Deutsche Bahn (DB) a Siemens Mobility pokračují v přeměně dopravy na železnici, která je šetrná ke klimatu. Oba partneři měli premiéru prvků svého inovativního kompletního systému v závodě Siemens v Krefeldu: Nově vyvinutý Mireo Plus H, vlak nové generace na vodíkový pohon a nově navržený mobilní přívěs pro skladování vodíku. Vlak a jeho nová infrastruktura mají nahradit dieselové vícejednotkové vlaky v příměstské a regionální dopravě a snížit emise CO2 související s železnicí na nulu.
Reklamy
Projekt „H2goesRail“ je financován v rámci Národního inovačního programu pro technologii vodíkových a palivových článků (NOW GmbH) částkou 13,74 milionu EUR Spolkovým ministerstvem pro digitál a dopravu (BMDV). Směrnici o financování koordinuje NOW GmbH a implementuje ji vedoucí projektu Jülich.
Podpora vodíku je velká
„Ve své koaliční dohodě federální vláda souhlasila s elektrifikací 75 % železniční sítě země do roku 2030,“ řekl Michael Theurer, parlamentní státní tajemník v BMDV. „Alternativní pohony zde mohou pomoci snížit emise z dieselové železniční dopravy. Tímto způsobem budeme schopni provozovat prakticky klimaticky neutrální provoz na železničních trasách, kde není možná úplná elektrifikace. Projekt H2goesRail nejen otestuje využití vodíku pro železnici, ale podstatně posune technologii.“
„Pouze se silným železničním systémem a alternativními typy pohonů budeme schopni významně přispět k boji proti změně klimatu. Mireo Plus H umožňuje přepravu cestujících šetrnou ke klimatu a bez emisí,“ uvedl Michael Peter, generální ředitel společnosti Siemens Mobility. „S modelem Mireo Plus H jsme vyvinuli další generaci vlaků na vodíkový pohon, které nabízejí obzvláště dlouhý provozní dojezd a rychlejší zrychlení. Každý dodaný vlak může během své životnosti 30 let ušetřit až 45 000 tun CO2 ve srovnání s odpovídajícím cestováním auty.“
Budoucnost je bez Dieslu
„Pro Deutsche Bahn jsou vodíkové vlaky důležitou součástí na naší cestě k dosažení klimatické neutrality,“ řekla Dr. Daniela Gerd tom Markotten, členka správní rady pro digitalizaci a technologie ve společnosti Deutsche Bahn. „Naším vývojem mobilní vodíkové čerpací stanice a související infrastruktury údržby ukazujeme, že umíme nejen mobilitu, ale také technologie. A přesně to je potřeba pro zajištění dopravy zítřka šetrné ke klimatu. Společně se společností Siemens a nově vyvinutým vodíkovým vlakem vytváříme celkový systém, který nás posune o další krok k postupnému vyřazování nafty a umožňuje ekologizaci vozového parku.“
Jako dvouvozový vlak má Mireo Plus H pro projekt H2goesRail provozní dosah až 800 kilometrů, je stejně výkonný jako jeho elektrický protějšek s více jednotkami, má trakční výkon 1,7 MW a poskytuje zrychlení až 1,1 m/s2. a maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu. Třívozová verze má dojezd až 1000 kilometrů.
Dojezd umožní nasazení téměř všude, kde není elektrifikace
Jedním z klíčových prvků potřebných k tomu, aby vodíková technologie byla konkurenceschopná s motorovou naftou v každodenním provozu, je rychlý proces doplňování paliva. Aby toho bylo dosaženo, DB vyvinula novou metodu, která poprvé umožňuje tankování vodíkového vlaku stejně rychle jako vlaku s dieselovým pohonem. To je zvláště důležitý faktor vzhledem k přesně načasovanému plánování regionální osobní dopravy DB. Rychlé doplňování paliva do vodíkových vlaků učiní technologii konkurenceschopnou v každodenním provozu.
Vodíkové vlaky mají technologii pohonu obzvláště šetrnou ke klimatu, protože fungují bez emisí se zeleným vodíkem a vypouštějí pouze vodní páru. V projektu H2goesRail například vodíkový vlak ušetří za rok na trase Tübingen-Pforzheim zhruba 330 tun CO2 ve srovnání s vlakem s dieselovým pohonem. Obecně může Mireo Plus H ušetřit 520 tun ročně v závislosti na profilu trasy (počítáno na ujeté kilometry 200 000 kilometrů).
