Každý osmý jede se spolujezdcem, tři čtvrtiny jedou sami autem do Žďáru nad Sázavou. Pro cestu po městě je volbou auto pro většinu obyvatel města i dojíždějících. Město se rozhodlo s nedostatek parkovacích míst začít bojovat zavedením zpoplatnění parkovacích míst.
Nové a pro obyvatele neznámé dopravní značky, na vozovce barevné čáry v centru města a jeho přilehlých oblastech plánuje zavést radnice už příští rok. V současné době pracuje radnice s inženýry na přípravě projektu.
Podle starosty města Martina Mrkose je většina dojíždějících auty odstaví se miláčky na osm až deset hodin denně a jde do práce, či na nákupy a následně někam odjel vlakem. Tito lidé zabírají místa obyvatelům města, jde podle něj o běžnou denní praxi ve městě. Prvního jednání se zúčastnily desítky lidí osobně a další stovka lidí online.
Změnu ve vedení parkování ve městě je nutností říká starosta. Podle něj je současný systém nevyhovující. Spuštění placeného parkování změní systém v celém městu a pomůže to místním. Ti budou totiž parkovat ve své zóně, až jim nebudou blokovat parkování návštěvníci.
Obyvatelé mají dnes ve městě k dispozici tři a půl tisíce parkovacích míst, která patří městu, ať jde o vyčleněné plochy na místních komunikacích, nebo parkoviště patřící městu. Kdyby jsme chtěli, aby každý parkoval do sta metrů od bydliště, pak nám chybí 416 parkovacích míst sdělil Petr Horský ze společnosti M.O.Z. Consult, který pro Žďár nad Sázavou parkovací zóny projektuje. Současně je autorem analýzy, která ukázala, kde jsou potíže ve městě. Obsazenost je 126 procent, auta stojí i tam, kde nejsou k tomu vyčleněná místa tvrdí. Patří k tomu park U Ivana, ke sto procentům se blíží i centrum města.
Parkovací místa obsazují zaměstnanci, kteří obsadí místa na celý den. To je nežádoucí, dle vyjádření většiny obyvatel i radnice. Ze zhoršení přístupu dojíždějících za prací a jejich následné kritiky vůči městu a nepřátelské reakci se neobává. Podle něj je to nutné zlo, aby místní měli kde parkovat. Dojíždějící si to musí jinak vyřešit, jak však neumí sdělit. Je to na každém, jak se rozhodne. Plánovaná regulace se dotkne té skupiny, která parkuje v centru města i na sídlištích. Snahou bude vytlačit většinu aut z města. Na sídlištích Palachova a v Přednádraží parkují z třetiny zaměstnanci a návštěvníci.
Parkovací dům či nové parkoviště je zbytečné
Plánované omezení se jich takto dotkne. V noci bude problém s parkováním na sídlištích připouští i radnice. K tomu má pomoci zpoplatnění zón a odstranění vraků aut, odstavení dodávek a služebních vozů. Nejhorší situace má panovat u nádraží na ulici Palachova, kde je trvale přes 110 procent využití parkovacích míst. Následované sídliště Libušín a východní částí centra města, kde se pohybuje vytíženost okolo 102 procent.
Podle projektanta je zbytečné stavět parkovací dům. Stavba by stála okolo 400 milionů korun. Doporučení bude směřovat k lepší organizaci parkování ve zmíněných oblastech. Částka za parkovací dům je půlkou rozpočtu města, dle Horského je pochybné, že by si to město mohlo dovolit. Stavba nových parkovišť je zásahem do nedostatku zeleně ve městě. To by přinášelo negativní dopady na všechny míní.
Pouze na sídlišti Stalingrad by bylo vhodné postavení parkovacího domu, či jiného řešení, aby došlo k citelnému zlepšení. Regulace parkování jenom jeho zpoplatnění situaci nezmění. Jaká bude zde podoba změn zatím radnice neumí říct, i když o to žádají obyvatelé sídliště. Nutných stavebních zásahů zde bude potřeba moc připouští radnice.
Jaká bude výše poplatků zatím není jasné, ani jaká budou přesně pravidla v zónách. Město vybízí obyvatele a dojíždějící, aby se k tomu vyjádřili vyplněním takzvané parkovací mapy. Jeho výsledek bude znám veřejnosti v květnu. První podoba by pak mohla být známa v září. V plánu jsou ještě nejméně dvě setkání s veřejností, kde se bude možné o záměru bavit uvedla radnice.