Společnost YIT poprvé rozšiřuje svou působnost mimo Prahu a chystá svůj vůbec první rezidenční projekt v Brně, druhém největším městě České republiky, které nabízí obrovský potenciál pro výstavbu s ohledem na rostoucí poptávku po kvalitním bydlení. Akvizicí, jejíž výše se pohybuje v řádech stovek milionů korun, YIT získala více než pětihektarový pozemek u ulice Šedova ve čtvrti Židenice. Ve spolupráci s investiční skupinou RSJ zde developer plánuje vybudovat rezidenční komplex, jenž v několika etapách nabídne přes 750 bytových jednotek a také několik komerčních prostor. Projekt s platným stavebním povolením zajistí rychlý start výstavby, která by měla být zahájena v červnu 2025. Dokončení celého projektu by mělo proběhnout v polovině roku 2031.
„Vstupem na brněnský trh pokračujeme v naší dlouhodobé strategii, v jejímž rámci se chceme v horizontu následujících let více věnovat nejen výstavbě v Praze, ale právě i v regionech. Moravskou metropoli považujeme za město s obrovským potenciálem pro rezidenční a komerční development. Jedná se o ideální cíl pro expanzi díky silné ekonomice, rostoucí poptávce po bydlení a nižším nákladům na akvizici pozemků i následnou výstavbu ve srovnání s hlavním městem,“ říká generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „Pro chystaný projekt současně vytváříme nový tým se sídlem v Brně, který zahrne experty znalé specifik místního trhu.“
Brno – město s velkým potenciálem
Brno se stává technologickým a inovačním centrem České republiky. Nárůst ekonomiky a zvyšující se počet pracovních míst, způsobený mj. tím, že zde sídlí stále více tuzemských i mezinárodních softwarových a IT společností, vytváří enormní poptávku po bydlení. Převážně mladší lidé se do Brna stěhují za prací, což podporuje jeho demografický růst. K dynamice a prestiži města přispívá také devět veřejných a soukromých vysokých škol s mnoha fakultami a významné výzkumné instituce. Systematicky se zde tak navyšuje počet pracovníků ve vědě a výzkumu, a to především v oblasti biologie, lékařských věd, materiálového výzkumu a nanotechnologií. „Brno je nesmírně oblíbenou destinací pro studenty, kterých se zde pohybuje kolem 65 000, což je zhruba šestina všech obyvatel. Po ukončení studia jich pak ve městě i s ohledem na pestrou nabídku pracovních příležitostí zůstává přibližně 20 až 30 %. Největší překážkou pro ně ale představuje nedostatek bytů. V porovnání s Prahou je místní trh s nemovitostmi ještě méně nasycený, přitom ale město skýtá široké možnosti pro výstavbu. Věříme, že naším projektem do lokality přineseme tolik potřebné moderní a komfortní bydlení, o nějž bude na trhu zájem,“ vysvětluje Marek Lokaj.