Vodík bude v Tübingenu vyrábět DB pomocí zelené elektřiny odebrané přímo z nadzemního elektrického vedení. Pro obsluhu vlaku bude odpovídajícím způsobem vybaveno depo údržby DB v Ulmu.
Mireo Plus H se začne testovat v Bádensku-Württembersku v roce 2023. Během plánované osobní dopravy v roce 2024 bude vodíkový vlak pro projekt H2goesRail s Deutsche Bahn zajišťovat pravidelnou osobní dopravu mezi Tübingenem, Horbem a Pforzheimem a nahradí dieselový vlak.
Siemens Mobility a Deutsche Bahn také představí projekt H2goesRail a Mireo Plus H na InnoTrans 2022, největším světovém veletrhu železniční techniky, který se koná v Berlíně.
Podrobnosti projektu
Projekt společného financování se oficiálně nazývá „H2goesRail“. Spolkové ministerstvo pro digitál a dopravu (BMDV) financuje projekt částkou více než 13 milionů EUR prostřednictvím Národního inovačního programu Technologie vodíkových a palivových článků (NIP 2). NIP 2 je koordinován NOW (Národní organizace pro technologii vodíku a palivových článků) GmbH a je implementován vedoucím projektu Jülichem.
Vodíkový pohon
Ve vodíkových pohonných systémech využívajících technologii palivových článků vzniká reakcí vodíku a kyslíku elektřina a „odpadní produkt“ voda. Tyto vlaky může DB použít jako způsob, jak se stát klimaticky neutrálním nahrazením svých dieselových vlaků alternativními pohonnými systémy. Aby bylo zajištěno, že řešení je skutečně ekologické, používá se k výrobě ekologického zeleného vodíku zelená elektřina. DB Energy je zodpovědná za dodávku vodíku.
Mireo Plus H
Siemens vyvinul dvouvozový příměstský vlak s nejmodernějším systémem vodíkového pohonu. Systém se skládá z palivového článku a lithium-iontové baterie. Mireo Plus H bude stejně výkonný jako konvenční elektrický vícejednotkový vlak a bude mít dojezd až 800 kilometrů v závislosti na provozních podmínkách, jako je roční období nebo trasa. Třívozová verze bude mít dojezd 1000 kilometrů. Mezi jeho charakteristické rysy patří nízké náklady na životní cyklus vlaku díky nízkým nákladům na údržbu a opravy a maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu.
Čerpací stanice
DB vyvinula, testovala a optimalizovala potřebnou vodíkovou infrastrukturu. Vodík se vyrábí elektrolýzou v údržbovém depu DB v Tübingenu pomocí zelené elektřiny přímo z nadzemního elektrického vedení. V elektrolyzéru se voda pomocí elektřiny štěpí na vodík a kyslík. Po stlačení je vodík uložen v mobilní skladovací jednotce. Před doplňováním paliva se zelené palivo zpracuje a ochladí. Mobilní systém umožní provádět další testovací projekty na neelektrifikovaných železničních tratích.
Rychlé doplňování paliva
Vlak je doplňován vodíkem inovativním postupem, který poprvé nezabere déle než natankování dieselového vlaku. To je zvláště důležitý faktor vzhledem k tomu, že příměstské a regionální vlaky DB jezdí podle jízdních řádů s přesně stanovenými jízdními řády. Díky tomuto rychlému procesu doplňování paliva bude vodíková technologie konkurovat aktuálně používané motorové naftě.
Údržba
Depo údržby DB v Ulmu bude přestavěno na obsluhu vodíkových vlaků. O servis a údržbu vlaků se postará rozsáhle vyškolený personál DB Region podporovaný zaměstnanci Siemens Mobility.
Provoz pro cestující
Po dokončení testovací fáze vstoupí vlak do osobní dopravy mezi Tübingenem, Horbem a Pforzheimem v roce 2024. Plánuje se přibližně 120 000 kilometrů pravidelné železniční dopravy. Trasa je zvláště vhodná pro testy, s typickou regionální frekvencí a topografií. Nahrazením dieselového vlaku používaného na této trase ušetří Mireo Plus H od společnosti Siemens Mobility přibližně 330 tun CO2 ročně. Strojvedoucí budou ve vlaku speciálně vyškoleni a budou jej provozovat v osobní dopravě.
foto Siemens Mobility