Poté, co rozhodnutí Blue Air pozastavit provoz zanechalo tisíce cestujících uvízlých na letištích po celém světě, konkurenční letecké společnosti maďarský nízkonákladový dopravce Wizz Air a irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair přispěchaly, aby zaplnily mezeru na trhu nabídkou levných záchranných letů.
Wizz Air spustil speciální webovou stránku pro uvízlé cestující Blue Air dne 7. září 2022, den poté, co Blue Air pozastavil všechny své služby. Letecká společnost se sídlem v Budapešti také poskytla speciální tarif pro záchranné lety, který začíná na zhruba 49 dolarech. Ryanair se sídlem v Dublinu, který není neznámým pro záchranné lety, nabízí levné letenky dostupné do 31. října 2022. Ryanair však zavedl určitá omezení nákupu u uvízlých cestujících, kteří si mohou levné letenky zakoupit pouze do půlnoci 9. září 2022.
3 000 uvízlo, zatímco vláda přislíbila 1 milion dolarů na záchranné lety
Nejméně 3000 cestujících uvízlo v různých cizích zemích, když Blue Air přestal létat, podle rumunských médií.
Dne 7. září 2022 se rumunská vláda v reakci na situaci rozhodla delegovat vlajkový dopravce země Tarom, aby provozoval záchranné lety s cílem vrátit obyvatele domů. Ministr dopravy Sorin Grindeanu pro Romania Insider potvrdil, že jakmile rumunské úřady shromáždí všechna potřebná data o uvízlých cestujících, vláda vyčlení na speciální lety přibližně 1,01 milionu dolarů (5 milionů RON).
Dosud více než 2 098 rumunských občanů, kteří v současnosti uvízli v České republice, na Kypru, v Chorvatsku, Řecku, Izraeli, Norsku, Portugalsku, Španělsku a Spojeném království, požádalo konzulární úřad Rumunska o let domů.
Co se stalo s Blue Air?
Chaos byl způsoben poté, co se společnost Blue Air rozhodla 6. září 2022 pozastavit všechny lety v reakci na to, že její účty zabavilo ministerstvo životního prostředí země za nedodržení svých finančních závazků vůči dodavatelům a nezaplacení pokuty téměř 2 miliony dolarů.
Pokutu uložil Národní úřad pro ochranu spotřebitele (ANPC) v polovině července 2022. ANPC tehdy obvinil dopravce z porušení nařízení ES 261/2004 s tím, že Blue Air vede propagační kampaně a vybírá peníze za let rezervace, před zrušením letů. Rumunský hlídací pes také naléhal na leteckou společnost, aby vrátila přibližně 12,8 milionu dolarů (13 milionů eur) za letenky na 11 000 zrušených letů mezi 30. dubnem 2021 a 30. dubnem 2022. Nízkonákladovému přepravci bylo nařízeno vrátit peníze zákazníkům v maximální 10 dnů.
Společnost Blue Air však s pokutou nesouhlasila a obvinila ANPC z nekompetence a uvedla, že spor postoupí k místnímu soudu. Letecká společnost také tvrdila, že nebyla schopna provádět platby svým partnerům, včetně dodavatelů, protože vláda zabavila její účty. „Vzhledem k nepředvídatelné situaci spočívající v obstavení všech účtů společnosti BlueAir Ministerstvem životního prostředí za nezaplacení pokuty je letecká společnost BlueAir Aviation nucena, jelikož není schopna zaplatit žádnému dodavateli, pozastavit veškeré lety s plánovaným odletem z Rumunska,“ uvedl Blue Air ve svém prohlášení.
Blue Air převede lety na nově příchozí AirConnect
Podle prohlášení společnosti Blue Air, které viděla rumunská média, nízkonákladový dopravce pozastavil veškerý provoz ze svých čtyř letišť – Bukurešť Otopeni (OTP), Bacau (BCM), Cluj Napoca (CLJ) a Iasi (IAS). – minimálně do 12. září 2022.
Den po pozastavení se aerolinka rozhodla outsourcovat své vnitrostátní lety plánované po 12. září rumunské letecké společnosti AirConnect, která v současnosti provozuje jediný pronajatý 7,9 let starý turbovrtulový letoun ATR 72-600.