McDonnell Douglas byla významná americká letecká výrobní společnost a dodavatel v oblasti obrany, která vznikla sloučením McDonnell Aircraft a Douglas Aircraft Company v roce 1967. Mezitím a vlastní fúzí s Boeingem v roce 1997 vyrobila řadu známých komerčních a vojenských letadel. jako je dopravní letadlo DC-10 , stíhací letoun F-15 Eagle pro převahu ve vzduchu , dopravní letadlo MD-80 a víceúčelový stíhač F/A-18 Hornet .
Společnost měla sídlo na mezinárodním letišti St. Louis Lambert poblíž St. Louis ve státě Missouri a její dceřiná společnost McDonnell Douglas Technical Services Company (MDTSC) sídlila na jiném místě v okrese St. Louis ve státě Missouri.
Historie
Společnost byla založena z firem Jamese Smitha McDonnella a Donalda Willse Douglase v roce 1967. Oba muži byli skotského původu, absolventi MIT a pracovali pro výrobce letadel Glenn L. Martin Company .
Douglas byl hlavním inženýrem ve společnosti Martin, než odešel na začátku roku 1920 v Los Angeles založit Davis-Douglas Company. Odkoupil svého podporovatele a v roce 1921 přejmenoval firmu na Douglas Aircraft Company . McDonnell založil JS McDonnell & Associates v Milwaukee ve Wisconsinu v roce 1926. Jeho nápadem bylo vyrobit osobní letadlo pro rodinné použití. Hospodářská krize z roku 1929 zhatila jeho nápady a firma se zhroutila. Pracoval ve třech společnostech s konečnou platností Glenn Martin Company v roce 1933. Z Martina odešel v roce 1938, aby to zkusil znovu se svou vlastní firmou, McDonnell Aircraft Corporation , tentokrát se sídlem v Lambert Field , mimo St. Louis, Missouri.
Druhá světová válka byla pro Douglase velkým výdělkem. Společnost v letech 1942 až 1945 vyrobila téměř 30 000 letadel Douglas DC-3 a počet zaměstnanců vzrostl na 160 000. Obě společnosti utrpěly na konci nepřátelství, čelily konci vládních zakázek a přebytku letadel.
Po válce Douglas pokračoval ve vývoji nových letadel, včetně DC-6 v roce 1946 a DC-7 v roce 1953. Společnost přešla na proudový pohon a vyrobila své první pro armádu – konvenční F3D Skyknight v roce 1948 a poté ve více ‚proudovém věku‘ F4D Skyray v roce 1951. V roce 1955 představil Douglas první útočný proudový letoun námořnictva Spojených států s A4D Skyhawk . [9] Navrženo k provozu z palub letadlových lodí třídy Essex z druhé světové válkySkyhawk byl malý, spolehlivý a odolný. Jeho varianty se v námořnictvu používaly téměř 50 let, nakonec sloužily ve velkém ve dvoumístné verzi jako proudový cvičný letoun.
Douglas také dělal komerční proudová letadla, produkoval DC-8 v roce 1958 konkurovat Boeingu 707. McDonnell také vyvíjel proudová letadla, ale protože byl menší, byl připraven být radikálnější a stavěl na svém úspěšném FH-1 Phantom, aby se stal hlavním dodavatelem pro námořnictvo s F2H Banshee a F3H Demon ; a vyrábí F-101 Voodoo pro letectvo Spojených států (USAF). [14] [15] The korejské válce -era Banshee a později F-4 Phantom II vyrobené v Vietnamupomohl prosadit McDonnell do hlavní role dodávky vojenských stíhaček. Douglas vytvořil řadu experimentálních vysokorychlostních proudových letadel z rodiny Skyrocket, přičemž Skyrocket DB-II byl prvním letadlem, které v roce 1953 cestovalo dvojnásobnou rychlostí zvuku.
