Železniční spojení Hamburk-Hannover má být kompletně zrekonstruováno. Nyní vyvolává rozruch výběrové řízení Deutsche Bahn na novou linku.
V konfliktu o novou variantu železniční trati na A7 mezi Hamburkem a Hannoverem budí rozruch výběrové řízení Deutsche Bahn na posouzení územního vlivu. Za úřední zkoušku odpovídá spolková země Dolní Sasko. Konkrétně se jedná o trasu o délce kolem 130 kilometrů, jak napsal poradní výbor kritického projektu Alpha-E. Iniciativa má podezření, že železnice chce vytvářet fakta, i když se původně dohodli na generální rekonstrukci.
„Ptáme se sami sebe, na jakém politickém rozhodnutí je tento tendr založen. Dosud nebylo přijato žádné rozhodnutí o výstavbě nové trasy,“ uvedl podle prohlášení mluvčí poradního sboru projektu Peter Dörsam. Poradní sbor vyzval federální ministerstvo dopravy, aby okamžitě zasáhlo a zabránilo dalšímu plýtvání daňovými prostředky.
Podrážděně se jevil i dolnosaský ministr dopravy Olaf Lies: „Ve všem, o čem právě diskutujeme, nás zpočátku sjednocuje cíl: Potřebujeme co nejrychleji větší kapacitu železnice mezi Hannoverem a Hamburkem a také v trojúhelníku s Brémami.“ je pro rozšíření kolejí a co nejrychleji. „Je to ale idiosynkratický signál, když na jedné straně jsme měsíce jednali s železnicemi o rozšíření stávajících tras a na druhé straně nyní skutečně pokračují práce na nové trati,“ uvedla SPD na dotaz DPA.
Současná debata o federálním rozpočtu jasně ukazuje, jak málo peněz je k dispozici. „Takže místo utrácení peněz za takové fantomové plánování důrazně obhajuji využití dostupných prostředků speciálně pro realistický projekt rozšíření Alpha-E,“ zdůraznil Lies. To by nás přiblížilo k cíli větší kapacity v trojúhelníku Hamburg, Hannover, Brémy v přijatelném a předvídatelném časovém horizontu. V rámci tzv. expanze Alpha-E by nyní rychle vzniklo rozšíření minimálně o tři stopy a – tam, kde je dostatek místa – čtyři stopy.
„To nás rychle přibližuje rozhodujícím krokům k našemu cíli. To by nám v kombinaci s digitalizací trasy nesmírně pomohlo. Potřebujeme nyní takové velké kroky, místo abychom se ztráceli v malých detailech fantomových plánů,“ řekl Lies. Domnívá se, že nová stavba prostě není reálná, je třeba se zaměřit na to, co lze skutečně realizovat: „Pro mě je prvním krokem rozšíření stávajících tras, stát by přitom navrhnul federálnímu postupu vláda objasnit, zda vůbec existuje nějaká další potřeba.
Modernizace trasy je plánována na rok 2029 a podle mluvčího drah potrvá pět měsíců. Současné výběrové řízení neplýtvá penězi daňových poplatníků a je jen výhledovým plánováním pro případ, že by se stát rozhodl pro novou variantu výstavby a podpora by byla potřeba okamžitě, řekl. Jde o zcela běžný projektový postup, při kterém se zatím neutrácejí žádné peníze.
„Vždy jsme říkali, že pouhé rozšíření zásob nemůže být jediným řešením,“ zdůraznil mluvčí. Vlak nabízí o něco kratší jízdní doby. Je třeba udělat více pro zavedení německého cyklu, ve kterém by vlaky měly jezdit do velkých měst každých 30 minut. Jde také o lepší propojení dálkové a regionální dopravy. Řada obyvatel se však obává, že se jich práce dotknou.