Mezi Los Angeles a Las Vegas je stejně daleko, jako z Plzně do Ostravy. V případě že se podaří vytoužený projekt, vysokorychlostní vlak ujede trasu mezi americkými metropolemi za dvě hodiny.Trať za dvanáct miliard má provozovat vlaky s rychlostí až 300 km/hod. poháněné obnovitelnou energií. V současné době většina cest mezi oběma městy je auty, nebo letadlem. Letecky pak denně můžete jedním ze 70 spojů. Edens je přesvědčený, že jde o jednu mála lukrativních a jistě ziskových tras v zemi.
„Nemyslím si, že v tomto oboru lze rychle zbohatnout. Ovšem hodnota, kterou vytvoříte v průběhu let nebo generací, bude podle mě obrovská,“ míní Edens.
Edens chce, aby traťě vedly podél stávajících dálnic. Postavením železnice chce také lépe využít komerční potencionál stanic. Několik let už snaží vylepšit hlavní nádraží Brightline v Miami, kde vybudoval restaurace, bary a obchody.
Náklady na vybudování VRT mezi Los Angeles a San Franciskem přitom vyšplhali už na 108 miliard, při vzdálenosti 600 km. Odhadované náklady na projekt je 55 miliard na jednu míli tratě. To odpovídá cenám jinde ve světě staveb nových vysokorychlostních tratí.
Obnovitelná energie
Celý železniční projekt počítá s elektrifikací a napojením na obnovitelné energie. Podle Edense je projekt svatým grálem pro investice, zohledňující ekologické, společenské a sociální faktory.
Brightline chce celý projekt financovat z dotace na vysokorychlostní tratě ve výši 4 miliard dolarů od Federálního úřadu pro železniční dopravu. Dalších 8 miliard chce Edens získat od soukromých investorů.
Energii na trať má pocházet ze solárních farem v kalifornské a nevadské poušti, včetně geotermálních zdrojů v oblasti Salton Sea. O stavbu vlaků mají zájem Siemens a Alstom, které nabízí vysokorychlostní soupravy.
Původní trať měla začínat v kalifornské Victorville, ležícím dvě hodiny cesty od Los Angeles. Nakonec došlo k přehodnocení a trať je naplánovaná do Ranco Cucamonga, které je hodinu cesty od Los Angeles. Do tohoto městečka se dostanou regionálním metrem z Los Angeles. Mezi Los Angeles a Las Vegas cestuje ročně padesát milionů lidí, z toho 85 procent autem. „Ze silnic chceme převzít přibližně tři miliony aut. To je dvacet procent současné automobilové dopravy mezi oběma městy.,“ odhaduje Edens a dodává, že projekt by mohl být příkladem pro další města nejenom v USA, ale i po celém světě.
Třeba mezi Dalasem a Houstnem by mohla být další vysokorychlostní trať a nemuselo jezdit denně na 45 tisíc aut. Případně Chicago a Minneapolis, nebo Seattle a Portland. Takových destinací by v rámci USA mohlo být do 30-ti vypočítává Edens. Klima by tím výrazně se ulevilo a podstatně více lidí by ušetřilo za pohonné hmoty. Ročně by mohla být úspora za přibližně 450 miliard dolarů na pohonných hmotách jenom v USA.
[…] Continue reading Z Los Angeles do Las Vegas vysokorychlostním vlakem at Transport Minutes. […]