Maďarský ultranízkonákladový dopravce Wizz Air podepsal s evropským výrobcem letadel Airbus dohodu o spolupráci na rozvoji provozu letadel na vodíkový pohon.
V souladu s podmínkami memoranda o porozumění (MoU), které byly mezi společnostmi podepsány 8. června 2022, budou Wizz Air a Airbus spolupracovat na rozvoji hlubokého porozumění globálnímu vodíkovému ekosystému a infrastruktuře. Partnerství také zahrnuje analýzu potenciálního dopadu vodíkových letadel na flotilu, provoz a infrastrukturu Wizz Air, včetně její sítě, letového řádu, pozemních základen a letišť, a to zvážením specifických charakteristik letadla, jako je dosažitelný dolet a doba doplňování paliva.
„Cílem tohoto memoranda je identifikovat jak provozní, tak infrastrukturní příležitosti a výzvy vodíkových letadel,“ uvedl Wizz Air ve svém prohlášení zveřejněném 7. června 2022.
Prostřednictvím nedávno podepsané dohody bude Wizz Air „analyzovat potenciál pro vysoce efektivní, ultra-nízkonákladové operace s vodíkovým pohonem“ a bude moci shromažďovat podrobné údaje o tom, jak by provoz letadel na vodíkový pohon mohl v budoucnu ovlivnit podnikání.
„S naší růstovou strategií zůstáváme ambiciózní, abychom splnili svůj závazek učinit cestování cenově dostupným pro všechny a zároveň poskytovat zákazníkům skvělý zážitek na palubě jedné z nejmladších a nejekologičtějších flotil v Evropě,“ řekl Johan Eidhagen, Chief People & ESG Officer, Wizz Air. . „Věříme, že růst a udržitelnost se vzájemně nevylučují, přičemž nová špičková technologie dláždí cestu k udržitelnější letecké dopravě.“
Nové partnerství staví na pozici Wizz Air jako jedné z „ekologicky nejúčinnějších“ možností letecké dopravy, uvedla letecká společnost. Společnost se zavázala do roku 2030 dále snižovat své uhlíkové emise o 25 % ve srovnání s úrovněmi v roce 2019. „Wizz Air operuje s nejnižšími emisemi CO2 na osobokilometr ze všech konkurenčních leteckých společností, a pokud by každá letecká společnost byla stejně efektivní jako Wizz Air, evropské emise CO2 z letectví by se snížily o 34 %,“ dodal dopravce.
Mezitím si Airbus také stanovil podobné cíle směrem k udržitelnější budoucnosti. Podle Glenna Llewellyna, viceprezidenta Airbusu s nulovými emisemi, „Práce s našimi zákazníky je prvořadá pro vývoj klimaticky neutrálního letadla s nulovými emisemi do roku 2035.
„Velmi nás těší, že máme na palubě Wizz Air, abychom spolupracovali na pokračujícím výzkumu a vývoji požadavků na provoz vodíkových letadel v rámci leteckého ekosystému na vodíkový pohon. Pochopení výkonnosti leteckého parku a sítě nám umožňuje lépe definovat architektonické charakteristiky budoucího letadla ZEROe a také dopad na letiště, pozemní podporu a síť tras, řekl Llewellyn.