Obě společnosti dychtily vstoupit do nového raketového byznysu, Douglas přešel od výroby raket vzduch-vzduch a raket na celé raketové systémy v rámci programu Nike z roku 1956 a stal se hlavním dodavatelem programu Skybolt ALBM a programu balistických střel Thor. McDonnell vyrobil řadu střel, včetně neobvyklé ADM-20 Quail, a také experimentoval s hypersonickým letem, výzkumem, který mu umožnil získat podstatný podíl na projektech NASA Mercury a Gemini. Douglas také získal smlouvy od NASA, zejména na část obrovské rakety Saturn V.
Tyto dvě společnosti byly nyní hlavními zaměstnavateli, ale obě měly problémy. McDonnell byl primárně dodavatel obrany, bez jakýchkoliv významných civilních aktivit. Často utrpěla chudé časy během poklesů ve vojenských zakázkách. Mezitím byl Douglas napjatý cenou DC-8 a DC-9 . V roce 1963 se obě společnosti začaly o fúzi navzájem ozývat. Douglas nabídl od prosince 1966 nabídku nabídek a přijal nabídku společnosti McDonnell. Tyto dvě firmy byly oficiálně sloučeny 28. dubna 1967 jako McDonnell Douglas Corporation (MDC). Již dříve McDonnell koupil 1,5 milionu akcií Douglas, aby pomohl svému partnerovi splnit „okamžité finanční požadavky. Zdálo se, že obě společnosti se k sobě dobře hodí. Vojenské kontrakty společnosti McDonnell poskytly okamžité řešení problémů s hotovostními toky společnosti Douglas, zatímco příjmy z civilních smluv společnosti McDonnell by společnosti McDonnell byly více než dostatečné, aby odolal mírovým poklesům zakázek.
Společnost
McDonnell Douglas si ponechal sídlo McDonnell Aircraft na místě, které bylo tehdy známé jako Lambert–St. Louis International Airport , v Berkeley, Missouri , poblíž St. Louis . James McDonnell se stal výkonným předsedou a generálním ředitelem sloučené společnosti a Donald Douglas Sr. jako čestný předseda.
V roce 1967, po sloučení McDonnell a Douglas Aircraft, byl David S. Lewis , tehdejší prezident McDonnell Aircraft, jmenován předsedou toho, co se nazývalo Long Beach, Douglas Aircraft Division. V době fúze se odhadovalo, že Douglas Aircraft bude méně než rok od bankrotu. Letouny DC-8 a DC-9 byly zaplaveny objednávkami o 9 až 18 měsíců oproti plánu a letecké společnosti za to tvrdě penalizovaly. Lewis byl aktivní v prodeji DC-10 v intenzivní konkurenci s Lockheed’s L-1011 , konkurenčním tříproudovým letadlem. Za dva roky měl Lewis operaci zpět na správné cestě a v pozitivním cash flow. Vrátil se do sídla společnosti v St. Louis, kde pokračoval v prodeji DC-10 a do roku 1971 řídil společnost jako celek jako prezident a provozní ředitel.
DC-10 se začal vyrábět v roce 1968 s prvními dodávkami v roce 1971. Existuje několik dojmů umělců z letadla pojmenovaného „DC-10 Twin“ nebo DC-X, o kterém McDonnell Douglas uvažoval na počátku 70. let, ale nikdy ho nepostavil. Jednalo by se o raný twinjet podobný pozdějšímu Airbusu A300, ale nikdy nedospěl k prototypu. To mohlo společnosti McDonnell Douglas poskytnout brzké vedení na obrovském trhu s dvojitými tryskami, který se následně rozvinul, a také podobnost s většinou systémů DC-10.
1970–1980
V roce 1977 byla vypuštěna další generace variant DC-9, nazvaná „Super 80“ (později přejmenovaná na MD-80 ).
V roce 1977 byl KC-10 Extender druhým transportním letounem McDonnell Douglas, který byl vybrán pro použití americkým letectvem; první je C-9 Nightingale/Skytrain II .
Prostřednictvím letech studené války McDonnell Douglas zavedla a vyrábí desítky úspěšných vojenských letadel, včetně F-15 Eagle v roce 1974, F / A-18 Hornet v roce 1978, a další produkty, jako je Rakety Harpuna a Tomahawk . Ropná krize v 70. letech 20. století byla vážným šokem pro průmysl komerčního letectví, protože McDonnell Douglas byl jako významný výrobce komerčních letadel v té době zasažen ekonomickým posunem a nucen výrazně ustupovat a zároveň diverzifikovat do nových oblastí, aby se snížil dopad potenciální budoucí propady.
