Österreichische Bundesbahnen (česky Rakouské spolkové dráhy), kód VKM ÖBB, je rakouský národní dopravce. Jde o nástupnickou organizaci za Bundesbahnen Österreich (BBÖ) (Spolkové dráhy Rakouska), které byly začleněny do Deutsche Reichsbahn v letech 1938 až 1945.
96 % rakouských železnic je elektrifikováno. Elektrifikace byla započata v roce 1912. Pravidelný parní provoz byl ukončen v roce 1978.
Organizační struktura
1. ledna 2005 byla vytvořena nová organizační struktura:
- ÖBB-Holding AG (holdingová společnost, která poskytuje strategický pohled na železnici)
- ÖBB-Dienstleistungs GmbH
- ÖBB-Personenverkehr AG (osobní doprava)
- Rail Cargo Austria AG (nákladní doprava)
Pomocné roganizace ÖBB-Personenverkehr AG a Rail Cargo Austria AG jsou:
- ÖBB-Traktion GmbH (poskytování lokomotiv)
- ÖBB-Technische Services GmbH (technické služby)
Ostatní společnosti:
- ÖBB-Infrastruktur Betrieb AG (údržba tratí, železničních stanic a infrastruktury)
- ÖBB-Infrastruktur Bau AG (plánování, správa a výstavba infrastruktury)
- Brenner Eisenbahn GmbH
- ÖBB-Immobilien Management GmbH
Statistiky
ÖBB má
- 44 000 zaměstnanců (jeden z největších zaměstnavatelů v Rakousku).
- 5 700 km tratí
- 1 230 lokomotiv.
- 22 000 osobních vozů a vozidel
- Přepravilo 192 000 000 pasažérů
- Přepravilo 245 000 000 pasažérů pomocí autobusů
- Autobusy ÖBB ujedou za rok 52,13 milionů km
Vysokorychlostní vlaky railjet
Railjet je obchodní označení používané Rakouskými spolkovými dráhami (ÖBB) pro moderní vysokorychlostní vlakové soupravy Viaggio Comfort od jízdního řádu ročníku 2008/9. Výrobcem vlaku je společnost Siemens, Vídeň. 14. prosince 2008 byly v Rakousku spojově nasazeny vysokorychlostní vlaky railjet. Maximální cestovní rychlost soupravy je 230 km/h a v plně klimatizované soupravě jsou tři třídy pro cestující – economy, first a nejvyšší třída business (dříve premium).
Technický popis
Railjet je vlaková souprava typu Viaggio Comfort, která má maximální provozní rychlost 230 km/h, 185 metrů délky (bez lokomotivy), hmotnost 330 tun a 408 sedadel v první rakouské sérii, 442 sedadel v sérii pro ČD. Standardně je v soupravě spojeno sedm vozů plus elektrická lokomotiva obchodního označení ÖBB Taurus řady 1016/1116 ÖBB nebo řady 1216 ÖBB.
Vozy mají vzduchově vypružené vysokorychlostní podvozky SF400, vícesystémový centrální elektrický zdroj s technologií IGBT, tlakotěsné vozové skříně s odlehčenou ocelovou konstrukcí. Mezi vozy jsou použita centrální spřáhla, přechody jsou kryty měchy a jsou v tlakotěsném provedení. Přechodové dveře jsou za jízdy trvale otevřené. Na obou koncích je jednotka vybavena standardním spřahovacím a narážecím ústrojím (šroubovka a nárazníky) a standardními vzduchovými a elektrickými propojkami podle UIC.
Rakouský Railjet je rozdělen do tří tříd: druhé třídy (Economy – 316 míst k sezení; na každou zásuvku dvě sedačky), první třídy (First – 76) a nejvyšší třídy Business o 16 místech. Business třída je vybavena koženými sedačkami s přípojkami do elektrické sítě. Ve variantě pro ČD je 384 + 10 sklopných míst ve druhé třídě (včetně 7 míst pro kola; rakouský railjet zatím možnost přepravy kol nenabízí, ale během roku 2015 bude možnost přepravovat až 5 kol), 42 v první třídě a 6 v Business class. Imobilním cestujícím je k dispozici vestavěná pojízdná plošina u nástupních dveří či dotykové ovládací prvky. Celá souprava je vybavena klimatizací, monitory a podrobným informačním systémem.
Prvních 51 souprav rakouských Railjetů má konfiguraci zmíněnou výše, ovšem od soupravy 52 až 60 je konfigurace stejná jako u českých Railjetů, takže první a Business třída nabízí v těchto vlacích nižší kapacitu, naopak druhá třída má o jeden vůz více.
Railjet v Rakousku
Rakouské spolkové dráhy vysoutěžily 67 railjetů v roce 2006. Ve skutečnosti odebraly první třiadvacetikusovou sérii, ale ze čtyřiačtyřicetikusové opce odebraly nakonec jen 60 souprav (květen, 2016). První rakouský railjet se objevil na kolejích v roce 2008, český v roce 2014. Zbylé neodebrané soupravy odebrali České Dráhy.
Aktuálně provozované relace (prosinec, 2017):
- (Frankfurt hl. n. –) Mnichov hl. n. – Salcburk hl. n. – Vídeň hl. n. – Budapešť Východní nádraží
- (Budapešť Východní nádraží –) Vídeň hl. n. – Salcburk hl. n. – Innsbruck hl. n. – Curych hl.n. / Bregenz
- Vídeň hl. n. – Klagenfurt hl. n. – Villach hl. n.
- Vídeň hl. n. – Klagenfurt hl. n. – Villach hl. n. – Benátky Svatá Lucie
- Vídeň hl. n. – Štýrský Hradec hl. n.
- Praha hl. n. – Brno hl. n. – Vídeň hl. n. – Graz hl.n.
- Vídeň hl. n. – Salcburk hl. n.
- Vídeň hl. n. / Mnichov hl. n. – Salcburk hl. n. – Villach hl. n. – Klagenfurt hl. n.
Při spuštění linky Praha – Graz byl zrušen tradiční vlak EC Vindobona z Hamburku do Villachu. Název Vindobona byl pro vlaky railjet na trase Praha – Graz poznovu použit od 9. 12. 2018. Na provozu vlaků Praha – Brno – Vídeň – Graz se podílí na několika párech spojů také České Dráhy, které využívají odebrané soupravy místo ÖBB na spoje do Rakouska.
Od prosince 2018 byl také prodloužen jeden pár spojů na trase Curych hl.n. – Bratislava hlavní nádraží, původně jezdil jenom do Vídně.
V běžném provozu dnes railjety jezdí rychlostí do 230 km/h.
Plánované rozšíření sítě
Nová generace vlaků Railjet byla oznámena online v červnu 2020. Ty mají být používány od začátku roku 2023 na trase Brenner mezi mnichovským hlavním nádražím, hlavním nádražím v Innsbrucku a Veronou Porta Nuova (v některých případech s napojením na Bologna Centrale nebo Venezia Santa Lucia ). Se zahájením elektrického provozu na Württembergische Südbahn při změně jízdního řádu v prosinci 2021 bude zaveden pár vlaků z Vídně přes Bregenz, Friedrichshafen a Ulm do Frankfurtu nad Mohanem.
kategorie: Železniční dopravci