Magdenburg – Na jihu MDV, na severu Marego – pokud chcete cestovat přes Sasko-Anhaltsko autobusem a vlakem, potřebujete někdy několik jízdenek. To se dá udělat lépe, říkají Zelení. Co navrhujete?
Poslanecký klub Zelených v Sasku-Anhaltsku požaduje zjednodušení tarifů v místní hromadné dopravě. „Museli byste se pokusit začlenit Sasko-Anhaltsko do dopravní sítě, tato mozaika je skutečně překážkou a komplikovanou. Potřebujeme jednodušší tarifní struktury,“ řekla šéfka parlamentní skupiny Cornelia Lüddemannová z německé tiskové agentury. Z pohledu její skupiny je současný systém pro uživatele místní dopravy bez německé jízdenky často příliš komplikovaný.
Na severu Saska-Anhaltska se nachází Magdeburský regionální dopravní svaz (Marego) – to jsou dopravní podniky z Magdeburgu a okolních okresů Börde, Jerichower Land a Salzlandkreis. Středoněmecký svaz dopravy (MDV) na jihu pokrývá části Saska, Saska-Anhaltska a Durynska. Pokud chcete v Sasku-Anhaltsku cestovat na delší vzdálenosti, často potřebujete několik jízdenek. Společnost Marego na požádání potvrdila, že někdy dochází ke spolupráci mimo oblast sítě. Prodávané vstupenky by v zásadě platily pouze ve vaší vlastní síti.
Ministerstvo jedná
Zelení to vidí jako překážku širšího využívání místní dopravy a volají po přehodnocení dopravní politiky. „Musíme přejít od orientace na potřeby k orientaci na nabídku. Vidíme to, naše vlakové objednávky, autobusy, které jezdí po celé zemi. Vše je vždy kalkulováno tak, aby to jen pokrylo potřeby. Ale to není něco, kvůli čemu je pro lidi atraktivní tyto nabídky také využívat,“ řekl Lüddemann.
Ministerstvo infrastruktury v Magdeburgu je otevřeno změnám. Zemská vláda usiluje o rozšíření dvou dopravních sdružení MDV a Marego tak, aby všechny oblasti v Sasku-Anhaltsku byly pokryty sdruženími, uvedl mluvčí. Byl zahájen proces diskuse se všemi zúčastněnými stranami.
Bílá místa, která ještě nebyla pokryta sdružením, by měla být odstraněna a přidělena dopravním sdružením. „To by také výrazně zjednodušilo tarifní struktury,“ řekl mluvčí ministryně Lydia Hüskens (FDP). O tom se však musí rozhodnout společně s dopravními podniky a okresy a samostatnými městy.
Levice volá po programu železničních investic
Po změnách volá i levice v zemském parlamentu. „Všichni mluví o školním autobusu, který ani neexistuje. Je to normální autobus, kterým studenti jezdí, ale každý o školním autobusu mluví z nějakého důvodu: Je to jediný autobus, který jede jednou tam a zpět. „To je načasování, které není příliš atraktivní,“ řekla šéfka parlamentní skupiny Eva von Angernová. „Proto rozumím každému ve venkovských oblastech, kdo říká: Bez auta se neobejdu.“
Von Angern vidí deficity i v železniční dopravě. „V Sasku-Anhaltsku bylo od pádu zdi demontováno 700 kilometrů kolejí. Neuvěřitelné!“ To, co potřebuje federální vláda, je železniční investiční program. „My jako země to nemůžeme udělat sami.“