1980 – 1990
V roce 1984 se McDonnell Douglas rozšířil na vrtulníky koupí Hughes Helicopters od Summa Corporation za 470 milionů dolarů. Hughes Helicopters byla původně dceřiná společnost a v srpnu 1984 přejmenována na McDonnell Douglas Helicopter Systems. Nejúspěšnějším produktem společnosti McDonnell Douglas Helicopters byl útočný vrtulník AH-64 Apache navržený Hughesem .
V roce 1986 byl uveden na trh MD-11 , vylepšená a modernizovaná verze DC-10. MD-11 byl nejpokročilejší tříproudový letoun, který byl vyvinut. Prodalo se 200 kusů, ale po fúzi s Boeingem byl v roce 2001 přerušen, protože konkuroval Boeingu 777. Konečný návrh komerčního letadla, který měl vyrobit McDonnell Douglas, přišel v roce 1988. MD-90 byla prodloužená verze MD-80, vybavená International Aero Engines V2500 turbofans, největší zadní motory, jaké kdy byly na komerčním tryskáči. MD-95, moderní regionální dopravní letadlo velmi podobné DC-9-30, bylo posledním vyráběným komerčním proudovým letadlem navrženým McDonnell Douglasem.
13. ledna 1988 získaly McDonnell Douglas a General Dynamics zakázku amerického námořnictva Advanced Tactical Aircraft (ATA). Kontrakt v hodnotě 4,83 miliardy USD měl vyvinout A-12 Avenger II , neviditelné letadlo pro útok na letadlových lodích s dlouhým doletem, které by nahradilo A-6 Intruder .
V lednu 1989 byl Robert Hood, Jr. jmenován prezidentem, aby vedl divizi letadel Douglas, a nahradil tak odcházejícího prezidenta Jima Worshama. McDonnell Douglas poté zavedl velkou reorganizaci nazvanou Total Quality Management System (TQMS). TQMS ukončil funkční nastavení, kde inženýři se specifickými odbornými znalostmi v oblasti aerodynamiky, stavební mechaniky, materiálů a dalších technických oblastí pracovali na několika různých letadlech. To bylo nahrazeno produktově orientovaným systémem, kde se zaměřují na jedno konkrétní letadlo. V rámci reorganizace bylo ve společnosti Douglas zrušeno 5 000 manažerských a dozorčích pozic. Bývalí manažeři se mohli ucházet o 2800 nově vytvořených míst; zbývajících 2 200 by ztratilo své manažerské povinnosti. Reorganizace údajně vedla k rozsáhlé ztrátě morálky ve společnosti a TQMS byla zaměstnanci přezdívána „Time to Quit and Move to Seattle“ s odkazem na konkurenční Boeing se sídlem v Seattlu, Washington.
1990–1997
Technické problémy, překročení nákladů na vývoj, rostoucí jednotkové náklady a zpoždění vedly k ukončení programu A-12 Avenger II 13. ledna 1991 ministrem obrany Dickem Cheneym . Kvůli ukončení smlouvy by pokračovaly roky soudních sporů: vláda tvrdila, že dodavatelé se smlouvou nesplnili a neměli nárok na poslední zálohové platby, zatímco McDonnell Douglas a General Dynamics se domnívaly, že smlouva byla ukončena z pohodlnosti, a tudíž byly dluženy peníze. Případ byl napaden soudním sporem, dokud nebylo v lednu 2014 dosaženo urovnání. Chaos a finanční stres vzniklý kolapsem programu A-12 vedl k propuštění 5 600 zaměstnanců. Role pokročilého taktického letounu uvolněná po debaklu A-12 by byla naplněna dalším programem McDonnell Douglas, F/A-18E/F Super Hornet .
