikatel Jakub Havrlant. Měl se zabývat organizačními změnami a dohledem nad dalším směřováním obchodu a marketingu. V prosinci Leo Express vstoupil na trh i s dluhopisy se slibovaným výnosem přes 8 %, z plánované emise v hodnotě 650 milionů Kč však udal jen málo přes 100 milionů Kč.
Leoš Novotný ml., nar. 1985, vystudoval ekonomii a finance na University of Warwick a podle rozhovoru v E15 hovoří plynně sedmi jazyky včetně čínštiny a arabštiny, v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se tyto jazyky učí. Od 4. srpna 2010 byl také předsedou představenstva. Do 4. srpna 2010 byl předsedou dozorčí rady, tuto funkci poté zastával jeho otec Ing. Leoš Novotný starší (nar. 1961), někdejší majitel většinového podílu v potravinářském koncernu Hamé.
V srpnu 2017 Leo Express odkoupil německou železniční společnost Locomore, ta v květnu stejného roku skončila v insolvenci (pět měsíců po založení). O společnost se ucházeli ještě další tři zájemci. Leo Express plánoval ve spolupráci s autobusovým dopravcem FlixBus znovuotevřít linku Berlín–Stuttgart.
Podobně jako ostatní dopravci byl i Leo Express v roce 2020 nucen omezit nebo zrušit řadu svých spojů v souvislosti s pandemií covidu-19 v Česku.
V roce 2021 koupil 49,9% podíl ve firmě španělský národní dopravce Renfe, další 5% podíl zakoupila švédská společnost EuroMaint, která se zabývá údržbou kolejových vozidel. Jejich cílem je proniknutí na středoevropský železniční trh.
Železniční doprava
Leo Express provozuje vlaky na tratích Praha – Ostrava – Bohumín a Praha – Přerov – Staré Město u Uherského Hradiště. Od 15. 12. 2019 vystřídal České dráhy na tratích Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Králíky – Mlýnický Dvůr a Dolní Lipka – Hanušovice. Vlaky společnosti zajíždí také do České Třebové na údržbu.
Mezinárodní doprava
Vlaky společnosti jezdí na trasách Praha – Ostrava – Košice a Praha – Ostrava – Katowice – Kraków.
Doprava mimo závazek veřejné služby
Praha – Ostrava – Bohumín
Záměry a příprava
Společnost plánovala provozovat na vlastní podnikatelské riziko a bez dotací rychlíkovou osobní železniční dopravu na trati Praha – Ostrava – Bohumín (tratě Praha – Česká Třebová, Česká Třebová – Přerov a Přerov–Bohumín) a konkurovat tak společnostem České dráhy a RegioJet. Informace o záměru se objevily v říjnu 2010, kdy společnost avizovala záměr zahájit provoz od prosince 2012. Leoš Novotný si v únoru 2011 byl jist, že nákladově bude výhodnější než obě konkurenční firmy, ale ještě se rozhodne, jestli úsporu promítne do nadstandardních služeb, nebo do ceny jízdenky.
Na jaře 2011 podepsala společnost se SŽDC rámcovou smlouvu o využití dopravní cesty.
Dopravce oznámil, že bude provozovat 8 až 10 párů spojů denně v pravidelných dvouhodinových intervalech. V dubnu 2012 potvrdil, že v trase Praha – Bohumín bude jezdit 8 párů spojů denně, v pátek a v neděli o jeden spoj více. Ve špičce měly soupravy jezdit spojené do dvojic o celkové kapacitě 480 cestujících. Jízdní doba měla být 3 hodiny a 6 minut, u části spojů měla být o několik minut delší. Vlaky měly být povinně místenkové.
O počtu zastávek na trase v únoru 2011 společnost ještě uvažovala. Koncem dubna 2012 oznámila, že vlaky budou stavět ve stanicích Praha hlavní nádraží, Pardubice hlavní nádraží, Olomouc hlavní nádraží, Ostrava-Svinov, Ostrava hlavní nádraží a Bohumín.
Leo Express všechny své spoje na trati Praha – Ostrava nazval Švýcarská kvalita, což mělo být poukazem na výrobce souprav Stadler, ačkoliv vozy byly vyrobeny z velké části v Polsku. Pro kategorii vlaku nepoužil zavedené značení (IC, SC, EC), ale vlastní označení LE.
V lednu 2013 dopravce oznámil, že od používání názvu vlaků Švýcarská kvalita na nádražních tabulích a v nádražním rozhlase upustil, v jízdním řádu a v marketingových kampaních však měl tento název zůstat i nadále. Ústup od užívání zdůvodnil jednak tím, že značka Leo Express je čím dál známější, a jednak tím, že název vlaku se nevešel celý na odjezdové tabule na nádražích.
Společnost v roce 2019 žádala o povolení pro prodloužení své železniční linky Praha hlavní nádraží – Kraków až na Ukrajinu. Navrhované jízdní řády počítaly, že vlak bude končit ve stanici Mostyska. Dále kvůli širšímu rozchodu kolejí měli cestující pokračovat ukrajinskými autobusy nebo ukrajinskými vlaky.
