Počet cestujících po železnici loni prudce vzrostl: v roce 2023 jich bylo podle aktuálních údajů Rail Control z pátku celkem 328,3 milionu cestujících. To je nejen výrazný nárůst oproti předchozímu roku, ale také více než před pandemií. Výrazně k tomu prý přispělo rozšíření dálkové dopravy v Rakousku.
Oproti roku 2022 přibylo zhruba 33 milionů cestujících. Dosud čísla před pandemií zaostávala, ale údaj z roku 2019 byl překročen i v roce 2023: podle Rail Control bylo v roce 2019 přepraveno kolem 316 milionů cestujících.
Úřad uvedl, že nabídka se výrazně zlepšila rozšířením a zvýšením frekvence stávajících spojů a zavedením nových spojů. Jak uvádí zpráva, poptávka po osobní dopravě je na „nejvyšší úrovni všech dob“. V průměru každý cestující ujel 44,3 kilometrů, což je podle zprávy také „rekordní hodnota“.
Klimatická jízdenka výrazně pomohla využití vlaků
Podle úřadu jsou za tento vývoj odpovědné především „vysoké ceny pohonných hmot, rozšířená správa parkovacích míst v metropolitních oblastech a zavedení“ klimatického lístku. Na rakouské železniční síti bylo nabídnuto 132,1 milionu osobních vlakových kilometrů. „Rozhodujícím faktorem pro toto zlepšení byly nově zřízené dálkové a noční dopravní spoje osobní dopravy ÖBB a Westbahn,“ uvedl úřad.
Zvýšil se i počet poskytovatelů na trhu. „S 66 společnostmi bylo oprávněno provozovat vlaky na síti ÖBB více než kdy předtím,“ uvedl dozorový úřad. V loňském roce bylo registrováno celkem 88 železničních společností (infrastruktura, dopravní podniky, integrované podniky).
Nejvytíženější tratě a úseky v Rakousku jsou ve Vídni a pak z Vídně do Linzu a Salzburgu, následuje spojení do Grazu a směr Česko (Břeclav). Naopak meziročně se nezměnilo využití vlaku z Bratislavy do Vídně. Zde zůstává vytíženost vlaků na 80%. Z Vídně do Linzu a Salzburgu jezdí v pracovní dny každou hodinu 12 vlaků v každém směru. Jde o nejvíce vytíženou trasu, kterou je nutné citelně posílit a zrychlit uvedl úřad.
Pokles nákladní dopravy
Mezitím došlo k poklesu čistých kilometrů v železniční nákladní dopravě (-5,2 procenta). „Tento vývoj je způsoben především složitým ekonomickým prostředím,“ řekl Eisenbahn-Control. Kromě nižší průmyslové výroby a vysokých cen energií došlo také k „uzavírkám tratí a personálním problémům“.
Otřesy na energetických trzích vyvolané ruskou válkou na Ukrajině v roce 2022 – prudký nárůst trakčních běžných cen a současně výrazně příznivější vývoj cen minerálních olejů – by pokračovaly a spolu s vysokou všeobecnou cenovou hladinou by měly dopad na trakční náklady a tím i na konkurenceschopnost společností.
„Rozsáhlé práce na infrastruktuře a odklony související s výstavbou, jakož i někdy špatná kvalita provozu v sousedních zemích (zejména v Německu)“ ovlivnily také plánování a realizaci železniční dopravy. Podle Rail Control je také stále nedostatek kvalifikovaného personálu a celoevropské úzké místo v dostupných kolejových vozidlech, tedy lokomotivách a nákladních vagonech.
Nový železniční zákon: Lepší reakce na úzká místa na železnici
Národní rada mezitím ve čtvrtek večer posílila práva cestujících. Jednomyslným rozhodnutím došlo ke zlepšení například pro osoby se zdravotním postižením a také bylo jednodušší vzít si s sebou kola. Cestující by měli mít nárok na odškodnění nejen v případě zrušení nebo zpoždění vlaku, ale také v případě zpoždění jejich další cesty z důvodu přeplněnosti. Ustanovení o odškodnění by se rozšířila z ročních jízdenek na časové jízdenky s kratší platností, uvedla ministryně dopravy Leonore Gewessler (Zelení).
Rychle reagovat na kapacitní problémy by měla umožnit novela zákona o dráhách, která byla rovněž jednomyslně schválena. Například uzavírky tratí v německé železniční síti od roku 2026 by způsobily problémy, řekl Gewessler. Nyní by mělo být možné jednat rychleji a cíleněji, když je využití kapacity vysoké kvůli uzavírkám.