Nákup letadel byl však omezen, protože studená válka v 90. letech náhle skončila. Toto omezení vojenských zakázek v kombinaci se ztrátou kontraktů na dva velké projekty, Advanced Tactical Fighter a Joint Strike Fighter , vážně zranilo McDonnell Douglas. McDonnell Douglas postavil pouze malý testovací model v aerodynamickém tunelu.
V roce 1991, MD-11 nebyl docela úspěch; probíhající testy MD-11 odhalily významný nedostatek ve výkonech letounu. Důležitý potenciální dopravce, Singapore Airlines , požadoval plně naložené letadlo, které by mohlo létat ze Singapuru do Paříže proti silnému protivětru během střední zimy; MD-11 na to v té době neměl dostatečný dosah. Kvůli méně než očekávaným údajům o výkonu zrušily Singapore Airlines 2. srpna 1991 svou objednávku 20 letadel MD-11MD-11 a místo toho objednaly 20 A340-300.
V roce 1992 McDonnell Douglas odhalil studii dvoupatrového letadla o velikosti MD-12. Navzdory krátkému odchodu z trhu byla studie vnímána pouze jako cvičení pro styk s veřejností, které mělo zamaskovat skutečnost, že MDC se potýkala pod silným tlakem Boeingu a Airbusu. Většině v oboru bylo jasné, že MDC nemá ani zdroje, ani peníze na vývoj tak velkého letadla a studie se rychle potopila beze stopy. Podobný dvoupodlažní koncept byl použit v pozdější studii Boeing Ultra-Large Aircraft, která měla nahradit 747, ale nakonec by dvoupodlažní koncept spatřil světlo světa až s Airbus A380 v roce 2000.
Následovat 1996 akvizici Boeingu z Rockwell ‚s North American divize, McDonnell Douglas sloučil s Boeingem v srpnu 1997 v USA 13 miliard $ akciovém swapu , s Boeing jako přežívající společnosti. Boeing představil novou firemní identitu založenou na logu McDonnell Douglas, kterou vytvořil grafický designér Rick Eiber.
Odkaz McDonnell Automation Company
Některé z trvalých dědictví společnosti nesouvisejí s letectvím. Jsou to počítačové systémy a společnosti vyvinuté v dceřiné společnosti McDonnell Automation Company (McAuto), která vznikla v 50. letech 20. století, původně používaná pro numerické řízení výroby počínaje rokem 1958 a počítačově podporované navrhování (CAD) od roku 1959. Její CAD program MicroGDS zůstává v provozu s nejnovější oficiální verzí 11.3 vydanou v červnu 2013.
V 70. letech měl McAuto 3500 zaměstnanců a počítačové vybavení v hodnotě 170 milionů dolarů. To z něj v této éře udělalo jeden z největších počítačových procesorů na světě.
V roce 1981 začala společnost McAuto zpracovávat lékařské nároky poté, co získala Bradford Systems and Administrative Services za 11,5 milionu dolarů. V roce 1983 dva ředitelé Bradfordu, kteří museli přijít pracovat do McAuto, odešli a založili organizaci Sanus Corporation pro údržbu zdraví . Kancelář Sanus v St. Louis byla ve stoprocentním vlastnictví McDonnell Douglas. Personál McDonnell Douglas, včetně Josepha T. Lynaugha a Howarda L. Waltmana, založil Sanus v roce 1983. V roce 1986, poté, co McDonnell Douglas omezil svou kontrolu, Sanus oznámil partnerství s lékárnou St. Louis Medicare Glaser k vytvoření expresních skriptů, přičemž lékárna poskytuje léky pro Sanus HMO. Prvním generálním ředitelem byl jmenován Charles H. Ridings, dříve odpovědný za fúze a akvizice McDonnell Douglas (ačkoli ho rychle nahradil Waltman). Nová společnost brzy opustila podnikání HMO a stala se největší nezávislou organizací pro správu farmaceutických výhod v zemi. V roce 2017 se stala 22. největší společností v USA s příjmy přesahujícími 100 miliard dolarů, čímž je mnohem větší než McDonnell Douglas. Pět nových budov Express Scripts nyní stojí na východní straně letiště Lambert podél Interstate I-70.