Pojem, který dřív znamenal ČSAD Brno-město, kam vyjel tam ho bylo plno a představoval vrchol bezpečnosti v bývalém Československu. Jeho spoje jezdili pomalu v celém Československu. Každý kout Česka a Slovenska byl spojený s Brnem. S pádem režimu a rozdělením Československa však společnost pomalu upadala taky, ale ne ekonomicky, ale kvalitou.
Spoje postupně omezil ČSAD Brno-město a nástupnická organizace Tourbus jezdí stále méně a ve vozech 20 století dálkové linky z Prahy do Košic. Jde přitom o vozy značky Karosa s dobou jízdy více, než 16 hodin! Bez žádných služeb a ještě jako spíš ostuda dálkové dopravy i té mezinárodní. Spoje do Rakouska si polepšili a na zájezdovou dopravu přišli vozy MAN a Iveco Magelys, které měly slabý záchvěv v kvalitě směrem nahoru. Bohužel to tak bylo vše co se změnilo k lepšímu. Naopak se od nástupu hnutí ANO 2011 před 6 roky k moci rapidně zhoršilo celé vedení společnosti. Začalo se chovat, jako rozmazlené malé dítě a kdo mu konkuroval, toho vyháněl někam na okraj, nebo mu zakázal vstup na ústřední autobusové nádraží, které má ve správě. Až spolupráce minulý rok s Flixbusem změnila kvalitu na lince do Košic. Právě autobusy Man na této lince s WC jsou doslovně šokem u tohoto dopravce.
Rekonstrukce nádraží
Takto to vypadá i se stavem rekonstrukce nádraží v Brně, které vypadá, jak z doby svého vzniku, ač prochází rozsáhlou modernizací, která měla změnit podobu nádraží.Je to tak asi jediné za co se dá pochválit, že se konečně modernizuje nádraží v Brně a nebude vypadat, jako z doby svého vzniku. Bohužel to tak odnáší nejenom cestující, ale i řidiči autobusů, kteří sem míří a často zbytečně tráví desítky minut v kolonách okolo nádraží, díky rozkopaným ulicím. Své by mohli říkat řidiči linek IDS JMK, kteří často vyjíždí se zpožděním a stále více na to nadávají.
Vládce a tyran
Vlastní autobusové nádraží, ale i provozuje ještě pár dálkových linek, kdy stále více se ukazuje zneužívání svého postavení na trhu, ač jako správce nádraží, tak dopravce. Své o tom by mohl říct některý z dopravců, který jezdí mezinárodní linky a dovolí si konkurovat Flixbusu nebo samotnému Tourbusu. Ten takovou konkurenci nechce a proti svým spojům, který postaví účelově o 5 minut dříve proti konkurenci, nutí zároveň změnit nástupiště a nebo bude mít to stejné nástupiště, ale nesmí jezdit v daném čase. Podle vyjádření několika právníků jde tak o vydírání a zneužití svého postavení na trhu s cílem útlaku konkurence, či nekalé obchodní soutěže, přesně jako k tomu docházelo v Liberci ze strany místního správce a dopravce, které skončilo až u soudu, který dal za pravdu dopravci. V tomto případě šlo o společnost Regiojet, která byla podobně poškozována správcem nádraží.
V současné době přesně po 6 letech po problémech ČSAD Vsetín, Ukrajinských dopravců se dostal do stejného problému United Buses z Českých Budějovic a jeho partner Retrobus z Prostějova na linkách Brno – České Budějovice a Brno – Dačice, kdy se právě společnosti Tourbus nelíbí konkurence a proto ji vypověděl smlouvu, za to, že si dovolil veřejně říct pravdu a poukázat na jednání pana Večeři s panem Grundem a společnosti Tourbus, která prokazatelně právě tohoto dopravce chce vytlačit z trhu nebo alespoň z nádraží. I proto musel právě tento dopravce změnit nástupiště na úplný okraj, které marně hledají desítky cestujících na spoje do Dačic či Českých Budějovic. Nejsou tak ale sami, i někteří cestující na linkách IDS JMK tápou, odkud jim to vlastně jede, protože ne každý spoj stojí tam kde má opravdu stát.
Vyjádření krajského koordinátora k problému je zatím takové, že čekají na vyjádření provozovatele nádraží a dle toho zváží další kroky. Stížností jsou zatím od dopravců a řidičů, jak od cestujících na podobu rekonstrukce nádraží a neznačení stání spojů linek IDS JMK.
Obchodní partner Flixbus se naopak cítí být poškozený jednáním společnosti Tourbus a uvítal konkurenci na trase z Brna na Jih Čech a skrze Vysočinu. Zároveň zvažuje další spolupráci se společností Tourbus na mezinárodní lince Praha – Košice. Z nepotvrzených správ, by mohl Flixbus vypovědět smlouvu Tourbusu za toto jednání, které i ho poškozuje.
Očekáváme odpovědi zahraničních dopravců na linkách od Německa do Rumunska a na Polsko a Ukrajinu, kteří se vyjádřili, že nebudou zajíždět na nádraží v ÚAN Zvonařka, Brno s ohledem na chování společnosti Tourbus, ale přejdou ke Grandu kousek od Hlavního nádraží.