V jízdním řádu pro rok 2021 se mimo jiné objevila nová linka Praha – Olomouc – Břeclav – Bratislava.
Provozní problémy
- září 2014 byla jedna souprava odstavena až do 16. října kvůli nehodě na přejezdu nedaleko Studénky, kvůli čemuž Leo Express zrušil jeden pár spojů, poté na konci září další souprava, u které bylo poškozeno čelní sklo kamenem z protijedoucího nákladního vlaku. Nějakou dobu tak místo pěti souprav jezdily jen tři. Zrušeno bylo celkem 15 spojů denně. Leo Express zajistil svým cestujícím náhradní dopravu vlaky Českých drah (například ve vlaku Ex 153 Jan Perner bylo pro Leo Express vyčleněno tři a půl vozu), v nichž pomáhali stevardi Leo Expressu, přičemž cestující dostali zpět 50 % jízdného. 8. listopadu 2014 došlo opět u jedné soupravy k rozbití čelního skla, kvůli čemuž byly zrušeny tři spoje denně až do 3. prosince.
Při ledovkové kalamitě na začátku prosince 2014, kdy na hlavním koridoru nemohly jezdit žádné elektrické vlaky a Leo Expressu tři vlaky uvízly na trati a jeden ani nevyjel, své vlaky nahradil čtyřmi autobusy.
- června 2017 došlo k nehodě v Přerově, kdy strojvedoucí dojížděl na nádraží, udělalo se mu nevolno a v důsledku toho narazil do zarážedla, které je umístěno na konci koleje. Poškozená jednotka se do provozu vrátila až v srpnu 2018.
Záměry ohledně dalších tras
Leo Express analyzoval možnosti trhu na všech dálkových tratích, zaměřoval se zejména na relace z Prahy do krajských měst a mezi krajskými městy, ale o dalších závěrech zatím mnoho podrobností zveřejněno nebylo.[13] V tisku se nicméně objevily zmínky o přípravě provozu nejprve na trase Praha – České Budějovice, a potom na trasách Praha – Ústí nad Labem, Praha – Plzeň, Ostrava – Vídeň i o spojení na Brno, a také ohledně investice 7,25 mld. Kč v příštích 5 letech včetně vyjednávání o pořízení nových 13 vlakových jednotek.
V červnu 2012 společnost na svém webu uváděla, že ve spolupráci s investory a strategickými partnery připravuje koncept nízkonákladové ziskové osobní dopravy kromě trati Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava též na tratích Praha – České Budějovice, Praha – Ústí nad Labem, (Praha –) Pardubice – Brno, Olomouc – Přerov – Vídeň (trať Praha – Plzeň, zmiňovaná v dřívějších zprávách, v tomto záměru uváděna není). V listopadu 2012 v rubrice často kladených otázek uváděla, že v horizontu několika let chce rozjet dopravu na trasách Praha–České Budějovice, Praha–Brno–Vídeň, Praha–Plzeň nebo Ostrava–Vídeň a stejně tak ji zajímají i dotované trasy v rámci tendrů Ministerstva dopravy, případně krajů.
V létě 2012 požádal Leo Express o kapacitu dopravní cesty pro vlak s odjezdem každý pracovní den v 10:14 z Prahy do Chomutova a plánovaným zahájením provozu na jaře 2013. Mluvčí společnosti v té době řekl, že je to jen jedna z variant budoucího rozvoje dopravy a ještě není ani zdaleka jisté, zda ji skutečně využijí. Koncem listopadu 2012 se mluvčí LE vyjádřil, že tento spoj nezačne jezdit dříve než v březnu.
Na konci dubna 2013 Leo Express ohlásil záměr jezdit od prosince 2013 jedním párem spojů denně v trase Praha – Staré Město u Uherského Hradiště, ráno do Prahy a večer zpět. Tento pár spojů se opravdu objevil v jízdním řádu.
V polovině dubna 2014 Leo Express oznámil, že společně se Železničnou spoločností Slovensko (ZSSK) zažádal o mezinárodní trasu Praha–Košice od 14. prosince 2014, v rozsahu dvou párů spojů denně, jako prodloužení stávající trasy Praha–Ostrava. LE vyjednává o užší spolupráci se ZSSK, obchodní model vstupu na tuto trasu v té době stále ještě zvažoval, jako nouzové řešení připouštěl i provozování na vlastní podnikatelské riziko bez účasti ZSSK. V souvislosti s touto trasou neuvažoval o nákupu nových souprav, trasu by měly obsloužit stávající jednotky.
Od prosince 2015 Leo Express zastavoval ve stanicích Kolín a Zábřeh na Moravě. Také rozšířil počet spojů na Slovensko a stal se prvním soukromým dopravcem, který nabídl přímé spojení Prešova s Prahou.
