
foto České Dráhy
Expresy a rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi jezdí od 11. prosince 2022 v rekordně krátkých cestovních časech. Po roce s výlukami a přestupy na náhradní dopravu došlo také k zásadnímu zvýšení přesnosti. Výrazně se zrychlilo i cestování mezi Prahou a mnoha menšími regionálními centry v celém Jihočeském kraji nebo na Vysočině.
„Cestující mezi Prahou a Českými Budějovicemi nyní těží z rozsáhlé modernizace 4. železničního koridoru, na kterém byly loni dokončené zásadní stavby pro urychlení dopravy. České dráhy mohly na lince zavést nejkratší cestovní časy v historii železniční dopravy. Expres zvládne cestu mezi Prahou a jihočeskou metropolí za 1 hodinu a 40 minut a rychlíky za 2 hodiny a 5 minut. První měsíc provozu ukazuje, že tyto cestovní časy jsou zcela reálné a spoje na 4. koridoru nyní patří mezi nejpřesnější dálkové vlaky v Česku,“ říká Martin Kupka, ministr dopravy ČR.
„České dráhy vypravily během prvního měsíce provozu nového jízdního řádu 2023 na linkách Ex7 a R17 celkem 1 756 vlaků, z toho jsme zajistili z pohledu dopravce včasnost u 1 665 spojů. Přesnost expresů a rychlíků se tak pohybuje okolo 95 procent. Jsou tak přesnější než v loňském roce. Aktuálně se jedná o jednu z nejrychlejších linek a její spoje patří také mezi ty nejspolehlivější v rámci Česka,“ doplňuje Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. Změny pozitivně vnímají i cestující, kteří hodnotí spokojenost s cestou v aplikaci Můj vlak. Hodnocení dodržení jízdního řádu je díky tomu na linkách R17 a Ex7 nad celorepublikovým průměrem.
Pokud dochází ke zdržení na lince z Prahy na jih Čech, pak je zhruba z poloviny způsobeno ostatními vlivy, jako je čekání na přípoje nebo tzv. zásahy vyšší moci (počasí, zásah IZS atp.). V případě započtení všech vlivů na přesnost spojů došlo k meziročnímu zvýšení celkové přesnosti na této lince zhruba o 10 %.
Vlaky EC / IC nově zvládnou cestu mezi Prahou a Českými Budějovicemi za 1 hodinu 40 minut. O něco pomalejší rychlíky Vltava, které mají o 7 zastávek více a stojí navíc v pražských Vršovicích a na Zahradním Městě, v Benešově, Olbramovicích, Plané nad Lužnicí, Soběslavi a ve Veselí nad Lužnicí, zvládnou cestu za 2 hodiny 5 minut. Takto krátký cestovní čas byl dosud vyhrazen jen expresním vlakům s jedinou zastávkou v Táboře.
Podstatně se zrychlilo také cestování mezi Prahou a mnoha menšími regionálními centry v celém Jihočeském kraji nebo na Vysočině. Zhruba o 20 až 30 minut je tak nyní rychlejší cestování do Prahy z Milevska, Bechyně, Pelhřimova, Třeboně, Jindřichova Hradce, Lipna nad Vltavou nebo Českého Krumlova.
TZ, Foto ČD
Podobné zprávy
Správa železnic zahájila tendr na závěrečnou část trati do jižních Čech
České dráhy zahájily testování ekologického paliva HVO
Denně z Budějovic do Ria, moderní vlaky na jihu Čech ujedou každý den 10 000 kilometrů