Nadzvukové létání pro veřejnost zahynulo spolu s Concordem. Nyní přichází společnost, která slibuje návrat nadzvukového létání. Jejich letadlo by mělo zvládnout let z Londýna do New Yorku za 90 minut.
Nadzvukové létání pro veřejnost
Letadlo Spike S -512 od společnosti Spike Aerospace bude zpočátku dosahovat nadzvukovou rychlost Concordu -1,6 Mach, což odpovídá přibližně 1 960 kilometrů za hodinu. Při rychlosti 1,6 Mach by transatlantickou cestu z New Yorku do Londýna zvládlo za tři a půl hodiny. Začátek komerčního provozu plánuje zahájit v roce 2028. Independent informuje, že společnost se svými inženýry plánují zvýšit rychlost na Mach 3,2, což by zkrátilo cestu na hodinu a půl.
Letadlo má kapacitu 18 cestujících a sloužit má na delších linkách jako Londýn – New York a Dubaj – Hongkong, kterou by urazilo za přibližně 2,5 hodiny, případně Dubaj – Sydney za 5 hodin, tak stejně Sydney – Los Angeles. Výkonný ředitel Vik Kachoria uvedl pro the Telegraph, že lidé si odpradávna přáli cestovat rychleji. „Rychlejší přístup na místo znamená více příležitostí. Ať už je to jízda na velbloudu namísto chůze nebo let přes Atlantik za šest hodin namísto čtyřech týdnech na parníku, „vysvětlil Kachoria the Telegraph a zároveň dodal:“ Ale představte si, že ze šestihodinového letu se stane tříhodinový let. To je to, co nabízí nadzvukové létání. “
Ultratichá technologie
Letadlo má mít oproti Concordu jednu velkou výhodu a tou je ultratichá technologie „Concorde byl směšné hlučný,“ řekl Kachoria. Concord některé letiště odmítali odbavovat a to právě pro jeho neuvěřitelnou hlučnost. Concord proto létal jen do několika pobřežních cílů.
„Většina konverzací mezi dvěma lidmi je mezi 65 a 75 decibely a úroveň hluku zjištěna ve většině kabin letadel je kolem 85 decibelů,“ dodal CEO. Na palubě S-512 má dosahovat hluk přibližně 60 decibelů, tedy méně než hluk z rozhovoru. Pasažéři tak nebudou potřebovat ani sluchátka s potlačením hluku.
Ultra tiché prostředí má letadlo dosáhnout díky své konstrukci, která nebude mít okna. Místo nich budou po obou stranách letadla nacházet obrazovky, které budou moci zobrazovat panorama, zachycenou vnějšími kamerami nebo prezentace.
Podle portálu Tatler by letadlo mělo disponovat nízkým sonické třeskem. Sonický třesk vzniká, když je rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku, tedy například, když stíhací letouny překonávají rychlost zvuku. Akusticky může připomínat výbuch plynu nebo výbušnin.
Luxusní design a ceny jako v první třídě běžného letadla
Společnost chce své lety nabízet i ekologicky vnímajícím pasažérům, a tak se zavázala, že do roku 2040 nabídne uhlíkově neutrální lety. Podrobnější popis jak to hodlá dosáhnout společnost neprozradila, nadzvukové létání produkuje vysoké emise CO2.
Vnitřek kabiny bude splňovat požadavky i pro ty nejnáročnější zákazníky. Společnost plánuje prvky luxusního designu, mezi které patří různé konfigurace, jako například ploché postele a konferenční stolky.
Kachoria uvedl, že cena za let na Spike S-512 bude pravděpodobně stejná jako cena letu v business třídě v běžném letadle. „Pamatujte, téměř každá technologická inovace, kterou jsme měli, začala pro ultra bohatých: auta, telefony, počítače, televizory s plochou obrazovkou, první stály 25 000 dolarů v 90. letech a nyní jsou 200 dolarů,“ vysvětlil Kachoria.