Doprava v závazku veřejné služby
Již v říjnu 2010 společnost do budoucna avizovala i zájem o dopravu v závazku veřejné služby. V únoru 2011 oznámila, že má zájem i o první skupinu tratí, kterou chce dát ministerstvo dopravy do veřejné soutěže v prosinci roku 2011 s plánovaným zahájením provozu v prosinci 2013, do níž patří trasa z Prahy přes Ústí nad Labem, Most, Chomutov a Karlovy Vary do Chebu (linka R5 – tratě 090, 130, 140) a trasa Praha – Roudnice nad Labem – Ústí nad Labem – Děčín (linka R20 – trať 090). Společnost ministerstvu předběžně potvrdila zájem o účast ve výběrovém řízení. Podle informace z února 2012 mělo být výběrové řízení na tyto linky vypsáno v průběhu března 2012.
Podle zprávy z února 2012 se Leo Express chystal zúčastnit výběrového řízení na dopravce na trati Ostrava – Opava – Krnov – Olomouc, stejně jako České dráhy, Veolia Transport a RegioJet. Začátkem července společnost oznámila spolupráci s dopravcem GW Train Regio na podání nabídky pro linku R27. Nakonec se však do soutěže nepřihlásil, jedinými zájemci byli RegioJet a Arriva vlaky, přičemž Arriva byla ze soutěže vyloučena pro nesplnění podmínek, takže soutěž musela být zrušena.
V souvislosti se soutěží Jihočeského kraje na železniční provoz na pošumavských regionálních tratích podal Leo Express mimo soutěž nabídku, v níž navrhl zachovat železniční provoz jen na hlavní trati z Českých Budějovic do Volar a na ostatních trasách zajišťovat dopravu jen autobusy, protože vlaky zde jezdí nevytížené. Kraj by tím podle něj za 15 let ušetřil miliardu korun.
Pardubický kraj se rozhodl přidělit Leo Expresu od prosince 2019 dopravní obslužnost trati Ústí nad Orlicí – Králíky – Letohrad. Dopravce sliboval též přímé spojení Lichkov – Letohrad – Praha a prodloužené spoje do Hanušovic nebo Wrocławi.
Dceřiná společnost Leo Express Slovensko (LESK) převzala od 10. prosince 2023 provozování pravidelné osobní dopravy na trati Bratislava–Komárno, kde nahradila Železničnou spoločnosť Slovensko. Do provozu na této trati byly nasazeny motorové jednotky Alstom Coradia LINT 41 (německá řada 648) najaté od poolu Alpha Trains.
Autobusová doprava
Od pátku 7. listopadu 2014 zavedl Leo Express svoji první autobusovou linku, a to jeden pár spojů z Bohumína do Krakova a zpět. Je na ní možné jet na jednu jízdenku při přestupu z vlaku z Prahy. Na linku byl nasazen vůz Scania Irizar. Dopravu zajišťuje Leo Express prostřednictvím polského dopravce, jehož jméno před zahájením provozu odmítl zveřejnit, servis zajišťují stevardi společnosti Leo Express. Jízdní řád linky není zařazen do českého Celostátního informačního systému o jízdních řádech.
Od neděle 14. 6. 2015 jezdí pod značkou Leo Express Easy denně dva páry spojů vnitrostátní autobusová linky 133110 Praha – Český Krumlov. Tyto spoje jezdí z autobusového nádraží Florenc, ale staví též přímo u hlavního nádraží. Dopravcem je společnost M express. Tato linka byla provozována již dříve, ale bez účasti Leo Express. Původně byla provozována jen o víkendech (od pátku do neděle), spoje měly více zastávek a nestavěly v Praze u hlavního nádraží. I nadále jezdí na lince několik víkendových spojů, které nejsou zahrnuty do spolupráce s Leo Express. Linkový jízdní řád platný od 14. 6. 2015 vůbec účast Leo Express nezmiňuje. Nasazený autobus Bova Magiq v bílé barvě je klimatizovaný, s WI-FI připojením, voda a noviny jsou cestujícím poskytovány zdarma. Prodej jízdenek byl údajně zahájen v noci na 12. 6. 2015. Základní jízdné je dražší než u stávajících autobusových dopravců na této trase, ale s věrnostním programem Smile Club je cena o pětinu levnější. Toto autobusové spojení je pomalejší než spojení vlaky Českých drah.
Od pátku 16. 10. 2015 začala jezdit autobusová linka Leo Express ze slovenských Košic do ukrajinského Mukačeva, od 1. září 2017 autobusy zajíždějí až do města Rachov. Navazuje tak na železniční spojení Leo Express mezi Prahou a Košicemi.
Další autobusovou linkou doplňující portfolio Leo Express je od 13. 12. 2015 spojení Zlín – Přerov. Tato trasa je obsluhována autobusy Leo Express Easy a navazuje na ni pravidelný vlakový spoj Staré Město u Uherského Hradiště – Praha. Cestující tak mají možnost využít nejrychlejší dostupné spojení mezi Zlínem a Prahou a absolvovat ho díky jediné jízdence. Autobusy byly později nahrazeny minibusy, které nabízely službu door to door. Provoz linky byl ukončen v únoru 2020.
kategorie: Železniční dopravci kategorie: Autobusový dopravci